Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM. Szyb GG-1 w Kwielicach oficjalnie otwarty. To najgłębsze miejsce w Polsce, do którego może zjechać człowiek!

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Uroczyste otwarcie szybu GG-1 w Kwielicach. Wśród gości była marszałek sejmu Elżbieta Witek
Uroczyste otwarcie szybu GG-1 w Kwielicach. Wśród gości była marszałek sejmu Elżbieta Witek Grażyna Szyszka/Polska Press
KGHM oficjalnie otworzyło szyb GG-1 w Kwielicach. Został on połączony podziemnymi chodnikami z kopalną Rudna. Jest to 31. i najgłębszy szyb miedziowej spółki. Ma on głębokość 1348 metrów i jest najgłębszym miejscem w Polsce, do którego może zjechać człowiek.

W piątek (30 czerwca) na szybie GG-1 w Kwielicach miała miejsce wyjątkowa i bardzo ważna uroczystość dla KGHM. Oficjalnie dokonano zbicia, czyli połączenia szybu GG-1 z podziemnymi chodnikami ZG Rudna, choć faktycznie wydarzenie to miało miejsce 14 czerwca.

- Szyb GG-1 daje nowe życie, nowe możliwości i zapewnia funkcjonowanie kopalni Rudna na kolejne dekady – powiedział Piotr Chęciński, dyrektor komunikacji w KGHM.

Marszałek Elżbieta Witek na otwarciu szybu w Kwielicach

Na uroczystość w Kwielicach przyjechała m.in. Elżbieta Witek, marszałek sejmu. Nie ukrywała, że inwestycja zrobiła na niej spore wrażenie.

- Jestem pełna podziwu dla wszystkich, którzy tego projektu się podjęli. Przez 12 lat pracowało przy tym bardzo wielu ludzi, ale na największe podziękowanie i podziw zasługują ci, którzy musieli kopać te korytarze na głębokości ponad 1350 metrów – mówiła Elżbieta Witek. - Niesamowite przedsięwzięcie, a wszystko po to, by górnicy mogli pracować w jak najlepszych warunkach, bo ten szyb im to umożliwia.

Marszałek gratulowała i dziękowała kierownictwu KGHM, także poprzedniemu, takiego ważnego projektu.

- KGHM to perła w koronie naszej gospodarki, to złoża, które mogą być wydobywane przez kolejne dekady – dodała Elżbieta Witek. - Wszystkim górnikom życzę bezpiecznej pracy w jak najlepszych warunkach.

Głogów Głęboki to potężne złoża rud miedzi

O przełomowym momencie dla KGHM, ale też dla regionu i całego kraju mówił w Kwielicach Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

- Jest to najgłębszy szyb w Polsce, jeden z najgłębszych w Europie. To także największy projekt górniczy w branży metali nieżelaznych zrealizowany w Europie. Ten projekt jest bardzo ważny dla przyszłości KGHM i przyszłości krajowego wydobycia – mówił Tomasz Zdzikot, prezes KGHM. - Możliwość wydobywania rud miedzi ze złoża Głogów Głęboki Przemysłowy oznacza stabilność produkcji dla KGHM, Dolnego Śląska i Polski na najbliższe 20, 30 lat.

Złoża Głogów Głęboki Przemysłowy to 265 mln ton rudy miedzi o bardzo wysokiej zawartości miedzi (2,4 proc.). W latach 2028-35 KGHM zakłada wydobycie na poziomie ok. 10 -11 mln ton rudy co pozwoli produkować około 200 -220 tysięcy tom miedzi elektrolitycznej rocznie.

Do tej pory KGHM wydał na tę inwestycję ponad 1 mld złotych. To nie jest ostatnie tak duże zadanie, bo miedziowa spółka pracuje intensywnie nad budową szybu GG-2.

- Miedź to surowiec przyszłości, bez którego transformacja energetyczna jest niemożliwa. Polska, dzięki KGHM, dzięki tej inwestycji może być spokojna o dostęp do tego surowca.

CENTER Szyb GG-1 w Kwielicach na mapie

Dane techniczne szybu GG-1

  • szyb w Kwielicach jest najgłębszym tego typu obiektem w całym Zagłębiu Miedziowym (głębokość szybu w wyłomie: 1351 m);
  • dno szybu znajduje się na głębokości: 1348 m;
  • mrożenie szybu sięgało do głębokości: 690 m;
  • obudowa szybu składa się z tubingów oraz z betonu monolitycznego, fibrobetonu i żelbetu;
  • pierwszy kubeł urobku wyjechał z szybu 13 grudnia 2013 r.

Szyb GG-1 to szyb wdechowy, służący do transportu materiałów i ludzi. W najbliższym czasie ruszy zabudowa powierzchni (powierzchniowa stacja klimatyzacyjna jest już gotowa), a za około 4 lata na szybie GG-1 pod ziemię będzie zjeżdżać ponad 2 tys. górników. Przy szybie w Kwielicach zostanie zbudowane tzw. podszybie z magazynami paliw, materiałów wybuchowych i komór maszyn ciężkich. Będą też łaźnie górnicze, pomieszczenia socjalno-administracyjne. Na dole będą zaś funkcjonować cztery oddziały wydobywcze.

Zobacz też: Zapomniany pomnik 2 Batalionu Pułku Grenadierów w Legnicy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska