Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy oddział pediatryczny na Brochowie zostanie zamknięty?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza na Brochowie
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza na Brochowie Tomasz Hołod / Polska Press
"Na izbie przyjęć powiedzieli nam, że prawdopodobnie do końca stycznia będzie funkcjonował oddział pediatryczny. Ma być zlikwidowany, a reumatologia dziecięca przeniesiona będzie na Koszarową" - mówi nam Pani Marzena, którą o sytuacji poinformował personel Szpitala im. A. Falkiewicza na Brochowie. Zapytaliśmy prowadzących placówkę, jakie są plany.

Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu posiada cztery oddziały: Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Ginekologiczno - Położniczy, Neonatologiczny i Pediatryczno - Reumatologiczny. Ten ostatni cały czas pracuje nieprzerwanie, a dziecko, z którym w szpitalu była mama - Pani Marzena, zostało przyjęte na oddział i przebadane. Jednak usłyszana informacja o zamknięciu Oddziału Pediatryczno - Reumatologicznego przeraziła zarówno ją, jak i innych rodziców mieszkających na Brochowie.

- Na naszych brochowskich forach ludzie są załamani, bo jednak w sezonie chorobowym miejsc dla dzieci bardzo brakuje. Niedawno był sezon RSV. Szpital w Oławie nie przyjmował, bo był przepełniony, Brochów upychał dzieci jak mógł. Rodzice piszą, że z miejscami na oddziałach pediatrycznych jest źle. Decyzja o likwidacji pediatrii nas przeraża, dzieci przecież są ważne - martwi się Pani Marzena, mieszkanka Brochowa.

O oficjalne stanowisko w sprawie poprosiliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który prowadzi szpital.

- Oddział Pediatryczno - Reumatologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza we Wrocławiu funkcjonuje normalnie, zapewniając opiekę medyczną pacjentom. Obecnie nie ma planów przeniesienia oddziału. Szpital dokłada starań, aby oddział działał w obecnym miejscu i prowadzi działania w celu zwiększenia liczby personelu oraz pozyskania lekarzy specjalistów - mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Z otrzymanej od urzędników odpowiedzi wynika więc, że planów likwidacji oddziału dziecięcego lub przeniesienia nie ma. Rzecznik nie komentuje słów personelu medycznego. O przyszłość oddziału zapytaliśmy także dyrektora szpitala na Brochowie, Pawła Błasiaka.

- Obecnie oddział działa i nie ma decyzji odnośnie jego przeniesienia. Oddział przyjmuje pacjentów zarówno pediatrycznych, jak i reumatologicznych. Rzeczywiście poszukujemy lekarzy specjalistów. Wiadomości o przeniesieniu mogą wynikać z tego, że analizuje się różne scenariusze, gdy występuje deficyt personelu medycznego. Natomiast absolutnie nie jest to scenariusz, że oddział ma być zlikwidowany. Wiodącą drogą jest, by pediatria w szpitalu działała - mówi Paweł Błasiak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza.

Dyrektor nadmienia, że teraz młodych pacjentów w szpitalu na Brochowie jest niewielu. Przyczyną jest zdalne nauczanie oraz okres świąt.

- Aktualnie mamy obłożenie rzędu kilkoro dzieci - dodaje.

Warto zaznaczyć, że gdyby teoretycznie doszło do przeniesienia Oddziału Pediatryczno - Reumatologicznego z Brochowa w inne miejsce, pod uwagę będą brane inne placówki, które prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Są to:

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, przy ul. Koszarowej, w którym znajdują się oddziały realizujące świadczenia zdrowotne z zakresu pediatrii: Oddział Pediatryczny, Oddział Psychiatryczny Dla Dzieci i Młodzieży, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Pediatryczny – Pulmonologii i Alergologii, Oddział Pediatryczny – Nefrologii, Oddział Pediatryczny – Pododdział Neurologii, Oddział Immunologii Klinicznej i Pediatrii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci, Oddział Neonatologiczny.
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego, prowadzący oddziały: Dermatologiczny z Pododdziałem Dermatologii Dziecięcej, Kardiologii Dziecięcej z Pododdziałem Kardiochirurgii Dziecięcej i z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka, Otolaryngologiczny z Pododdziałem Otolaryngologii Dziecięcej, Pediatryczny z Pododdziałem Gastroenterologii i Pododdziałem Alergologii.
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, prowadzący oddziały: Chirurgii Dziecięcej, Neurologii Dziecięcej.

Ale dla Pani Marzeny, jak i wielu rodziców mieszkających w pobliżu Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza, ewentualne przeniesienie Oddziału Pediatryczno - Reumatologicznego w inne miejsce byłoby dużym utrudnieniem.

- Z usług szpitala korzystamy cały czas, nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego. Lekarze nie raz uratowali życie mojemu dziecku, chorowało na ciężki RSV. Reumatologia dziecięca w szpitalu na Brochowie to jedyny taki oddział na Dolnym Śląsku. Moje dziecko miało nagły przypadek, a Koszarowa to drugi koniec miasta - mówi nam mieszkanka Brochowa.

Problem z pediatrami w całej Polsce

O tym, jak niszową specjalizacją jest pediatria dziecięca wie doskonale prof. Alicja Chybicka, która przez 8 lat była przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Podkreśla, że nowych pediatrów praktycznie nie ma.

- Kształcenie obejmuje 6-letnie studia, roczny staż, który teraz chcą znieść, co nie jest dobrym pomysłem, i 6 lat specjalizacji. To długi okres, zanim wychowamy młodych pediatrów. Tego narybku nigdy nie było dużo, chociaż zawsze byliśmy deficytową dziedziną - mówi.

Wskazuje jednocześnie, że likwidacja oddziałów pediatrycznych to zjawisko powszechne w całym kraju.

- Alarmowałam, że pediatrzy są w wieku 65 lat i przyjdzie taki moment, że rzesza pediatrów przejdzie na emeryturę. I to się właśnie dzieje w całym kraju. Do tego pewnie dołożył się COVID. Nie byłabym w stanie powiedzieć ile oddziałów pediatrii zamknięto, tak duże jest to zjawisko w skali ogólnopolskiej - mówi prof. Alicja Chybicka.

Prof. Chybicka zaznacza, że nie każdy lekarz chce być pediatrą. Do wykonywania tego zawodu trzeba mieć szczególne umiejętności, a do opieki nad dziećmi wymagany jest wykształcony personel.

- Dziecko nie jest dorosłym człowiekiem, wszystkiego nie opowie. Mama część zauważy, część nie. Umiejętności pediatryczne są inne niż internistów i chirurgów. Dla dziecka spędzanie czasu w kolejce na ogólnym SOR-ze wśród różnych osób - z wypadków, krwawiących - nie jest dobre. Nieraz dotarcie na jeden z oddziałów pediatrycznych na Dolnym Śląsku bardziej się opłaci, niż czekanie w kolejce we Wrocławiu. Przykładowo w Trzebnicy jest bardzo dobry oddział pediatryczny - dodaje.

Jak informuje nas rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Anna Szewczuk-Łebska, przerwy w funkcjonowaniu oddziałów pediatrycznych w naszym województwie zgłosiły dwie placówki: Szpital Mikulicz w Świebodzicach - do 23.12 oraz Szpital im. Wolańczyka w Złotoryi - od 6.12 do odwołania.

Według aktualnej listy NFZ (stan na 22 grudnia), we Wrocławiu funkcjonują następujące szpitale z oddziałami pediatrycznymi:

  • Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza we Wrocławiu:
    Oddział Pediatryczny, ul.Warszawska 2 - telefon do rejestracji: 713 774 230 lub tel. 713 774 238
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu:
    Oddział Kliniczny Pediatrii i Onkologii dla Dzieci, ul. Borowska 213 - telefon do rejestracji: 717 332 700 lub tel. 717 331 110
    Oddział Kliniczny Kardiologiczno-Pediatryczny, ul.Tytusa Chałubińskiego 2-2a - telefon do rejestracji: 717 703 091 lub tel. 717 703 091
    Oddział Kliniczny Pediatrii i Gastroenterologii, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 50/52 - telefon do rejestracji: 717 703 045 lub tel. 717 703 045
    Oddział Kliniczny Endokrynologii Dziecięcej, ul.Tytusa Chałubińskiego 2-2a - telefon do rejestracji: 717 703 116 lub tel. 717 703 116
    Odział Kliniczny Zakaźny, ul.Tytusa Chałubińskiego 2-2a - telefon do rejestracji: 717 703 151 lub tel. 717 703 151
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5:
    XVI Oddział Immunologii Klinicznej i Pediatrii - telefon do rejestracji: 713 925 396 lub tel. 713 957 638
    XV Oddział Pediatryczny - Nefrologii - telefon do rejestracji: 713 925 375 lub tel. 713 957 638
    Pododdział Neurologii - telefon do rejestracji: 713 925 375 lub tel. 713 957 638
    XIV Oddział Pediatryczny - Pulmonologii i Alergologii - telefon do rejestracji: 713 925 302 lub tel. 713 957 638
    XI Oddział Pediatryczny - telefon do rejestracji: 713 925 312 lub tel. 713 957 638
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu:
    Oddział Pediatryczny, ul. Kamieńskiego 73a - telefon do rejestracji: 713 270 144 lub tel. 713 270 141

Ponadto rzecznik NFZ radzi: aby wyszukać najbliższy oddział pediatryczny nie tylko we Wrocławiu, ale też na terenie Dolnego Śląska i całego kraju, można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na tej stronie: KLIK! lub zapytać o to na całodobowej i bezpłatnej infolinii 800 190 590.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska