Nowoczesne rolnictwo. Wystarczy arkusz Excel i sprawy na polu pójdą lepiej

Marek Weckwerth
pixabay.com
Udostępnij:
Komu się opłaca automatyzacja, robotyzacja, informatyzacja w rolnictwie? Kosztowne gadżety czy konieczność dla tych, którzy chcą rozwijać gospodarstwa?

Na takie pytania odpowiadali prelegenci panelu podczas Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”. Przed słuchaczami otworzyli nowe perspektywy i zebrali głośne oklaski.

Komputer wspiera ochronę roślin

Dr hab. Andrzej Wójtowicz z Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu przedstawił zalety i ograniczenia systemów wspomagających podejmowanie decyzji w ochronie roślin oraz współzależność między zagrożeniem upraw ze strony patogenów.

- W ochronie roślin nie może zostać zachwiana równowaga, bo pojawią się szkodniki i spadnie opłacalność produkcji - przekonywał naukowiec. Zaprezentował specjalne aplikacje komputerowe pomagające zwalczać zarazy, np. ziemniaka. Problemy wynikają ze słabej odporności odmian i szybkiego rozwoju choroby, a także ze zdolności do uodporniania się szkodników na środki ochrony roślin. Naukową, przekładająca się już na praktykę metodą radzenia sobie z tymi problemami, jest wprowadzanie informacji o danej uprawie ziemniaka do komputera, który wyznacza datę i zakres zabiegów. Ziemniakom wciąż zagraża stonka.

Sprawdź też: Wypadki w rolnictwie 2018. KRUS: praca staje się coraz bezpieczniejsza

Prelegent powiedział, że w jego instytucie podjęto próbę stworzenia aplikacji komputerowej przedstawiającej rozwój stonki w różnych temperaturach, stopniach wilgotności i porach roku. To właśnie te czynniki mają bardzo duży wpływ na rozwój szkodnika.

Uprawa bezorkowa ma swoje zalety

Piotr Doligalski, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, prezes Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie k. Łysomic, przedstawił zalety uprawy bezorkowej.

Jej zalety to: zmniejszenie liczby i czasu zabiegów na polu, zmniejszenie zużycia paliwa, poprawa stosunków wodnych i wzrost infiltracji gleby, ograniczenie strat materii organicznej, większa liczebności dżdżownic, wzrost wiązana węgla organicznego w glebie, ograniczenie erozji wodnej i wietrznej. Uprawa bezorkowa to najlepsze rozwiązanie w czasie suszy.

Warto archiwizować dane

Dr Mirosław Czechlowski, pracownik naukowy na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prowadzi badania nad zastosowaniem spektometrii bliskiej podczerwieni do oceny jakości produktów rolniczych oraz biopaliw. Na Forum Rolniczym zachęcał do digitalizacji danych o plonie i glebie. Wystarczy arkusz kalkulacyjny Excel, by sprawy w gospodarstwie poszły do przodu.

Małgorzata i Leszek Olszewscy z miejscowości Białowieżyn, koło Lipna, postawili na produkcję mleka i nie żałują. Tym bardziej, że wreszcie nad tym, co dzieje się w ich oborze, czuwa komputer. Inwestycja Olszewskich pochłonęła dwa i pół miliona złotych (netto).

Olszewscy postawili na produkcję mleka i roboty w oborze [zdjęcia]

- Warto archiwizować dane, by potem na ich podstawie podejmować strategiczne dla gospodarstwa decyzje. I warto kupić nowszy sprzęt rolniczy, który zwiększy wydajność pracy - stwierdził dr Czechlowski.

_______________________________

Rolnictwo 4.0

Coraz popularniejszym hasłem w rolnictwie jest 4.0, które oznacza, że wszystkie dane o pracach w gospodarstwie zdygitalizuje się. Potem można wykorzystać je i podejmować trafne decyzje, a nie na podstawie swojego przekonania, czasem błędnego. Wszystkie decyzje mogą być oparte o twarde dane, cyfrowe, które pozwalają znacznie lepiej zarządzać gospodarstwem, osiągać lepsze wyniki, zmniejszać koszty. Inwestycja w informatyzację gospodarstwa nie musi być kosztowna. Wystarczy pobrać aplikację ułatwiające zarządzanie stadem, monitorujące stan zdrowia i w ten sposób optymalizować koszty obsługi zwierząt.

Można podnosić produkcję odpowiednio dawkując pasze zwierzętom, znając czas kiedy krowa będzie wymagała inseminacji, kiedy będzie się cielić. W ten sposób można podnieść dochodowość gospodarstwa. Wszyscy gospodarze zobowiązani są do wypełniania Kart Porad, które można prowadzić na papierze. Na rynku dostępne są jednak komputerowe arkusze kalkulacyjne Excel, w które wystarczy wpisywać dane. Arkusz sam wyliczy, czy osiąga się zysk czy straty. Jeśli obliczenia będziemy sprawdzać przez kilka lat, można zebrać bardzo dokładnie dane.

Wideo

Materiał oryginalny: Nowoczesne rolnictwo. Wystarczy arkusz Excel i sprawy na polu pójdą lepiej - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie