Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieletni przestępcy straszą w Jeleniej Górze

Mariusz Junik
Infografika: Maciej Dudzik
Jeleniogórzan zatrwożyły styczniowe statystyki policyjne. Wynika z nich, że liczba nieletnich przestępców stale rośnie. Czternasto- i szesnastolatkowie kradną, wymuszają pieniądze i biją rówieśników.

Tydzień temu dwóch piętnastoletnich chłopców i ich koleżanka okradli kiosk w centrum miasta. Kilka dni później zatrzymano 16-latka, który miał przy sobie ponad 20 porcji amfetaminy. Zamierzał sprzedać ją młodszym kolegom.

- Znakomita większość nieletnich, którzy dokonują kradzieży, rozbojów czy innych przestępstw, robi to, by zdobyć pieniądze - przyznaje aspirant sztabowy Maciej Skóra, szef rewiru dzielnicowych na jeleniogórskim Zabobrzu.

Podinspektor Edyta Bagrowska z policji dodaje, że najnowsze statystyki pokazują rosnącą przestępczość wśród nieletnich również z tego powodu, że wzrosła wykrywalność takich zdarzeń. W ubiegłym roku ponad 10 procent z 5450 przestępstw w Jeleniej Górze popełnili nieletni. Zatrzymano aż 313 młodych sprawców.

Najbardziej jednak budzi grozę wzrost liczby najgroźniejszych przestępstw, czyli rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. Było ich 169, z czego aż 112 popełnili nieletni. Policja prowadziła 79 spraw związanych z 241 zdarzeniami kryminalnymi w placówkach specjalnych i szkołach.

- Te liczby mogą szokować. Skąd wśród młodych tyle agresji? - zastanawia się Ewelina Konczyszko z Jeleniej Góry. Sama ma 12-letniego syna, jednak nigdy nie wspominał, że zetknął się z przestępstwem wśród rówieśników.

Psycholog Marek Gawroń wyjaśnia, że problem dotyczy głównie młodzieży z biednych rodzin. Ostrzega, że takie dzieci będą coraz częściej kraść i napadać dla pieniędzy. Sposobem na polepszenie sytuacji jest ścisła współpraca rodziców ze szkołami, a szkół z policją.

Nieletni kradną przez biedę

Zdarzenia ze stycznia są alarmujące. 12-letni uczniowie jeleniogórskiej podstawówki okradali szkolne szafki swoich kolegów z klasy. 16-letni uczeń gimnazjum zerwał kamerę monitoringu, jego rówieśnik zaatakował na lekcji nauczyciela. O rok młodszy uczeń po nieudanej próbie włamania do kiosku ukradł kołpaki z kół dwóch samochodów. Dwóch innych agresywnych nastolatków biciem wymusiło od swoich rówieśników pieniądze na papierosy.

Wyjątkową złodziejską finezją popisał się jednak 15-latek, który okradł... lekarza i dwóch pacjentów w przychodni zdrowia na Zabobrzu. Nic dziwnego, że mieszkańcy Jeleniej Góry są przerażeni.

- Młodzież jest agresywna. Wieczorem aż strach wyjść na ulice - mówi Julia Salińska, mieszkanka Cieplic.

Wzrost liczby młodych kryminalistów potwierdzają statystyki. Tylko w styczniu tego roku w Jeleniej Górze nieletni popełnili 102 przestępstwa. W całym ubiegłym roku w konflikt z prawem wchodzili 614 razy. Wszystkie czyny karalne zostały popełnione przez 313 nieletnich.

- Co się dzieje?! - pytają zdenerwowani rodzice, nauczyciele i inni mieszkańcy miasta.
Okazuje się, że problem jest złożony i wynika z kilku powodów.

- Gwałtownie wzrasta liczba rodzin, które żyją na marginesie i mają ciągłe problemy finansowe. Młodzi chcą mieć jednak pieniądze na cokolwiek. I zaczynają kraść - mówi psycholog Marek Gawroń.
Podinsp. Mariusz Makowski, naczelnik sekcji do spraw nieletnich i patologii Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, zapewnia, że policja robi wiele, by zapobiegać demoralizacji nastolatków.
- Podstawą są spotkania w szkołach - mówi Makowski. - Uczniowie dowiadują się na nich, że młody wiek nie uchroni ich od kary za kradzieże czy rozboje. Przekonują się też, że w razie problemów nie zostaną sami. Zawsze mogą zwrócić się o pomoc do funkcjonariuszy i nikt się o tym nie dowie.

Ma to ułatwić nowy projekt policji "Nie bój się, reaguj". Uruchomiono specjalny adres internetowy ([email protected]), na który można przesyłać informacje dotyczące przestępczości nieletnich.

Powodem jest brak pieniędzy
Z Maciejem Skórą, szefem rewiru dzielnicowych na jeleniogórskim Zabobrzu, rozmawia Mariusz Junik

Jakie są powody popełniania przez nieletnich tak wielu przestępstw?
Powodów jest kilka. Pierwszy i podstawowy to brak pieniędzy. Znakomita większość nieletnich, którzy dokonują kradzieży lub rozbojów, robi to w celu zdobycia pieniędzy. Wciąż bowiem utrzymuje się na wysokim poziomie liczba rodzin, które żyją w skrajnych warunkach, a wręcz na marginesie czy w patologii. Z takich rodzin, które nie mają dużych możliwości finansowych, przeważnie pochodzą młodociani przestępcy. Choć trzeba podkreślić, że nie zawsze jest to regułą.

A inne przyczyny przestępczości wśród dzieci i młodzieży?
Czasem młodzi działają bardzo impulsywnie, bez wcześniejszego zamiaru popełnienia przestępstwa. Np. grupa młodych chłopców zbierze się w sobotni wieczór pod blokiem z nudów. Chcieliby pójść do klubu lub na dyskotekę, jednak nie mają na ten cel pieniędzy. Postanawiają więc razem włamać się do jakiegoś kiosku, a za sprzedane rzeczy pobawić się.

Czy policja jest w stanie temu zapobiegać?
Całkowicie przestępczości wśród nieletnich nie damy rady wyeliminować, jednak robimy wiele, aby ją zmniejszyć. W ubiegłym roku funkcjonariusze jeleniogórskiej policji przeprowadzili prawie 100 spotkań prewencyjnych w szkołach i placówkach oświatowych. Prowadzimy różne akcje, np. Stop Wagarom, Dyskotekom TAK - Narkotykom NIE, Bezpieczne Wakacje, W Pułapce Internetu.
Najnowszym działaniem, które właśnie się rozpoczyna, jest program "Nie bój się, reaguj". Chodzi o to, żeby skutecznie pomagać dzieciom i młodzieży, która naszą pomoc przyjmie. Żeby dzieci nie wchodziły ponownie na drogę przestępstwa.

Kto może pomóc policji?
Przede wszystkim konieczna jest pomoc rodziców. To w domu rodzinnym nastolatkowie zyskują wychowanie. Jeśli tego nie dostają, wychodzą na ulice. A stąd już tylko krok do przestępstwa.

Rozmawiał Mariusz Junik

Podyskutuj na forum: Czy masz pomysł na zmniejszenie przestępczości wśród nieletnich w Jeleniej Górze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska