MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Panie marszałku, w szkołach potrzebni są psycholodzy”. Konferencja prasowa poświęcona poprawie zdrowia psychicznego u młodzieży

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
- W pierwszym etapie wdrażania programu będziemy szkolić nauczycieli, nie tylko w zakresie tego jak mają sobie radzić z problemami uczniów, ale też własnymi – mówiła dr Mazur. - Potem przyjdzie kolej na młodzież.
- W pierwszym etapie wdrażania programu będziemy szkolić nauczycieli, nie tylko w zakresie tego jak mają sobie radzić z problemami uczniów, ale też własnymi – mówiła dr Mazur. - Potem przyjdzie kolej na młodzież. Nadia Szagdaj
Dzieci uzależnione od komputerów, bezradni rodzice i zestresowani nauczyciele. Pandemia zbiera żniwo w każdej grupie społecznej. Niestety wiele szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie zatrudnia psychologów, ograniczając się do wiecznie zajętych pedagogów szkolnych. - W szkołach brakuje psychologów, choć kształcimy ich na potęgę – mówiła podczas konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu w szkołach Iwona Mazur, dyrektor dziennego ośrodka psychiatrii i zaburzeń mowy wśród młodzieży.

Konferencja prasowa, która odbyła się 2 września dotyczyła programu „Upright”, który w swoich założeniach ma pomóc uporać się ze zmianami, jakie pociągnęła za sobą pandemia. Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy we Wrocławiu i Zakład Leczenia Odwykowego w Czarnym Borze, wprowadzać będzie program do szkół w 10 dolnośląskich gminach.

Badania wskazują, że ponad połowa nauczycieli na Dolnym Śląsku twierdzi, że jest zestresowana powrotem do tradycyjnego nauczania. - W pierwszym etapie wdrażania programu będziemy szkolić nauczycieli, nie tylko w zakresie tego jak mają sobie radzić z problemami uczniów, ale też własnymi – mówiła dr Mazur. - Potem przyjdzie kolej na młodzież, często uzależnioną behawioralnie od komputerów lub telefonów.

Zagubienie wywołane pandemią spowodowało w 2020 roku u dzieci i młodzieży falę prób samobójczych, z których wiele zakończyło się śmiercią. Oznacza to także, że z ich problemami nie potrafią sobie poradzić rodzice, często twierdząc, że są bezradni lub „wypaleni”. Program zakłada holistyczne podejście do problemu zaburzeń psychicznych u dzieci, także poprzez pomoc rodzicom.

Największym jednak problemem pozostaje brak psychologów w szkołach. - Kształcimy psychologów na potęgę. Jeszcze kilka lat temu w większych szkołach było ich nawet dwóch. Aktualnie zdarza się, że psychologa zastępuje pedagog – mówiła dr Mazur, która zwróciła się także bezpośrednio do wicemarszałka województwa dolnośląskiego, Marcina Krzyżanowskiego. - Panie marszałku, w szkołach potrzebni jest psycholodzy – zwróciła się dr Mazur. - I to nie tacy, którzy umówią nas na jutro, tylko dostępni natychmiast, w momencie gdy ich potrzebujemy.

Odpowiedzią na apel dotyczący stanu zdrowia młodzieży w województwie Dolnośląskim, po pandemicznym kryzysie, ma być właśnie finansowany przez Urząd Marszałkowski program "Upright".

- Przeznaczyliśmy środki na kontynuowanie działań, które są dobre dla dzieci i młodzieży. Każdy z nas spotkał się choć raz z jakimś kryzysem w naszym życiu. Ważne jest dla nas żeby żaden z takich kryzysów nie zagrażał zdrowiu młodzieży - mówił wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski, inicjator wdrożenia projektu na dużą skalę do szkół, także spoza jurysdykcji Urzędu Marszałkowskiego. - Ten program jest nam znany. Gdy sie zakończył dostrzegliśmy, że przynosi efekty. Uznaliśmy, że warto go kontynuować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska