Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palce diabła na Dolnym Śląsku! Rzadki grzyb znaleziony podczas porannego spaceru

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Okratek australijski to rzadki grzyb występujący również na Dolny Śląsku. Okaz widoczny na zdjęciu znaleziony został w Świeradowie-Zdroju.
Okratek australijski to rzadki grzyb występujący również na Dolny Śląsku. Okaz widoczny na zdjęciu znaleziony został w Świeradowie-Zdroju. Artur Piorun z Radio Zamek Nadaje
Ten okaz jest w Polsce tak samo rzadki, co zadziwiający. Widząc po raz pierwszy okratka australijskiego, inaczej zwanego palcami diabła, można łatwo pomylić go z kwiatem. Nic dziwnego, w końcu to stosunkowo nowy grzyb w polskich lasach. Okazuje się, że występuje także na Dolnym Śląsku!

Na palce diabła, grzyba wywodzącego się z Australii, natknął się Artur Piorun. Znalazł go przypadkiem podczas porannego spaceru na łące Wełnianej Przystani w Świeradowie-Zdroju.

- Na tej łące pasą się owce należące do właściciela posesji. Wełniana przystań jest tuż pod wieżą widokową Sky Walk – opowiada Artur Piorun z Radio Zamek Nadaje.

Wygląd okratka australijskiego zaskakuje i początkowo wielu kojarzy się z kwiatem. Nie inaczej było w tym przypadku.

- Jak zobaczyłem okratka nie od razu wiedziałem co widzę. Pomyślałem, że to kwiat. Najpierw dotknąłem i poczułem "mięsistość" okratka – mówi Artur.

Podkreśla, że absolutnie nie zerwał zadziwiającego okazu, bo jak komentuje: "To piękny widok, kiedy żyje". Palce diabła zaliczają się do grzybów niejadalnych. Mają charakterystyczny, okropny zapach gnijącego mięsa. Dzięki niemu grzyb przyciąga muchy, które roznoszą zarodniki.

Pierwszy raz w kraju został zauważony w latach 70. XX wieku. Wcześniej występował w innych miejscach w Europie, ale pierwotnie wywodzi się z Australii i Nowej Zelandii. Okratek australijski, inaczej zwany również leśną ośmiornicą, w Polsce występuje głównie na południu oraz w Łódzkiem, nad Bałtykiem oraz na Dolnym Śląsku w rejonie Legnicy i na południowych stokach Ślęży. Najczęściej można spotkać go pod brzozami, sosnami, osikami oraz na łąkach i w trawach. Palce diabła rosną od lipca do października.

Tutaj został znaleziony okratek australijski:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska