Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy skwer na wrocławskim Tarnogaju gotowy. Przy ul. Gazowej odsłonięto makietę pokazującą, jak dawniej wyglądało osiedle

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Makieta osiedla Tarnogaj, która dopełniła skwery
Makieta osiedla Tarnogaj, która dopełniła skwery Zarząd Zieleni Miejskiej
Przy ulicy Gazowej na osiedlu Tarnogaj we Wrocławiu powstały nowe skwery. Zieleń w pełnej krasie będzie można oglądać dopiero wiosną, a już teraz stoi tam historyczna, przedwojenna makieta osiedla.

Nowe skwery na Tarnogaju

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zakończył już urządzanie parku przy ulicy Gazowej. W sumie składa się on z dwóch mniejszych skwerów: pierwszy nosi imię Hansa Thomasa, drugi - Paula Schreibera. Przedziela je ulica Złotostocka.

Projekt skwerów
Projekt skwerów Zarząd Zieleni Miejskiej

Paul Schreiber był niemieckim radcą budowlanym i współpracownikiem Maxa Berga, a Hans Thomas - niemieckim architektem modernistycznym. Obaj byli głównymi projektantami budynków nie tylko na Tarnogaju, ale też w całym przedwojennym Wrocławiu.

Na obu skwerach zostały posadzone nowe drzewa, wyznaczono alejki i zamontowano pergolę, którą w przyszłości porośnie bluszcz. Jest też tzw. mała architektura, czyli: ławki, kosze na śmieci, lampy i stojaki na rowery. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje też stworzyć tam plac zabaw, siłownię plenerową i wybieg dla psów.

Makieta dawnego Tarnogaju to pomysł mieszkańców

Elementem, który dopełnia oba nowe skwery jest historyczna makieta osiedla, która pokazuje, jak wyglądał Tarnogaj przed II wojną światową. Był to pomysł mieszkańców, którzy w 2021 roku zgłosili projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ma przypominać o historii i przemysłowym charakterze tej części Wrocławia.

Makieta pokazuje wioskę, osiedle gazowników i obiekty gazowni. Są na niej dwa szczególne budynki: zbiornik na smołę (projektu Matthiasa Wirtz’a) i modernistyczny budynek mieszkalny na rogu ulic: Tarnogajskiej i Gazowej (projektu Augusta Wilhelma Hogreve’go). Oba zostały przedstawione ze szczegółami i w większej skali.

Makieta osiedla Tarnogaj, która dopełniła skwery
Makieta osiedla Tarnogaj, która dopełniła skwery Zarząd Zieleni Miejskiej

Obiekty, które przedstawia makieta zostały podzielone na:

  • niezachowane: wioska ukazana na etapie rozwoju na przełomie XVIII i XIX w. (w północnej części makiety) oraz obrzeżna zabudowa ulic: Klimasa, Gazowej i Ziębickiej.
  • zachowane:
    - powstałe do 1930 r., w tym: obiekty gazowni (pokazane w stanie z ok. 1915 r., zlokalizowane w południowo-wschodniej części makiety) oraz zabudowa ulic: Kamienieckiej i Ząbkowickiej (pokazana w stanie z 1926 r.),
    - powstałe w okresie 1930-1938, w tym: obrzeżna zabudowa kwartału przy ul. Tarnogajskiej i zabudowa przy ul. Złotostockiej (pokazana w stanie z lat 1930-1931).

Zobaczcie zdjęcia makiety, która stanęła na nowym skwerze przy ul. Gazowej na wrocławskim Tarnogaju:

Makieta osiedla Tarnogaj, która dopełniła skwery

Nowy skwer na wrocławskim Tarnogaju gotowy. Przy ul. Gazowej...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska