Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne sale porodowe we Wrocławiu. Mamy będą rodzić w komfortowych warunkach [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Sale Porodów Naturalnych w Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
Sale Porodów Naturalnych w Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu mat. prasowe
Od grudnia 2021 roku w Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu funkcjonuje pilotażowy projekt - Sale Porodów Naturalnych. Utworzenie specjalnych pomieszczeń do porodów spotkało się z pozytywnym odzewem i dużym zainteresowaniem przyszłych mam. Pomysł powstał z myślą o pacjentkach, które chcą świadomie w warunkach zbliżonych do domowych, przywitać swoje dzieci. To szpitalna nowość. Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy również o zawieszony obecnie oddział pediatrii w placówce, oraz słynne swojego czasu, awaryjne windy.

Sale Porodów Naturalnych w szpitalu na Brochowie

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przekaże środki w wysokości 200 tysięcy złotych na dostosowanie bloku porodowego do stworzenia Sal Porodów Naturalnych oraz zamontowania wanny do porodów w wodzie. Celem jest zapewnienie przyszłym mamom odpowiedniego komfortu oraz możliwość wyboru alternatywnych, niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego.

- Zależy nam na zapewnieniu przyszłym mamom odpowiedniego komfortu w czasie tak ważnego wydarzenia, jakim są narodziny dziecka. Sala Porodów Naturalnych jest miejscem, gdzie pacjentka może poczuć się prawie jak w domu. Zmiany, które wprowadzamy w szpitalu powodują, że pacjentki coraz częściej wybierają właśnie nasz szpital. W pierwszych miesiącach odnotowaliśmy wzrost liczby porodów o 10 procent, a w marcu o 25 procent – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W szpitalu im. Falkiewicza liczba porodów w miesiącu zwiększyła się ze 180 do 250, obniżono odsetek nacięć krocza z 75 procent do poniżej 30 procent oraz obniżono odsetek cięć cesarskich z 52 procent do 46 procent.

Co wyróżnia Sale Porodów Naturalnych?

  • Położna opiekuje się kobietą w trakcie porodu – jedna rodząca – jedna położna – jedna sala;
  • za poród nie są pobierane żadne opłaty;
  • poród rodzinny – podczas porodu może towarzyszyć bliska osoba;
  • kameralność i intymność - sale mają charakteryzować się ciepłym wystrojem wnętrza, które zbliżone będą do warunków domowych. Istnieje możliwość włączenia muzyki podczas porodu, wyboru natężenia światła, oraz skorzystania z chust;
  • poród aktywny - podczas porodu proponowane są pozycje wertykalne dogodne dla rodzącej, do dyspozycji jest piłka do skakania oraz prysznic. Wszystko odbywa się zgodnie z indywidualnym rytmem pacjentki oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa mamy i dziecka.

Kolejne sale już niedługo

Obecnie w szpitalu działają 3 Sale Porodów Naturalnych, w najbliższym czasie mają zostać uruchomione kolejne, docelowo ma ich być 8. Poród w tych specjalnych salach to forma pośrednia między porodem w szpitalu, a porodem w domu. Istotne jest, że w przypadku jakichkolwiek komplikacji, zespół wykwalifikowanych położnych oraz lekarzy ginekologów, anestezjologów i neonatologów jest cały czas na miejscu, dlatego pacjentka może czuć się w pełni bezpiecznie.

- Od grudnia 2021 przekształcamy Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny w Modelowe Centrum Zdrowia Prokreacyjnego, a utworzenie Sal Porodów Naturalnych w naszym Szpitalu, gdzie opieka nad kobietą rodzącą odbywa się zgodnie ze Standardami Organizacyjnymi Opieki Okołoporodowej jest pierwszym z filarów tego przedsięwzięcia - mówi dr inż. Agnieszka Chrobak.

Od kwietnia 2022 r. Sala Porodów Naturalnych została włączona w funkcjonowanie głównego bloku porodowego. Szpital chce umożliwić korzystanie z Sal Porodów Naturalnych również kobietom, które wymagają rozszerzonej formy opieki z powodu powikłań ciąży.

- Biorąc pod uwagę, że pilotażowy projekt - Sala Porodów Naturalnych - spełniający kryteria możliwości prowadzenia porodów w sposób naturalny, z jednoczesną, natychmiastową możliwością interwencji w przypadku porodów podwyższonego ryzyka, powiódł się, aktualnie przekształcamy obecny blok porodowy i część położniczą w Sale Porodów Naturalnych. Została zwiększona liczba położnych na dyżurze z 3 do 5, aby móc realizować ważne założenie projektu mieszczące się w haśle "Jedna rodząca - jedna położna - jeden pokój" – mówi dr n. med. Jarosław Pająk.

Projekt ma wyróżniać się ciągłością opieki - pacjentka ma zapewnioną opiekę położnej w czasie porodu oraz w kolejnych dobach po porodzie, aż do momentu opuszczenia placówki. Poród odbywa się w warunkach kameralnych ze wsparciem położnych oraz lekarzy.

- Chcielibyśmy, aby wyróżniała nas ciągłość opieki - pacjentka rodzącą trafia pod nasze skrzydła w czasie porodu, jak i na kolejne doby po porodzie, w których opiekujemy się mamą i jej maleństwem, aż do momentu opuszczenia naszej placówki. Poród odbywa się z bardzo dobrym wsparciem położnych oraz lekarzy ginekologów, neonatologów i anestezjologów. Profesjonalizm, empatia i wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów - to nasza oferta. Bardzo zależy nam na tym, by wyjątkowy czas porodu zapisał się pozytywnie w sercach i pamięci Rodziców. Zapraszamy serdecznie - mówi Katarzyna Hołyńska położna, koordynator części porodowo-położniczej Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Problemy Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Podczas konferencji prasowej zwróciliśmy się z pytaniem do Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Marcina Krzyżanowskiego, o zawieszoną działalność oddziału pediatrii w szpitalu na Brochowie. Sytuacja ma planowo znaleźć rozwiązanie do maja tego roku. Nadal trwa poszukiwanie odpowiedniej kadry.

- Głównym powodem zawieszenia działalności oddziału pediatrycznego jest brak obsady lekarskiej, aby zapewnić dyżury w placówce. Mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie, które okaże się najlepsze. Obecnie najmłodsi pacjenci mogą znaleźć wsparcie i pomoc w dużym ośrodku pediatrycznym przy ul. Koszarowej - mówi wicemarszałek.

O kłopotach szpitala z pediatrią pisaliśmy tutaj:

Zapytaliśmy również dyrekcji szpitala o szpitalne windy, które niegdyś regularnie ulegały awarii. W 2010 roku dochodziło do absurdalnych sytuacji, gdzie tymi samymi dźwigami podróżowali zarówno pacjenci, pielęgniarki z noworodkami, ale też pracownicy odpowiedzialni za wywóz śmieci. Jak zapewnia dyrektor szpitala, Paweł Błasiak, trzy z czterech dźwigów są w pełni sprawne. Remont lub całkowita wymiana ostatniej z wind jest zaplanowana jeszcze w tym roku, prawdopodobnie na jesień. Natomiast wspomniana sytuacja, w której windy służą wszystkim i do wszystkiego, od dawna nie ma już miejsca.

O problemie z windami pisaliśmy tutaj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska