MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwierty geotermalne w Lądku-Zdroju. Są pierwsze sukcesy! (ZDJĘCIA)

JEW
fot. Grzegorz Szczygieł /Archiwum gminy Lądek-Zdrój
W dolnośląskim uzdrowisku - Lądku-Zdroju, trwają rozpoczęte we wrześniu 2018 roku odwierty geotermalne. Poszukiwanie gorących wód przebiega bardzo sprawnie. 24 stycznia 2019 roku osiągnięto już głębokość 1,8 km i temperatura wody na tym poziomie przekracza 40 stopni Celsjusza. W planach jest zejście na pułap 2500 metrów.

Przypomnijmy, że odwiert to polsko-norwesko-islandzki projekt, który ma na celu poznanie możliwości efektywnego wykorzystania zasobów geotermalnych. Został złożony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska pod nazwą „Poszukiwanie wód termalnych otworem wiertniczym LZT-1”

W zeszłym roku w Ministerstwie Ochrony Środowiska Burmistrz Lądka-Zdroju podpisał umowę na dotację celową na rozpoznanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych. Kwota otrzymanego dofinansowania to 18,8 milionów złotych.

Już za kilka miesięcy dowiemy się jakimi zasobami geotermalnymi będzie dysponować miasto.

Na głębokości ok. 400 m (8 listopad 2018 r.) możliwe było dopiero wykonanie pierwszych badań w otworze, po napotkaniu dużych pustek i wykonaniu pompowania wody. Próbki wody są jeszcze badane. Temperatura wody wynosiła ok. 23 st. C.

Dopiero po dotarciu do głębokości ok. 1300 m (19 grudzień 2018 r.) i w związku z obowiązkiem zarurowania otworu wykonane zostały pierwsze badania geofizyczne, w trakcie których stwierdzono temperaturę 37 st. C. Wcześniejsze pomiary temperatury nie mogły być wykonywane gdyż wykorzystywana w wierceniu chłodna płuczka zaburzała rzeczywisty obraz termiki otworu.

Poniżej głębokości 1300 m w trakcie wiercenia stwierdzano obecność typowych dla Lądka-Zdroju gnejsów, a odcinkami napotykano niezwykle twarde jego odmiany, które stwarzały bardzo wiele problemów. Pomimo tych trudności dnia 24 stycznia 2019 r. otwór osiągnął głębokość 1795 m.

Już 2 dni wcześniej widoczne były objawy dopływów wody. Po stwierdzeniu znacznej ucieczki płuczki w dniu 24 stycznia br. wstrzymano wiercenie i wieczorem rozpoczęto pompowanie dopływającej wody do otworu. Rano 25 stycznia br. wypływająca na powierzchnię woda posiadała temperaturę 41 st. C (w rzeczywistości w otworze jest ona kilka stopni wyższa). Woda posiada wyraźny zapach siarkowodoru.

Po zakończeniu pompowania i badań będzie kontynuowane wiercenie do osiągnięcia ostatecznej głębokości 2500 m. Być może już wkrótce w Lądku-Zdroju dodatkową atrakcją będzie basen wypełniony gorącymi wodami z wnętrza Ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska