Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy podział administracyjny Dolnego Śląska. Stolica regionu przeniesiona do Legnicy?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Pod uwagę brane są cztery warianty. Zobacz, jakie zmiany mogą nastąpić na kolejnych slajdach >>>
Pod uwagę brane są cztery warianty. Zobacz, jakie zmiany mogą nastąpić na kolejnych slajdach >>>Fallaner/Wikipedia
Podział województwa lub jego powiększenie, albo przeniesienie stolicy z Wrocławia do Legnicy albo Świdnicy. To tylko kilka pomysłów na przyszłość Dolnego Śląska, które zaprezentował dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego.

„Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” to nazwa raportu dr. Łukasza Zaborowskiego z Instytutu Sobieskiego, gdzie autor promuje zmiany obecnego podziału administracyjnego Polski. I to w czterech wariantach. Korekta miałaby dotyczyć także Dolnego Śląska.

Obecny podział Polski to niewypał?

- Obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Powstała ona w wyniku rozszerzenia modelu województw „dużych” o kilka „średnich”. Wskutek zakulisowych targów politycznych, niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły. W „dodatkowych” województwach rangę miast wojewódzkich utrzymały Kielce i Opole, Gorzów i Zielona Góra. Utraciły ją między innymi Częstochowa, Kalisz, Koszalin, Radom i Tarnów, choć mają nie mniejsze znaczenie w sieci osadniczej kraju – czytamy w raporcie dr. Łukasza Zaborskiego, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej.

W opracowaniu autor zaproponował cztery różne warianty, które zasadniczo różnią się od siebie. Zmiany dotyczą nie tylko kształtu województwa, ale także zmianę jego stolicy i siedzib urzędów.

Autor proponuje:

  • Wariant I „minimalny” to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Ma miejsce ograniczenie rozległości województw największych na rzecz mniejszych.
  • Wariant II „umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa „jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału. 
  • Wariant III „równoważący” to dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych”.
  • Innowacyjny wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak – w celu utrzymania równowagi sił – w tym wariancie największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY:

Pod uwagę brane są cztery warianty. Zobacz, jakie zmiany mogą nastąpić na kolejnych slajdach >>>

Nowy podział administracyjny Dolnego Śląska. Stolica regionu...

Jaka przyszłość Dolnego Śląska?

Mniejsze lub większe zmiany w każdym, zaproponowanym wariancie dotyczą Dolnego Śląska. Sprawdź, jakie, przechodząc do galerii zdjęć:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska