Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy terminal na wrocławskim lotnisku na 600 dni do Euro 2012

zamieścił JG, informacja prasowa
Na 600 dni do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012T budowany we Wrocławiu terminal lotniczy jest już prawie gotowy w stanie surowym zamkniętym. W listopadzie ruszą prace wykończeniowe.

Obiekt o kubaturze ponad 300 tys. m3 ma skończoną konstrukcję stalową i żelbetową, jest też w całości zadaszony. - Trwa montaż ocieplenia i wykończenia dachu, którego falująca powierzchnia przekracza rozmiar dwóch boisk piłkarskich - informuje Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu rozbudowy Portu Lotniczego Wrocław. - Ekipy budowlane pracują nad oszkleniem ostatniej z czterech szklanych fasad - dodaje. W sumie do oszklenia budynku ekipy budowlane zużyją 11,5 tys. mkw. szkła o najwyższych parametrach przepuszczalności światła i izolacji termicznej.

Z bryły terminalu wyrosły też 19-metrowe pomosty, które będą połączone z klatkami schodowymi. Będzie można przejść nimi do rękawów łączących terminal z samolotami lub bezpośrednio do autobusów poruszających się po płycie lotniska.

Na poziomie -1 rozpoczęły się prace wykończeniowe - kładzione są pierwsze partie glazury. Przed terminalem teren jest utwardzony i przygotowany do wylewania asfaltu na podjazdach i drogach dojazdowych. Parkingi są gotowe w 70%.

Na początku listopada na Strachowice przyjedzie system bagażowy oraz pierwsze z 17 urządzeń do kontroli bezpieczeństwa.

Montaż systemu bagażowego i kontroli bezpieczeństwa zacznie się w listopadzie 2010 r. Wraz z budową tzw. serca terminalu pełną parą ruszą prace wykończeniowe. Terminal będzie już ogrzewany. Ekipy budowlane zajmą się kładzeniem glazury, malowaniem ścian, rozprowadzaniem instalacji w pomieszczeniach itp. Przed otwarciem terminalu dla pasażerów obiekt będzie przez kilka miesięcy testowany, tak by z zachowaniem wszystkich procedur mógł rozpocząć pracę jesienią 2011 roku.

Po modernizacji i rozbudowie płaszczyzn lotniskowych oraz inwestycjach realizowanych we Wrocławiu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w nowoczesne urządzenia nawigacyjne, zwiększą się możliwości operacyjne Portu Lotniczego Wrocław.

Wrocławskie lotnisko będzie mogło obsłużyć 36 operacji lotniczych na godzinę - co półtorej minuty możliwy będzie start lub lądowanie samolotu. Możliwości operacyjne wzrosną trzykrotnie - to parametr istotny z punktu widzenia obsługi natężonego ruchu samolotów w dniach, w których we Wrocławiu będą rozgrywane mecze w trakcie UEFA EURO 2012T.

W 2012 roku w trakcie UEFA Euro 2012T Port Lotniczy Wrocław będzie mógł obsłużyć na godzinę 2700 pasażerów przy przylotach oraz 1960 pasażerów przy odlotach. Przepustowość lotniska będzie 2,5 razy wyższa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska