Nie wszystkich cieszą rowerowe stojaki we Wrocławiu

  Nie wszystkich cieszą rowerowe stojaki we Wrocławiu

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Teatrze Współczesnym denerwują się, że przez nowe stojaki dla rowerów nie dojadą do nich ciężarówki z dekoracjami
  Od dwóch miesięcy we Wrocławiu powstało 60 nowych parkingów rowerowych, w sumie dla 400 jednośladów. Robotnicy kończą właśnie montaż pięciu stojaków przy ulicy Rzeźniczej, naprzeciwko wejścia do Teatru Współczesnego.

  Ustawiono je jednak tak, że samochody ciężarowe przywożące dekoracje do teatru będą miały kłopoty z wjazdem na podwórko, w którym mieści się winda towarowa.
  - Popieramy rowery, ale nie powinno się robić dla nich parkingu w takim miejscu, jak to - mówi Marta Szczurek, kierownik działu administracji. I wylicza: ul. Rzeźnicza jest tu wąska, widzowie skarżą się na brak miejsc postojowych dla samochodów, w tym dla osób niepełnosprawnych.
  - A zdarza się naprawdę sporadycznie, by któryś widz przyjechał na spektakl rowerem - kończy Marta Szczurek.

  Daniel Chojnacki, oficer rowerowy z urzędu miejskiego, jest innego zdania. - Ja jestem takim widzem - uśmiecha się.

  Poważnie zaś dodaje, że podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty rowerów pod teatrem było zatrzęsienie. A nie można stworzyć parkingu na jednoślady na skwerku przed teatrem, bo to działka miejska. - My do dyspozycji mamy chodniki i jezdnie - podkreśla Chojnacki.
  Twierdzi jednak, że w akcji montowania stojaków słucha uwag mieszkańców i że mogą przesunąć nieznacznie lokalizację. Wybiera ją nie sam, lecz na wniosek wrocławskich rowerzystów. Okazuje się, że trudno wszystkim dogodzić.
  Od dwóch miesięcy we Wrocławiu powstało 60 nowych parkingów rowerowych.
  Na pl. Maksa Borna, gdzie uczą się studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, został utworzony parking na rowery, mimo że już stały tam stojaki postawione przez uczelnię. - Studenci zgłaszali nam, że jest ich tam za mało - tłumaczy Chojnacki.
  Jego zdaniem to walka z kierowcami. - Zabraliśmy miejsca dla dwóch aut przy basenie na Teatralnej, ale zyskaliśmy dla 7 rowerów, które tam już stoją - mówi.

  Jak zamówić stojak?

  Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wrocławianie przysłali aż 70 wniosków z prośbą o utworzenie parkingów rowerowych.
  Urzędnicy ciągle czekają na kolejne propozycje. Wystarczy wypełnić formularz, który znajdziemy nastronie Wroclaw.pl (zakładka: komunikacja/komunikacja rowerowa/wnioskuj o stojak). I wysłać go pod adresem: marta.dabrowska@um.wroc.pl. W razie uwag do miejsca lokalizacji można dzwonić do wydziału inżynierii miejskiej w magistracie (sekcja ds. rozwoju ruchu rowerowego), tel. 71-777-78-42, mejl: daniel.chojnacki@um.wroc.pl.

  Wiosną mają ruszyć obiecywane od dawna miejskie wypożyczalnie rowerów. Przez pierwszych 30 minut będzie można pedałować za darmo.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parkowanie 'w okolicy'

  erzete (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  Ja na pewno będę korzystał z tych stojaków. I wcale tylko będąc widzem TW. Czasem parkuje się 'w okolicy', bo nigdzie w indziej nie ma gdzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr upadnie jak aut przybędzie ?

  benek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

  Poszydźmy jeszcze z myślenia kierownictwa teatru. cyt"- Popieramy rowery, ale nie powinno się robić dla nich parkingu w takim miejscu, jak to - mówi Marta Szczurek, kierownik działu administracji."...rozwiń całość

  Poszydźmy jeszcze z myślenia kierownictwa teatru. cyt"- Popieramy rowery, ale nie powinno się robić dla nich parkingu w takim miejscu, jak to - mówi Marta Szczurek, kierownik działu administracji." --Wynika z tego ze kierownik teatru wie lepiej gdzie powinno się robić miejsca parkingowe dla rowerów niż urzędnik za to odpowiedzialny.Szkoda że pani kierownik nie podzieliła się swą wiedzą gdzie takie parkingi powinny powstawać. A może to teatr nie powinien być w miejscu gdzie brakuje miejsc parkingowych ? Skoro nie przybędzie tam miejsc a to jedno nikogo nie zbawi bo widownia spora to może przenieśmy teatr ?
  Nie wiem ile lat pani kierownik pracuje w teatrze ale w czasach gdy aut było 10 razy mniej widownia była pełniejsza wiec da się do teatru dotrzeć bez auta. -----cyt"I wylicza: ul. Rzeźnicza jest tu wąska, widzowie skarżą się na brak miejsc postojowych dla samochodów, w tym dla osób niepełnosprawnych."----Czy pani Szczurek sugeruje że na wąskich ulicach powinny parkować auta a nie rowery ? Czy postawienie kilku stojaków uniemożliwia pani Szczurek wystąpienie do UM o wyznaczenie miejsc dla inwalidów ? ---cyt"- A zdarza się naprawdę sporadycznie, by któryś widz przyjechał na spektakl rowerem - kończy Marta Szczurek. " ----a skąd pani Szczurek to wie ? Przecież nie było dotąd stojaków przed Teatrem wiec rowery przypinało się w innych miejscach. Czy ulica Rzeźnicza to prywatny parking teatru ? Czy tak trudno zrozumieć ze ktoś chce zaparkować rower na Rzeźniczej i załatwić swoje sprawy poza teatrem ? Ilu kierowców parkujących tam przez cała dobę jest klientami teatru ? Dobrze ze pani Szczurek na tym kończy bo dość głupot naopowiadała. Znaczenie teatru w życiu mieszkańców marginalizuje się. Teatr to tylko jeden z wielu budynków na ulicy a mieszkańcy mają też inne sprawy poza chodzeniem do teatru. Część mieszkańców mając problemy z parkowaniem chciałaby korzystać z rowerów na co dzień i mieć możliwość bezpiecznego ich parkowania na ulicy. Rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu a parking jest miejski i nie należy do teatru . Niech teatr nie utrudnia życia mieszkańcom. Niedługo będzie tam więcej patroli aby usunąć nielegalnie parkujące auta szczególnie na znakach zakazu na Łaziennej więc radzę pojąć że miasto to nie balon który można pompować bez końca ani nie parking. Niedługo na Rzeźniczej i okolicznych ulicach będzie tyle aut mieszkańców, że żaden klient teatru tam nie zaparkuje.
  Czy wtedy teatr upadnie ? Ponieważ takie myślenie staje się powszechne radzę szukać już dziś nowej pracy.


  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fotografia kłamie

  benek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

  Ponieważ zarzuciłem nierzetelność dziennikarską wytykając błędy w tekście artykułu, sprawdźmy czy "zdjęcia też kłamią" bo obraz mówi 1000 razy więcej niż tekst. Zdjęcie przedstawione w artykule...rozwiń całość

  Ponieważ zarzuciłem nierzetelność dziennikarską wytykając błędy w tekście artykułu, sprawdźmy czy "zdjęcia też kłamią" bo obraz mówi 1000 razy więcej niż tekst. Zdjęcie przedstawione w artykule jest celowo skadrowane tak aby stworzyć wrażenie, że stojaki o długości jednego metra ustawione skośnie do jezdni aby jej zbytnio nie zwężać, zablokowały ruch na ulicy Rzeźniczej. Podpis pod zdjęciem brzmi :Stojaki przy ul. Rzeźniczej ustawiono tak, że większe samochody mogą mieć kłopot z przejazdem. Na zdjęciu widać super autko miejskie Volvo 740 w wersji kombi. Strasznie paliwożerne 16 litrów , długie i głośne. Zupełnie nie nadaje się do jazdy miejskiej. Na zdjęciu widać, że albo kierowca nie umie jeździć albo zdjęcie jest pozowane.Świadczy o tym kąt ustawienia auta oraz odległość od słupka. Auto w tej pozycji nie wyjedzie bez potrącenia słupka (kto kierowcy kazał tak blisko parkować ?) . Auto też nie może być w trakcie manewru cofania bo tył auta jest już nad krawężnikiem a kierowca w sytuacji gdy nie widzi ile miejsca za tak długim autem pozostało, nie będzie się wpychał na wysoki krawężnik. Najprawdopodobniej kierowca pozując do zdjęcia musiał kilka razy cofać aż doprowadził do klinczu. Kierowca aby wyjechać musi jeszcze cofnąć ale ma w złą stronę skręcone koła do cofania, co dowodzi fingowania sytuacji. Koła nie mogą być w pozycji po zakończeniu podjeżdżania do przodu, bo wtedy tył auta odsunąłby się od krawężnika. Kadr został tak skrócony aby nie było widać, że ulica ma ok.5,25 m szerokości i że 40 tonowy TIR da radę przejechać. Stojaki ustawiono skośnie i zabierają szerokość 5,5 kostki (zwykle kostka ma 15-17 cm) co zajmuje mniej niż metr jezdni czyli dwa razy mniej niż to Volvo. Zatem dzięki stojakom w tym miejscu nie będą już parkowały auta dzięki czemu ciężarówka będzie miała o ten metr więcej do przejazdu niż gdyby parkowały auta osobowe nie mówiąc o busach. Auta parkują tam prawie non stop http://wroclaw.hydral.com.pl/285964,foto.html ---Bywa, że aut ciężarowych pod teatrem parkuje więcej niż osobowych -- http://sip.um.wroc.pl/agsjarc/open.jsf?view=6876 . Na powyższym zdjęciu widać bramę wjazdową miedzy czerwonym autem i niebieskim busem zaś stojaki postawiono na miejscu niebieskiej osobówki czyli na drugim końcu budynku. Odległość od stojaków do bramy wjazdowej wynosi ponad 20 metrów co nie może mieć wpływu na skręt miniciężarówki. Brama wjazdowa jest tak wąska, że tam tylko bus może wjechać. Skoro zatem dotąd auta ciężarowe parkujacąe przed wjazdem nie blokowały możliwości wjazdu to jak mogą utrudniać lub uniemożliwiać wjazd stojaki zamontowane 20 metrów wcześniej ?Czyż może być lepszy dowód manipulacji słownej i za pomocą dokumentacji fotograficznej ?
  Zdjęcie powinno być wykonane tak http://tinyurl.com/etylina-uposledza --Wjazd jest tuż przed tym czerwonym autem. Ewidentnie widać że artykuł służy ogłupianiu ludzi i jest nie tylko nierzetelny ale i kłamliwy. Nie pozostaje nic innego jak zwrócić na to uwagę naczelnemu p.Fąfarze jak i pani prezes Dorocie Stanek. Takie pisanie artykułów pod potrzeby znajomków jest działaniem na szkodę wydawcy jak i mieszkańców . Propagowanie modelu podjeżdżania autem pod drzwi jest wysoce szkodliwe. Wystarczy zobaczyć co się dzieje pod teatrem. Wzdłuż ul.Grodzkiej nielegalnie parkują auta utrudniając przejście podobnie na Łaziennej. Już wkrótce zostaną zlikwidowane abonamenty na parkowanie i pracownikom teatru nie będzie się opłacało jeździć do pracy autem. Wtedy stojaki będą jak znalazł a pani Szczurek będzie wiedziała kogo poprosić o doinstalowanie. Tymczasem polecam włączyć myślenie i nie torpedować cennych inicjatyw. Proszę poczytać przepisy przeciwpożarowe i wystąpić do UM o likwidację parkinu przed teatrem. Wóz bojowy straży jest szeroki i droga przeciwpożarowa musi mieć co najmniej 350 cm. Skoro ul.Rzeźnicza ma 525 cm a auta osobowe zabierają 190 cm a busy ponad dwa metry to SP nie przejedzie i teatr się spali tak jak się spalił Teatr Polski. Chyba kierownik administracyjny powinien na te rzeczy zwracać uwagę szczególnie po niedawnej nauczce. Na dowód że wóz straży nie przejedzie też chodnikiem dołączam fotkę http://wroclaw.hydral.com.pl/179591,foto.html Proponuję też nie łamać przepisów przez administrację i nie blokować wąziutkiego chodniczka reklamami bo to grozi wypadkiem. Ulica jest jednokierunkowa i rowerzyści muszą jechać chodnikiem zgodnie z art.33 PoRD. Podobnie matka z wózkiem nie przejedzie po chodniku na skutek nieodpowiedzialności kierownictwa teatru. Jazda pod prąd czy pchanie wózka po jezdni może sparaliżować ruch i skończyć się wypadkiem na tak wąskiej jezdni pozastawianej autami (w domyśle w części autami pracowników teatru). Doświadczenie każe sądzić, że to jest przyczyną niezadowolenia pani Szczurek a nie dbałość o klientów czy inwalidów. Domyślam się że administracja tak jak dla klientów rowerzystów nic nie zrobiła, to i nic nie zrobiła dla inwalidów, no ale wyznaczając kopertę przed teatrem pozbyto by się kolejnych miejsc dla pracowników.
  Nna koniec foto dla tych co chcieliby porównać odległości. Stojaki zamontowano w okolicy pomarańczowego kubła czyli prawie przed wejściem, które jest na drugim końcu budynku niż wjazd. http://wroclaw.hydral.com.pl/31906,foto.html widać tam też jak mały jest wjazd i że nie ma mowy o jakiś wielkich ciężarówkach. Widać, że stojaki od wjazdu dzieli kilka aut. Liczę, że autorka się zrewanżuje i napisze jakiś artykuł budujący świadomość kierowców, która jest tak denna jak świetnie unaocznia ten artykuł, za który podziękowałbym szczerze gdyby nie to, że intencje są aż nazbyt widoczne i śmierdzą (spalinami i kumoterstwem).

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Administracja do bani.

  benek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 21

  Podtytuł : W Teatrze Współczesnym denerwują się, że przez nowe stojaki dla rowerów nie dojadą do nich ciężarówki z dekoracjami.---W drugim zdaniu zaś "Ustawiono je jednak tak, że samochody...rozwiń całość

  Podtytuł : W Teatrze Współczesnym denerwują się, że przez nowe stojaki dla rowerów nie dojadą do nich ciężarówki z dekoracjami.---W drugim zdaniu zaś "Ustawiono je jednak tak, że samochody ciężarowe przywożące dekoracje do teatru będą miały kłopoty z wjazdem na podwórko, w którym mieści się winda towarowa."---Szkoda że autorce nie udało się ustalić czy ciężarówki nie dojadą czy będą miały tylko problem z wjazdem. Analizując jednak tę wypowiedzi i przyjmując ze obie znalazły się w artykule bo obie są prawdziwe dochodzimy do wniosku ze obiekcje o braku możliwości dojazdu są bezzasadne. Dlaczego zatem autorka zdecydowała się napisać tę nieprawdę tłustym drukiem w podtytule ? Przecież rzetelność dziennikarska nakazywałaby napisać w tytule stan faktyczny a o urojonych obawach można by napisać w treści. Co do wypowiedzi pani Szczurek to brak w niej logiki ale wytykanie problemów z parkowaniem wokół teatru ma stworzyć wrażenie że zabranie jednego miejsca parkingowego radykalnie pogorszy sytuacje parkingową wokół teatru. Mnożenie problemów świadczy tak naprawdę o tym że nie ma jednego istotnego problemu, który by coś komplikował i wymagałby artykułu. Zadam pytanie pani kierownik. Skoro jak mówi że administracja popiera rowery to co zrobiła dotąd aby ułatwić dojazd rowerem dla swoich klientów ? Czy zdaje sobie sprawę że jako kierownik obiektu publicznego była zobowiązana do postawienia stojaków nawet gdyby kłamała że popiera rowery ? Proszę o odpowiedz na tym forum bo chyba czyta pani artykuł jeśli on ma coś załatwić ? Czy zadbała pani o to aby rowerzyści nie drapali elewacji budynku przypinając rowery do czego się da ? Domyślam się, że nic pani nie zrobiła w tym zakresie więc może jest możliwość zapięcia roweru wewnątrz teatru ? Nie chodzi mi o hol bo aż tak rowerów z pewnością nie popieracie ale czy macie stojaki na zapleczu ? Jeśli nie to nie dziwcie się, że częściej rowerzyści wybierają kino ze stojakami niż wasz teatr ale błagam nie trujcie o popieraniu rowerów.
  Artykuł tendencyjny pisany pod potrzeby osób o zatrutym umyśle przez ołów z etyliny czym przekonam w następnym poście.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kierowca= uzurpator i egoista

  benek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 21

  Tytuł:Nie wszystkich cieszą stojaki rowerowe.---Osoby które korzystają z wszystkich środków komunikacji w tym i z rowerów o tym dobrze wiedzą.Nie bardzo wiadomo czy w artykule chodzi o kierowców...rozwiń całość

  Tytuł:Nie wszystkich cieszą stojaki rowerowe.---Osoby które korzystają z wszystkich środków komunikacji w tym i z rowerów o tym dobrze wiedzą.Nie bardzo wiadomo czy w artykule chodzi o kierowców czy o panią Szczurek ( może tez jest kierowcą). Kierowcy nie lubią oprócz stojaków znaków zakazu parkowania, zbędnych trawników, drzew, słupków ograniczających wjazd na chodnik itd. Wielu pisze prośby do UM aby zwiększać liczbę miejsc parkingowych poprzez likwidacje trawników.Kierowcy nawet nienawidzą się nawzajem bo jeden drugiemu zabiera miejsca. Oni chcieliby zająć całą przestrzeń publiczną a gdyby im się udało z pewnością narzekaliby na brak możliwości wyznaczania nowych miejsc bo już by wszystko było zastawione autami. Kierowcy bowiem sądzą że miasto jest z gumy i że każde nowo nabyte auto będzie mogło się zmieścić nawet w ścisłym centrum. Skoro oczekiwania kierowców są tak absurdalne to od dawna mało kto się tym przejmuje i wdaje w polemikę bo połowa kierowców to osoby uzależnione od auta dla których przejście 20-50 metrów już stanowi problem. Na dowód to stojaki stoją 10 metrów od Teatru i okazuje się ze to najlepsze miejsce do zaparkowania auta. Mimo ze kierowcy maja całą długość ulicy Rzeźniczej i wszystkich okolicznych to przeznaczenie 3 metrów jezdni na potrzeby rowerzystów traktują jako zamach na swoją wolność i swobodę poruszania się autem. To świadczy o zachłanności i głupocie kierowców którzy nie widzą że aut jest już dziś więcej niż tam może się zmieścić. Niestety smutna prawda dla kierowców jest taka że właśnie moment w którym każde następne auto musi łamać przepisy jeśli chce tam parkować jest momentem gdy zaczyna się ograniczać ruch aut. Właśnie na starówce w Warszawie od 1 lutego 2010 auta najemców ale i mieszkańców będą tam mogły wjeżdżać tylko na 3 minuty.
  http://moto.wp.pl/kat,89554,title,Starowka-nie-dla-samochodow,wid,11781836,wiadomosc.html
  W tej sytuacji ratunkiem jest właśnie ułatwianie dojazdu do centrum rowerem i komunikacją zbiorową.
  Dla wiadomości pani Szczurek powiem , że wielokrotnie byłem w Teatrze ale nigdy nie parkowałem auta na ul.Rzeźniczej a zatem można.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O co naprawdę chodzi?

  czechofil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

  No to jak jest w końcu? Nie można wjechać na podwórko, czy brakuje miejsc parkingowych? Myślę, że chodzi o to drugie, bo przecież gdy w miejscu stojaków parkowały dawniej auta, to jakoś teatr nie...rozwiń całość

  No to jak jest w końcu? Nie można wjechać na podwórko, czy brakuje miejsc parkingowych? Myślę, że chodzi o to drugie, bo przecież gdy w miejscu stojaków parkowały dawniej auta, to jakoś teatr nie zgłaszał żadnych problemów z tym związanych. Argument o wąskości jezdni też jest chybiony, gdyż parkujące auto zajmowało więcej miejsca niż stojaki rowerowe. Najwyższy czas się przyzwyczaić, że ruch samochodowy będzie z centrum sukcesywnie usuwany, a jego miejsce zajmie ruch rowerowy...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przed

  miron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 31

  Cytat:
  Przed kinem "Lalka" i restauracją "La Luna" stojaki są zupełnie niepotrzebne. Nigdy nie widziałem, żeby ktoś rowerem...


  Może właśnie dlatego, że nie ma gdzie tego roweru zostawić :)...rozwiń całość

  Cytat:
  Przed kinem "Lalka" i restauracją "La Luna" stojaki są zupełnie niepotrzebne. Nigdy nie widziałem, żeby ktoś rowerem...


  Może właśnie dlatego, że nie ma gdzie tego roweru zostawić :) Jeśli porządnych stojaków we Wrocławiu będzie dużo i na każdym kroku wówczas jazda rowerem będzie coraz popularniejsza. Ja uwielbiam rower a często muszę z niego rezygnować bo akurat tam gdzie chcę jechać nie ma do czego go przyczepić. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przed

  gaax (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

  Przed kinem "Lalka" i restauracją "La Luna" stojaki są zupełnie niepotrzebne. Nigdy nie widziałem, żeby ktoś rowerem do knajpy przyjeżdżał, bo to przecież prawo jazdy można stracić. A na seansy w...rozwiń całość

  Przed kinem "Lalka" i restauracją "La Luna" stojaki są zupełnie niepotrzebne. Nigdy nie widziałem, żeby ktoś rowerem do knajpy przyjeżdżał, bo to przecież prawo jazdy można stracić. A na seansy w kinie przychodzą 2 osoby. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko się cieszyć

  miron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  Z dużą satysfakcją patrzę na wszystkie nowe miejsca do parkowania rowerów... oby tylko jeszcze więcej ścieżek w ścisłym centrum było, tam gdzie są najbardziej oczekiwane i potrzebne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak miejsc dla nipełnosprawnych?

  życzliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 26

  Skoro brakuje miejsc dla niepełnosprawnych to może warto namalować kopertę i postawić odpowiedni znak? To, że każdy porządny wrocławianin MUSI zaparkować swoją wyścigówkę przed samym wejściem do...rozwiń całość

  Skoro brakuje miejsc dla niepełnosprawnych to może warto namalować kopertę i postawić odpowiedni znak? To, że każdy porządny wrocławianin MUSI zaparkować swoją wyścigówkę przed samym wejściem do teatru i to tak, aby jego rumak był dobrze widoczny przez innych jest wiadome, dlatego warto pomyśleć o tych, którym parkowanie tam się należy. A co do rowerzystów - 10 rowerów zajmuje tyle miejsca co 1 auto. A przy geometrycznym wzroście liczby rowerzystów zamiana kolejnych miejsc na parkingi dla rowerów jest już chyba nieuchronna.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo