Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od inwestora czy z funduszu. Skąd start-upy biorą środki

Bartłomiej Łata
Podczas WarmUp to MIT EF Poland odbyło się wiele warsztatów dla start-upów. Firmy mogły m.in. zweryfikować swoje założenia
Podczas WarmUp to MIT EF Poland odbyło się wiele warsztatów dla start-upów. Firmy mogły m.in. zweryfikować swoje założenia Fot. materiały prasowe MIT EF Poland

To chyba dobra informacja, bo w taki sam sposób funkcjonowało wiele znanych firm, m.in.: Apple, Facebook, Hewlett-Packard, Microsoft Corporation, czy Coca Cola.

24 proc. start-upów finansowanych jest z dotacji unijnych (24 proc.), kolejno: z funduszy Venture Capital (22 proc.), dzięki aniołom biznesu (17 proc.) i akceleratorom (7 proc.).

Z czego finansowane są polskie start-upy?
Z raportu wynika też, że założyciele połowy polskich start-upów deklarują, że firmę utrzymują z własnych oszczędności. To dość dobra informacja, ponieważ firmy, te nie muszą martwić się kredytami, czy też zobowiązaniami wobec inwestorów.

- Finansowanie to jeden z podstawowych czynników funkcjonowania każdej firmy. Ma wpływ na wszystkie obszary jej działalności: skłonność do inwestowania, rozwój czy też zatrudnienie - uważa Sławosz Sawicki, dyrektor ds. koordynacji projektów strategicznych w Citi Handlowy.

Błędy przy pozyskiwaniu środków finansowych

Największym problemem start-upów jest brak rozeznania ile inwestor będzie im płacił i przez jaki okres. Bez tego nie da się skutecznie zbudować biznesplanu. A skoro o tym mowa...
Młodzi przedsiębiorcy często nie potrafią skonstruować biznesplanu. Może im w tym pomóc fundusz VC (Venture capital). Przez to założyciele nie zawsze się z nim utożsamiają.
Błędem jest też przekonanie, że sam pomysł na biznes jest największą wartością projektu, a przecież najbardziej kluczowa jest jego realizacja. Nawet najbardziej oryginalny pomysł nie zainteresuje inwestora, jeżeli właściciel start-upu nie wie jak pozyskać potencjalnych klientów.
Kolejnym błędem młodych firm jest źle określona grupa docelowa. Konsekwencją tego są niedopasowane produkty, których nikt nie chce kupić.

Dyskutowali o finansowaniu

7 lutego we Wrocławskim Parku Technologicznym odbyło się spotkanie WarmUP to MIT EF Poland, którego celem było przybliżenie start-upom kulis programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland.
- Wrocław jest coraz bardziej widoczny na start-upowej mapie Polski. Uruchomiona w tej edycji programu akceleracji ścieżka Industry 4.0, stworzona z myślą o dolnośląskich startupach jest tego najlepszym potwierdzeniem - mówi Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego S.A.
W ramach wydarzenia odbył się panel dyskusyjny „Finansowanie start-upu w kolejnych etapach rozwoju - jakie są opcje?”. Moderatorem rozmowy była Bogy Skowroński, CEO spółki Capital Solutions oraz założycielka Funduszu Nomad.
- Fundusz Venture Capital jest odpowiedni dla pomysłów i projektów, które są na etapie testowania swojego modelu biznesowego - uważa Wojciech Ratymirski, dyrektor funduszu inwestycyjnego Newberg Investment.
- Już przy pierwszym kontakcie z zespołem, który jest zainteresowany uzyskaniem dofinansowania diagnozujemy etap rozwoju firmy i staramy się poznać oczekiwania właściciela. Jesteśmy w stanie ocenić możliwości spółki - wskazuje Paweł Skałecki, prezes zarządu Prometeia Capital sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska