Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Laboratoriów 2019. Co robią w Instytucie Łączności i Urzędzie Miar

RED
Instytut Łączności PIB zaprasza do swojej siedziby przy ul. Swojczyckiej 38 we Wrocławiu, gdzie chce pokazać wrocławianom hale pomiarowe swoich laboratoriów
Instytut Łączności PIB zaprasza do swojej siedziby przy ul. Swojczyckiej 38 we Wrocławiu, gdzie chce pokazać wrocławianom hale pomiarowe swoich laboratoriów
Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 19 października już po raz piąty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji przygotowuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji dla młodych wrocławian.

Poniżej dowiecie się, co zaprezentuje wrocławianom Instytut Łączności i Okręgowy Urząd Miar. Obowiązują wejściówki, więc nie zapomnijcie się zapisać, a liczba miejsc ograniczona. Pracownicy Instytutu Łączności obiecują, że rozjaśnią nam sprawę kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), bo zdają sobie sprawę z tego, że jest to dla większości zagadnienie z kręgu zbliżonego do czarnej magii. Jest to jednak szczególnie istotna dziedzina w czasach urządzeń naszpikowanych precyzyjną i czułą elektroniką, wchodzących w każdą dziedzinę życia systemów telekomunikacyjnych. Natomiast w Okręgowym Urzędzie Miar we Wrocławiu będzie można zwiedzić Wydział Legalizacji oraz Laboratorium Masy.

Instytut Łączności

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy jest niezależną, narodową instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Prowadzi prace w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnej państwa, normalizacji i standaryzacji systemów oraz urządzeń telekomunikacyjnych.
Służy rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i gospodarce opartej na wiedzy. Zapewnia wsparcie naukowe, badawcze i techniczne instytucjom państwa. Realizuje prace wykorzystywane w praktyce przez podmioty działające na rynku. Współpracuje z organizacjami i instytucjami badawczymi, przyczyniając się w ten sposób do integracji środowiska naukowego.
Aktywnie uczestniczy w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area). Działalność badawcza jest ukierunkowana na rozwój nauki i praktyczne zastosowania wyników badań.
W ubiegłym roku Instytut Łączności obchodził 90-lecie swojego istnienia. Wywodzi się bowiem z tradycji założonego w 1928 roku Instytutu Radiotechnicznego, przekształconego w 1934 roku po połączeniu z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, w Państwowy Instytut Telekomunikacyjny.
W ramach Instytutu Łączności - PIB działa kilka zakładów naukowo- badawczych zlokalizowanych w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. W naszym mieście, przy ul. Swojczyckiej 38 ma swoją siedzibę Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej, który prowadzi prace naukowo-badawcze i rozwojowe w zakresie:
- kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów, sieci radiowych i telewizyjnych;
- ochrony przed zakłóceniami radioelektrycznymi;
- anten i radiowych linii przesyłowych;
- zjawisk i mechanizmów generacji narażeń elektromagnetycznych, oceny oraz kwalifikacji stopnia zagrożeń środowiska;
- planowania, optymalizacji i analiz propagacyjnych sieci radiowych.
Wrocławski oddział Instytutu Łączności utworzono w 1956 roku w oparciu o Ośrodek Badawczo-Doświadczalny Centralnego Zarządu Radiostacji.
W oddziale funkcjonują dwa wysokiej klasy akredytowane laboratoria: Laboratorium Badań EMC i Laboratorium Aparatury Pomiarowej EMC, a także Pracownia Gospodarki i Inżynierii Widma oraz Pracownia Badania Pól i Zaburzeń.
W obecnej siedzibie Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej działa od 1997 roku.
Instytut Łączności PIB zaprasza na ul. Swojczycką 38 we Wrocławiu, gdzie chce pokazać wrocławianom hale pomiarowe swoich laboratoriów - to tam przeprowadza się badania kompatybilności elektromagnetycznej. Jedno z nich będzie można wykonać samodzielnie.
Pracownicy laboratorium zaprezentują, jak zjawiska przedostające się czasami do sieci elektroenergetycznej mogą nie tylko zakłócić pracę urządzeń elektronicznych, ale w pewnych przypadkach nawet trwale uszkodzić urządzenia, które nie zostały właściwie zabezpieczone. Dowiesz się też, jak należy właściwie planować sieci radiowe.

Okręgowy Urząd Miar

Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu jest jednym z 10 w Polsce, podlegającym Głównemu Urzędowi Miar w Warszawie. Działalność tego wrocławskiego urzędu miar obejmuje między innymi:
- wykonywanie czynności związanych z legalizacją przyrządów pomiarowych,
- wzorcowanie i ekspertyzy przyrządów pomiarowych,
- wykonywanie czynności związanych z nadzorem nad przestrzeganiem przepisów ustawy Prawo o miarach i ustawy O towarach paczkowanych oraz współpracę w tym zakresie z administracją rządową i samorządową.
Do jego zadań należy także udział w wykonywanych przez Główny Urząd Miar badaniach przyrządów pomiarowych w celu zatwierdzenia typu.
Urząd Miar we Wrocławiu legalizuje taksometry elektroniczne, wagi nieautomatyczne, wagi automatyczne, odważniki, gęstościomierze zbożowe użytkowe, tachografy samochodowe.
Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu mieści się przy ul. Młodych Techników 61-63. Przyjdź tam, a zobaczysz:
- Wydział Legalizacji - dowiesz się, jak się sprawdza taksometry
- Laboratorium Masy - nareszcie dowiesz się, ile dokładnie ważysz.
Pamiętaj! Aby wziąć udział w zwiedzaniu, wcześniej musisz się zapisać.
Przyjdź tam, a dowiesz się jak są sprawdzane taksometry oraz odmierzacze paliw. Pracownicy laboratoriów wyjaśnią jaka jest różnica pomiędzy masą a ciężarem ciała, a także sprawdzą precyzję Twojego zegarka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska