Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy koncert zaczął się w ogrodzie, potem w korytarzu, a zakończył się w salonie. Zagrał jeden z najlepszych trębaczy w kraju [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Koncert w niedzielę 12 czerwca był częścią obchodów roku Edyty Stein, który obchodzimy we Wrocławiu w 2022.
Koncert w niedzielę 12 czerwca był częścią obchodów roku Edyty Stein, który obchodzimy we Wrocławiu w 2022. Maciej Rajfur
W ramach inicjatywy "Niedziela z Edytą Stein" odbył się niesamowity koncert. Wystąpił jeden z najbardziej obiecujących i jednocześnie najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej.

Niedziela z Edytą Stein rozpoczęła się w parku Tołpy na Ołbinie. Tam stanęła wystawa plenerowa poświęcona św. Teresie Benedykcie od Krzyża, przeprowadzono grę miejską, oprowadzanie po Ołbinie i warsztaty artystyczne. Można było też posłuchać Edyty Stein na leżaku.

Zwieńczeniem całej imprezy był koncert Piotra Damasiewicza, który stał się próbą wskrzeszenia koncertów w domu państwa Steinów. Całość inspirowana tekstami i osobą Edyty Stein. Dlaczego występ jednego z najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce był wyjątkowy?

- To niezwykły polski muzyk, jeden z najbardziej znanych trębaczy młodego pokolenia. Dzisiaj zabrał nas w podróż intelektualno-duchowo-artystyczną po domu Edyty Stein. Rozpoczęła się ona w ogrodzie, gdzie Piotr Damasiewicz swoją muzyka opowiedział po dzieciństwie naszej bohaterki. Później podążaliśmy przez jej młode lata, kiedy inspirowała się literaturą - opowiada dr. Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia.

Koncert wędrował po kilku miejscach domu świętej Teresy Benedykty od Krzyża. Przed każdą kolejną częścią były czytane stosowne teksty ze wspomnieniami Edyty Stein. Piotr Damanasiewicz zagrał nie tylko na trąbce, ale także na harmonium, a nawet na dwóch jednocześnie!

- Artysta w trakcie koncertu chodził schodami przez trzy piętra. W ten sposób zobrazował dojście Edyty Stein do poznania źródła prawdy. Jak mówiła: "Kto poszukuje prawdy, ten poszukuje Boga". Na koniec spotkaliśmy się z wyjątkowym trębaczem w salonie Edyty Stein, gdzie wyrażał swoją muzyką jej śmierć w obozie w Auschwitz-Birkenau. To najcięższy i najbardziej dramatyczny moment koncertu - mówi M. Kosendiak.

Po występach uczestnicy spotkali się na poczęstunku, by wymienić się wrażeniami. To pierwsze wydarzenie plenerowe w roku Edyty Stein. Więcej różnego rodzaju imprez kulturalnych odbędzie się w sierpniu, w okolicach 80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. Wówczas odbędzie się np. wernisaż wystawy na pl. Solnym, koncert Narodowego Forum Muzyki na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.

- Drugim kulminacyjnym punktem roku Edyty Stein będzie Tydzień Edyty Stein, 10-16 października. Wtedy planujemy świętować urodziny bohaterki. Czeka nas m.in. konferencja naukowa, czy kawa z Edytą Stein. Wrocławianie i turyści będą mogli usiąść w dziesięciu kawiarniach, by napić się kawy, dyskutując o tekstach Edyty Stein - informuje dr Marek Kosendiak.

Zapowiada, że wszystkich wydarzeń będzie kilkadziesiąt. Można je śledzić na Facebooku pod hasłem "Śladem Edyty Stein" lub na stronie internetowej Domu Edyty Stein.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska