Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie strzelaj w Sylwestra! Huku boją się zwierzęta domowe i dzikie

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Zwierzęta mają zdecydowanie lepiej rozwinięte zmysły niż ludzie. Huk petard wpływa na cały organizm i zmiany w funkcjonowaniu wszystkich układów zwierzęcia.
Zwierzęta mają zdecydowanie lepiej rozwinięte zmysły niż ludzie. Huk petard wpływa na cały organizm i zmiany w funkcjonowaniu wszystkich układów zwierzęcia. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu
Nowy Rok można rozpocząć z przytupem, byleby bez huku - apelują obrońcy praw zwierząt. Niektóre czworonogi boją się petard i fajerwerków do tego stopnia, że świętowanie mogą przepłacić życiem.

W sobotę (31 grudnia) wrocławianie rozpoczną świętowanie pożegnania starego i powitania nowego roku. Zabawie najprawdopodobniej będą towarzyszyły nieodłączne fajerwerki i huk petard. Głośne dźwięki z nieznanego źródła wywołują ogromny stres i to nie tylko u domowych czworonogów.

Spis treści

Nieznany hałas oznacza zagrożenie

Zwierzęta mają zdecydowanie lepiej rozwinięte zmysły niż ludzie. Kiedy rozpoczyna się strzelanie petard słyszą hałasy, których nie są w stanie zidentyfikować, więc instynktownie interpretują je, jako realne zagrożenie życia.

- Huk petard, który powoduje stan bardzo silnego zagrożenia, wpływa na cały organizm i zmiany w funkcjonowaniu wszystkich układów. Powoduje zmiany rytmu serca, ciśnienia krwi, zmiany w układzie trawiennym, moczowym, nerwowym, w aktywności mięśni, wentylacji, czy metabolizmie - mówi Izabela Kadłucka, rzeczniczka wrocławskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Przerażone zwierzęta zaczynają uciekać od huku, którego nie znają, jednak odgłosy przez długi czas nie ustają. Czasem te dźwięki mogą pojawiać się z różnych stron, powodując u zwierząt jeszcze większą panikę.

Śmierć ze stresu

Zastanawiając się nad faktycznym wpływem fajerwerków warto spojrzeć na reakcje, które wywołuje nagły huk w organizmie zwierząt. Według Izabeli Kadłuckiej może być to nawet śmierć spowodowana przez nagły stres.

- Z powodu stresu spowodowanego hukiem i poczuciem zagrożenia górskie kozice spadają z urwisk, sarny i jelenie giną na ogrodzeniach biegnąc przed siebie w panice, ptaki spadają na ziemię, a borsuki i niedźwiedzie wybudzają się ze snu zimowego - wymienia Izabela Kadłucka.

Alternatywa dla głośnych petard

Ze względu na dobro zwierząt, tych domowych, kanapowych, jak i dzikich, warto zamienić huczną tradycję sylwestrową na równie widowiskową, lecz nieco cichszą. Można wybrać zimne ognie, czy silenty (ciche fajerwerki). Nie są bezgłośne, ale istnieje szansa, że nie spowodują tak dużego stresu u zwierząt, jak tradycyjnie noworoczne materiały pirotechniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska