Nowoczesna i zielona fabryka Mercedes-Benz w Jaworze

Materiał powstał we współpracy z Mercedes-Benz Manufacturing Poland
Pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zarządzany przez spółkę Mercedes-Benz Manufacturing Polska zakład produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych plug-in hybrid i w pełni elektrycznych marki Mercedes-Benz.

Nowoczesna fabryka jest połączeniem najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju i Przemysłu 4.0. Jej uruchomienie pozwoliło na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz elastyczności i efektywności w globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz.

Fabryka 4.0

Wykorzystanie koncepcji Przemysłu 4.0 to wizytówka fabryki w Jaworze. Czwarta rewolucja przemysłowa jest tu obecne na każdym poziomie produkcji: automatyzacja, robotyka, dane w chmurze, e-learning, wirtualna rzeczywistość, Internet rzeczy czy inteligentne systemy cyberfizyczne.

Narzędzia AR i VR służą do wirtualnego poznawania produktu, operacji montażowych czy działania silnika w procesie e-learning. System identyfikacji pracowników pozwala np. na „rozpoznawanie” operatorów i dostosowanie stanowiska pracy do ich cech autonomicznych, informuje pracownika o zmianach procesu i ostatnio popełnionych błędach.

Wszystkie linie produkcyjne zbudowane są wg najnowszego standardu AGIPRO (agile production). Pozwala to przede wszystkim na ogromną elastyczność w dopasowywaniu produkcji do wymogów klienta, szybkie przezbrajanie i wymianę urządzeń. Rozwiązanie to ustanawia także nowe standardy w ergonomii pracy na liniach montażowych.

Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie w obróbce bloków silnika technologii Nanoslide. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana technologia w tej dziedzinie na świecie i stawia przed zespołem duże wyzwania. Technologia Nanoslide w znaczący sposób zmniejsza opory, tarcie podczas pracy silnika oraz jego wagę. Tak przygotowana powierzchnia wpływa na redukcję emisji CO2, a to pozwala spełniać najbardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin. Dzięki LDS redukcja CO2 wynosi 4,3 g/km.

Nowoczesna i zielona fabryka Mercedes-Benz w Jaworze

Zrównoważony rozwój. Strategia Ambition 2039

Strategia Mercedesa „Ambition 2039” przewiduje, że do końca roku wszystkie fabryki w Europie będą bezemisyjne (Jawor wyprzedził tę globalną zasadę), do końca dekady udział aut elektrycznych we flocie przekroczy 50 proc., a do 2039 r. cała flota będzie bezemisyjna. Dotyczy to także poddostawców. Do końca 2021 r. 75 proc. z nich podpisało tzw. „Ambition Letter”, w którym zobowiązali się dążyć do neutralności klimatycznej. Technologia block chain już teraz umożliwia transparentne śledzenie m.in. zużycia surowców, śladu węglowego czy stopnia recyclingu również u kontrahentów.

Ekologiczna produkcja, ograniczenie emisji CO2

Zakład w Jaworze, w całości zasilany energią odnawialną, jest pionierem bezemisyjności w grupie. W 2018 r. podpisano przełomową umowę typu PPA, pierwszy tego typu kontrakt w Polsce, zawarty bezpośrednio z wytwórcą energii elektrycznej pochodzącej z wiatru a jej odbiorcą, pomiędzy Mercedes-Benz Manufacturing Poland, a znajdującą się 12 km od Jawora, farmą wiatrową Taczalin. 22 wiatraki, każdy o mocy ponad 2MW całkowicie wystarczają do zasilania fabryki.

Zielona energia cieplna pochodzi z biomasy (wykorzystanie zrębków drewna pochodzących w większości z plantacji tzw. wierzby energetycznej) i biogazu (5%). W najbliższym czasie na dachu jednego z trzech budynków fabryki powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 1,5 MW, która dodatkowo pokryje około 15 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

Gospodarka odpadami „Zero Waste” i nowoczesny system zarzadzania energią

Procesy w fabryce Mercedes-Benz stosują zasadę „3 R”: reduce, reuse, recycle. Obejmują one zatem zarówno rozsądne gospodarowanie zasobami jak i recycling i utylizację. Każdy rodzaj odpadu ma miejsce składowania i dokładnie określone reguły zarządzania a szkolenia i audyty wewnętrzne pozwalają utrzymać prawidłową segregację odpadów. Zaplanowano także całkowitą eliminację dokumentacji papierowej (paperless factory).

Nowoczesny system zarządzanie energią, pozwala na redukcję emisji CO2 na poziomie 55 tys. ton rocznie. Obejmuje on oświetlenie, ciepło procesowe, chłodzenie, wentylację, energię elektryczną, wodę i ścieki oraz sprężone powietrze. W fabryce zastosowano centralny system oczyszczania chłodziwa z procesu obróbki, który zdecydowanie przewyższa polskie wymagania oraz system „Sigma DX”, który służy do zarządzania chemią w zakładzie. Ponadto zakład podejmuje działania także na małą skalę, jak zainwestowanie w oświetlenie LED oraz czujniki, które wykrywają obecność pracowników, co ma pozwolić na włączanie i wyłączenie oświetlenia w zależności od potrzeb.

W zakładzie zastosowano termoizolację na ścianach budynku, która w zimie nie oddaje ciepła, a w upalne dni nie pozwala przebić się ciepłemu powietrzu – rozwiązanie to ma na celu zminimalizowanie użycia klimatyzatorów. Wyeliminowano plastikowe butelki na rzecz filtrowanej wody. Powstała specjalna Grupa CO2, która dba o sadzenie drzew, opiekuje się 180 tys. pszczół w pasiece Mercedesa na terenie fabryki, dba o bioróżnorodność, aktywizuje do sprzątania świata.

Ważnym elementem jest także działalność edukacyjną Mercedes-Benz Manufacturing Poland na rzecz społeczności lokalnej. Przykładem jest Konkurs „Eko- Gwiazda”, promujący postawę proekologiczną wśród młodzieży szkół średnich. Od 5 lat spółka zaprasza do udziału w nim uczniów szkół ponadpodstawowych i zachęca młodzież do poszerzania wiedzy na temat ochrony środowiska.

Liczą się kompetencje, a nie siła fizyczna

Technologia otwiera przed kobietami zupełnie nowe perspektywy, w fabryce Mercedes-Benz liczą się kompetencje cyfrowe a nie siła fizyczna. Stosowany od początku, konsekwentnie program aktywizacji zawodowej kobiet w regionie zaowocował wysokim zatrudnieniem pań w fabryce Mercedesa – 46% wobec 10-15% średnio w tego typu zakładach przemysłowych. Autorski projekt „Girls Go Technology czyli dziewczyny oswajają technologię” otrzymał m.in. nagrody w branżowych plebiscytach jak Złote Spinacze, PR Wings czy w konkursie „ Pracodawca Jutra 2022” organizowanym przez PARP. Ma na celu podniesienie kompetencji cyfrowych i wprowadzenie młodych kobiet, uczennic szkół średnich z powiatu jaworskiego, w świat Przemysłu 4.0.

Pod patronatem Mercedesa powstały 2 klasy w szkołach branżowych o profilu: mechatronik w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, i elektromechanik w Zespole Szkół Samochodowych w Legnicy. Spółka patronuje też Europejskiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Legnicy.

Nowoczesna i zielona fabryka Mercedes-Benz w Jaworze

Różnorodność inspiruje i pomaga w pracy

Mercedes-Benz tworzy równe szanse dla swoich pracowników. Wspiera kulturę uznania i szacunku, w której wiek, pochodzenie etniczne i narodowość, płeć i tożsamość płciowa, zdolności fizyczne i umysłowe, religia i przekonania, orientacja seksualna czy pochodzenie społeczne nie odgrywają żadnej roli. W zakładach Mercedesa różnorodność inspiruje i pomaga znaleźć nowe perspektywy oraz pomysły, wspiera rozwój kreatywności i innowacji.

Zgodnie ze strategią koncernu także w fabryce w Jaworze realizowane są programy, które budują atmosferę wzajemnego zrozumienia i uznania pomiędzy członkami załogi. Celem takich projektów jak „Słownik Równości”, „Kobiety Napędzają Automotive” czy „Pride Month” jest stworzenie środowiska, w którym każdy pracownik jest zaangażowany i traktowany z szacunkiem.

Dobry sąsiad

Dobre sąsiedztwo to ważny element strategii Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Spółka sfinansowała remont skrzydła Muzeum Regionalnego w Jaworze. Powstała w nim wystawa na temat historii i przyszłości motoryzacji oraz sala multimedialna do użytku miasta. Mercedes aktywnie uczestniczy w lokalnych wydarzeniach jak Święto Chleba i Piernika, Jarmark Bożonarodzeniowy, wpiera działalność domów dziecka, szpitali, dba o tereny zielone w mieście i ich rewitalizację. Spółka pomogła wyremontować zabytkową fontannę (z 1883 roku) i wspólnie z Miastem Jawor zasadziła trzy drzewa w Parku Miejskim: polską lipę, niemiecki dąb i … lokalny jawor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska