Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kopalnia koło Pucka?

Ewa Chojna
Miedziowa spółka planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty
Miedziowa spółka planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty Archiwum Polskapresse
Miedziowy holding planuje rozszerzenie swojej działalności wydobywczej

Miedziowy holding rozpoczął szczegółowe badania złóż soli potasowych w Zatoce Puckiej. Może tam być 600 mln ton surowca. Gdyby szacunki okazały się zgodne z prawdą, KGHM mógłby wiele zyskać.

Wstępne szacunki, na które powołują się przedstawiciele Polskiej Miedzi, pokazują, że w Zatoce Puckiej, w rejonie prowadzenia badań, mogą znajdować się złoża bogate w tlenek potasu, służący do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa. Jeżeli badania to potwierdzą, całkiem prawdopodobne, że w przyszłości nad morzem powstanie kopalnia głębinowa, w której wydobywane będą sole potasowo-magnezowe.

Obszar występowania złóż nie jest jeszcze dobrze rozpoznany. KGHM przystępuje właśnie do szczegółowych badań w okolicy Pucka, Władysławowa i Krokowej.

Przedstawiciele holdingu uspokajają, że badania nie zagrożą środowisku. - W ramach badań geofizycznych nie będziemy prowadzić prac ziemnych, wiertniczych czy strzałowych - wyjaśnia Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM. - Nie ma jakichkolwiek obaw związanych z ochroną dziedzictwa przyrodniczego. Najistotniejsze elementy środowiska geologicznego, takie jak warunki hydrogeologiczne i struktura warstwy przypowierzchniowej, pozostaną nienaruszone.

Według dostępnych danych, którymi dysponuje holding, złoża soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej występują na głębokości 740-900 metrów.

Jeżeli badania to potwierdzą, za kilka lat, w rejonie Zatoki Puckiej może powstać nowa kopalnia, która da zatrudnienie mieszkańcom tego regionu.

- Wokół kopalń KGHM tworzy się gospodarczy ekosystem, oparty o trwałe więzi i dialog z samorządami, lokalnym biznesem, instytutami naukowymi oraz uczelniami wyższymi. Dlatego rozwój górnictwa to szansa dla całego regionu Zatoki Puckiej - przekonuje Mariusz Dąbrowski, szef projektu.

Jeżeli plany kombinatu uda się zrealizować, wydobywane w Zatoce Puckiej sole posłużą do stworzenia pierwszych nawozów sztucznych z polskich surowców. Co istotne, rozpoczną się również badania technologiczne nad możliwościami wyprodukowania nowych rodzajów nawozów, bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy to także nawozów długo działających, które rozsiane na polach nie będą przedostawać się do wód powierzchniowych tak szybko i w takiej ilości, jak nawozy produkowane dotychczas.

Miedziowa spółka planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty. Obu partnerom projekt ten powinien przynieść duże korzyści. Dla KGHM oznacza rozszerzenie profilu działalności górniczej. Obecnie wydobywa on sól kamienną w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice.Z kolei Grupa Azoty uzyska za to dostęp do stabilnych dostaw surowca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska