Czy oddział pediatryczny na Brochowie zostanie zamknięty?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza na Brochowie
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza na Brochowie Tomasz Hołod / Polska Press
Udostępnij:
"Na izbie przyjęć powiedzieli nam, że prawdopodobnie do końca stycznia będzie funkcjonował oddział pediatryczny. Ma być zlikwidowany, a reumatologia dziecięca przeniesiona będzie na Koszarową" - mówi nam Pani Marzena, którą o sytuacji poinformował personel Szpitala im. A. Falkiewicza na Brochowie. Zapytaliśmy prowadzących placówkę, jakie są plany.

Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu posiada cztery oddziały: Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Ginekologiczno - Położniczy, Neonatologiczny i Pediatryczno - Reumatologiczny. Ten ostatni cały czas pracuje nieprzerwanie, a dziecko, z którym w szpitalu była mama - Pani Marzena, zostało przyjęte na oddział i przebadane. Jednak usłyszana informacja o zamknięciu Oddziału Pediatryczno - Reumatologicznego przeraziła zarówno ją, jak i innych rodziców mieszkających na Brochowie.

- Na naszych brochowskich forach ludzie są załamani, bo jednak w sezonie chorobowym miejsc dla dzieci bardzo brakuje. Niedawno był sezon RSV. Szpital w Oławie nie przyjmował, bo był przepełniony, Brochów upychał dzieci jak mógł. Rodzice piszą, że z miejscami na oddziałach pediatrycznych jest źle. Decyzja o likwidacji pediatrii nas przeraża, dzieci przecież są ważne - martwi się Pani Marzena, mieszkanka Brochowa.

O oficjalne stanowisko w sprawie poprosiliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który prowadzi szpital.

- Oddział Pediatryczno - Reumatologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza we Wrocławiu funkcjonuje normalnie, zapewniając opiekę medyczną pacjentom. Obecnie nie ma planów przeniesienia oddziału. Szpital dokłada starań, aby oddział działał w obecnym miejscu i prowadzi działania w celu zwiększenia liczby personelu oraz pozyskania lekarzy specjalistów - mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Z otrzymanej od urzędników odpowiedzi wynika więc, że planów likwidacji oddziału dziecięcego lub przeniesienia nie ma. Rzecznik nie komentuje słów personelu medycznego. O przyszłość oddziału zapytaliśmy także dyrektora szpitala na Brochowie, Pawła Błasiaka.

- Obecnie oddział działa i nie ma decyzji odnośnie jego przeniesienia. Oddział przyjmuje pacjentów zarówno pediatrycznych, jak i reumatologicznych. Rzeczywiście poszukujemy lekarzy specjalistów. Wiadomości o przeniesieniu mogą wynikać z tego, że analizuje się różne scenariusze, gdy występuje deficyt personelu medycznego. Natomiast absolutnie nie jest to scenariusz, że oddział ma być zlikwidowany. Wiodącą drogą jest, by pediatria w szpitalu działała - mówi Paweł Błasiak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza.

Dyrektor nadmienia, że teraz młodych pacjentów w szpitalu na Brochowie jest niewielu. Przyczyną jest zdalne nauczanie oraz okres świąt.

- Aktualnie mamy obłożenie rzędu kilkoro dzieci - dodaje.

Warto zaznaczyć, że gdyby teoretycznie doszło do przeniesienia Oddziału Pediatryczno - Reumatologicznego z Brochowa w inne miejsce, pod uwagę będą brane inne placówki, które prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Są to:

 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, przy ul. Koszarowej, w którym znajdują się oddziały realizujące świadczenia zdrowotne z zakresu pediatrii: Oddział Pediatryczny, Oddział Psychiatryczny Dla Dzieci i Młodzieży, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Pediatryczny – Pulmonologii i Alergologii, Oddział Pediatryczny – Nefrologii, Oddział Pediatryczny – Pododdział Neurologii, Oddział Immunologii Klinicznej i Pediatrii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci, Oddział Neonatologiczny.
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego, prowadzący oddziały: Dermatologiczny z Pododdziałem Dermatologii Dziecięcej, Kardiologii Dziecięcej z Pododdziałem Kardiochirurgii Dziecięcej i z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka, Otolaryngologiczny z Pododdziałem Otolaryngologii Dziecięcej, Pediatryczny z Pododdziałem Gastroenterologii i Pododdziałem Alergologii.
 • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, prowadzący oddziały: Chirurgii Dziecięcej, Neurologii Dziecięcej.

Ale dla Pani Marzeny, jak i wielu rodziców mieszkających w pobliżu Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza, ewentualne przeniesienie Oddziału Pediatryczno - Reumatologicznego w inne miejsce byłoby dużym utrudnieniem.

- Z usług szpitala korzystamy cały czas, nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego. Lekarze nie raz uratowali życie mojemu dziecku, chorowało na ciężki RSV. Reumatologia dziecięca w szpitalu na Brochowie to jedyny taki oddział na Dolnym Śląsku. Moje dziecko miało nagły przypadek, a Koszarowa to drugi koniec miasta - mówi nam mieszkanka Brochowa.

Problem z pediatrami w całej Polsce

O tym, jak niszową specjalizacją jest pediatria dziecięca wie doskonale prof. Alicja Chybicka, która przez 8 lat była przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Podkreśla, że nowych pediatrów praktycznie nie ma.

- Kształcenie obejmuje 6-letnie studia, roczny staż, który teraz chcą znieść, co nie jest dobrym pomysłem, i 6 lat specjalizacji. To długi okres, zanim wychowamy młodych pediatrów. Tego narybku nigdy nie było dużo, chociaż zawsze byliśmy deficytową dziedziną - mówi.

Wskazuje jednocześnie, że likwidacja oddziałów pediatrycznych to zjawisko powszechne w całym kraju.

- Alarmowałam, że pediatrzy są w wieku 65 lat i przyjdzie taki moment, że rzesza pediatrów przejdzie na emeryturę. I to się właśnie dzieje w całym kraju. Do tego pewnie dołożył się COVID. Nie byłabym w stanie powiedzieć ile oddziałów pediatrii zamknięto, tak duże jest to zjawisko w skali ogólnopolskiej - mówi prof. Alicja Chybicka.

Prof. Chybicka zaznacza, że nie każdy lekarz chce być pediatrą. Do wykonywania tego zawodu trzeba mieć szczególne umiejętności, a do opieki nad dziećmi wymagany jest wykształcony personel.

- Dziecko nie jest dorosłym człowiekiem, wszystkiego nie opowie. Mama część zauważy, część nie. Umiejętności pediatryczne są inne niż internistów i chirurgów. Dla dziecka spędzanie czasu w kolejce na ogólnym SOR-ze wśród różnych osób - z wypadków, krwawiących - nie jest dobre. Nieraz dotarcie na jeden z oddziałów pediatrycznych na Dolnym Śląsku bardziej się opłaci, niż czekanie w kolejce we Wrocławiu. Przykładowo w Trzebnicy jest bardzo dobry oddział pediatryczny - dodaje.

Jak informuje nas rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Anna Szewczuk-Łebska, przerwy w funkcjonowaniu oddziałów pediatrycznych w naszym województwie zgłosiły dwie placówki: Szpital Mikulicz w Świebodzicach - do 23.12 oraz Szpital im. Wolańczyka w Złotoryi - od 6.12 do odwołania.

Według aktualnej listy NFZ (stan na 22 grudnia), we Wrocławiu funkcjonują następujące szpitale z oddziałami pediatrycznymi:

 • Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza we Wrocławiu:
  Oddział Pediatryczny, ul.Warszawska 2 - telefon do rejestracji: 713 774 230 lub tel. 713 774 238
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu:
  Oddział Kliniczny Pediatrii i Onkologii dla Dzieci, ul. Borowska 213 - telefon do rejestracji: 717 332 700 lub tel. 717 331 110
  Oddział Kliniczny Kardiologiczno-Pediatryczny, ul.Tytusa Chałubińskiego 2-2a - telefon do rejestracji: 717 703 091 lub tel. 717 703 091
  Oddział Kliniczny Pediatrii i Gastroenterologii, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 50/52 - telefon do rejestracji: 717 703 045 lub tel. 717 703 045
  Oddział Kliniczny Endokrynologii Dziecięcej, ul.Tytusa Chałubińskiego 2-2a - telefon do rejestracji: 717 703 116 lub tel. 717 703 116
  Odział Kliniczny Zakaźny, ul.Tytusa Chałubińskiego 2-2a - telefon do rejestracji: 717 703 151 lub tel. 717 703 151
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5:
  XVI Oddział Immunologii Klinicznej i Pediatrii - telefon do rejestracji: 713 925 396 lub tel. 713 957 638
  XV Oddział Pediatryczny - Nefrologii - telefon do rejestracji: 713 925 375 lub tel. 713 957 638
  Pododdział Neurologii - telefon do rejestracji: 713 925 375 lub tel. 713 957 638
  XIV Oddział Pediatryczny - Pulmonologii i Alergologii - telefon do rejestracji: 713 925 302 lub tel. 713 957 638
  XI Oddział Pediatryczny - telefon do rejestracji: 713 925 312 lub tel. 713 957 638
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu:
  Oddział Pediatryczny, ul. Kamieńskiego 73a - telefon do rejestracji: 713 270 144 lub tel. 713 270 141

Ponadto rzecznik NFZ radzi: aby wyszukać najbliższy oddział pediatryczny nie tylko we Wrocławiu, ale też na terenie Dolnego Śląska i całego kraju, można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na tej stronie: KLIK! lub zapytać o to na całodobowej i bezpłatnej infolinii 800 190 590.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
24 grudnia, 01:55, Gość:

Na uj te urwy rodzą w czasach pandemicznych i jeszcze coś wymagają. [wulgaryzm]aś się to teraz martw się o dziecko

Ktoś musi pracować na twoja emeryturę która bez dzieci będzie właśnie marna. Do tego dojdzie dodruk pieniądza i zadłużanie kraju. Złodziejstwo które aktualnie chcą wyciszyć likwidując wolne media. To nie dzieci są problemem a ludzie zarządzający krajem.

G
Gość
Szpital poszukuje lekarzy specjalistów. Bez lekarzy i tak ten oddział nie będzie działał więc go zlikwidują pewnie. "Niech jadą!" mówiła banda przygł.upów.
G
Gość
A czy jest pediatra dla dorosłych?
G
Gość
Na uj te urwy rodzą w czasach pandemicznych i jeszcze coś wymagają. [wulgaryzm]aś się to teraz martw się o dziecko
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie