Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowiadać o świecie można słowem i obrazem. Na targach książki dla dzieci

Małgorzata Matuszewska
Jarosław Borowiec
Jarosław Borowiec Bartek Sadowski
Z Jarosławem Borowcem, redaktorem naczelnym Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, rozmawia Małgorzata Matuszewska.

Warstwy nie mają roku, a już współorganizują 6. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony...
To efekt naszej ścisłej współpracy z Wrocławskimi Promocjami Dobrych Książek. Staraliśmy się razem zbudować spójny program merytoryczny, który nie tylko będzie oparty o spotkania autorskie i artystyczne, ale zależało nam, żeby wybrzmiały zagadnienia współczesnej książki, które wiążą się bezpośrednio z naszymi publikacjami. Mam tu na myśli chociażby książki obrazkowe czy historię literatury dla dzieci.

Co przygotowaliście?
Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem i warsztaty wokół jego książki Fruwajka, która ukazała się w marcu. Na Dobrych Stronach swoją premierę będzie miała nowa publikacja Iwony Chmielewskiej abc.de, chcemy też wrócić do Oczu, książki, z której jesteśmy bardzo dumni, a którą opublikowaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Warto przypomnieć, że jest to książka wyróżniona nagrodą Bologna Ragazzi Award 2013, nazywaną ilustratorskim Oscarem. Iwona Chmielewska będzie więc miała minifestiwal na targach. W ubiegłym roku była laureatką konkursu Dobre Strony, za wydaną razem z Krystyną Miłobędzką książkę Na wysokiej górze. W tym roku jej tom W kieszonce jest nominowany do Nagrody Dobre Strony. Mamy do czynienia z jedną z najwybitniejszych autorek książek obrazkowych, i to światowego formatu. Cieszymy się, że jej nowa książka ukazuje się w Warstwach.

O czym jest abc.de?
To niezwykła książka. W pewnym sensie jest hołdem złożonym kulturze niemieckiej. Jest także prywatnym głosem autorki, bo znalazły się w niej ślady biograficzne. Świetnie się stało, że ukazała się we Wrocławiu, mieście wielokulturowym, mającym wiele tradycji. To opowieść o tożsamości europejskiej, alfabet wywołujący ilustracjami rzeczy ważne dla kultury i sztuki XX wieku. To jak zwykle w przypadku Chmielewskiej książka otwarta, uniwersalna, mająca swoją misternie przygotowaną architekturę. Z tą książką świetnie będą pracowały najmłodsze pokolenia, a na innych piętrach znaczeń odczytają ją osoby dorosłe.

Na czym będą polegały warsztaty poświęcone Fruwajce?
Poprowadzi je Katarzyna Bury z Tekturowa, to spotkania plastyczne i edukacyjne. Świetnie wypadły prowadzone przez nią warsztaty poświęcone Oczom Iwony Chmielewskiej i Śnieżnym rymom białej zimy Jerzego Ficowskiego. Zależy nam na cyklu spotkań wokół określonych publikacji budowanych świadomie, a nie tylko jako jednorazowe wydarzenia. Fruwajka zawiera niespodziankę, bo wizualna narracja książki oparta jest na motywie nitki, z której układa się opowieść. Ta nić jest ukryta w dołączonej do tomu kopercie. Najprostszy sposób opowiadania o świecie za pomocą takich przedmiotów, jakim jest nitka, to główny punkt warsztatów. Piotr Sommer porozmawia z czytelnikami o pisaniu dla dzieci. To znakomity poeta, redaktor naczelny Literatury na Świecie, autor, który nieczęsto wydaje swoje książki.

Będzie spotkanie dla dorosłych…
Wykład Junko Yokoty, profesor National Louis University w Chicago, dyrektorki Center for Teaching through Children’s Books. Opowie o Książce obrazkowej w różnych kręgach kulturowych. W dyskusji wezmą udział: Iwona Chmielewska, mistrzyni polskiej ilustracji, Dorota Hartwich z Wydawnictwa Format oraz Adam Jaromir – tłumacz i wydawca, szef wydawnictwa Gimpel Verlag. Porozmawiamy o miejscu książki obrazkowej wśród innych książek i narzędziach potrzebnych do pracy z nią.
CZYTAJ
PROGRAM 6. TARGÓW KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DOBRE STRONY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska