Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie Karpacz czy Szklarska Poręba. W tych miejscowościach na Dolnym Śląsku wypoczniecie w ferie 2024 jak w Alpach, ale znacznie taniej

Alina Gierak
Alina Gierak
W Ścięgnach (8 minut od Karpacza) możecie pić kawę na kampingu i mieć taki wspaniały widok.
W Ścięgnach (8 minut od Karpacza) możecie pić kawę na kampingu i mieć taki wspaniały widok. FB Camp 66
Gdy myślimy o zimowym wypoczynku w Karkonoszach na Dolnym Śląsku, najczęściej przychodzą na myśl dwie miejscowości Karpacz i Szklarska Poręba. Tymczasem w ich sąsiedztwie są miasta, w których będzie taniej i bez tłumów. Poznajcie niedocenione (jeszcze) perełki karkonoskiego regionu. Może wybierzecie się tam na zimowe ferie w 2024 roku?

Spis treści

Zimowe ferie 2024 terminy

W 2024 roku najszybciej zaczynają ferie mieszkańcy Dolnego Śląska. Zimowa laba w szkołach zaczyna się 15 stycznia. Na Dolny Śląsk tradycyjnie na ferie przyjeżdżają także poznaniacy i Ślązacy. Kiedy mają ferie?

Terminy ferii zimowych 2024:

  • 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Karkonosze przyciągają w zimowe ferie tłumy turystów

Karkonosze są ulubioną miejscówką na zimowe ferie. Przyjeżdża się tutaj dla niezwykłych widoków górskich i przyrody i klimatu oraz stacji narciarskich na Kopie i Szrenicy. Nie bez znaczenia jest tu bliskość granicy z Czechami oraz sąsiedztwo Gór Izerskich, co zwiększa możliwości wycieczek.

Rocznie Karkonosze po polskiej i czeskiej stronie odwiedza 10 milionów turystów. Najchętniej przyjeżdżają do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Te kurorty mają ustaloną renomę. W ich bezpośrednim sąsiedztwie są miasta i wsie, w których spędzicie czas równie miło, a na dodatek dużo taniej i bez tłumów. Jeśli jeździcie lub biegacie na nartach, do tras macie stąd kilkanaście minut jazdy samochodem. Co polecamy?

Borowice, wieś z lapońską wioską

18 minut drogi od Karpacza leży wieś Borowice, położona w Dolinie Pięciu Potoków (Granicznika, Borówki, Modrzyka, Jodłówki i Jeleniego Potoku) na wysokościach 600 – 700 m n.p.m. Gdy spadnie śnieg, w Borowicach poczujecie się jak w alpejskiej wiosce. Domy są tu stylowe, nie ma ich wiele. Jest przestrzeń, las i krystaliczne powietrze.

Pierwsi wczasowicze zaczęli przyjeżdżać do Borowic już w XIX wieku. Przez miejscowość przebiega parę szlaków turystycznych: zielony i żółty do Jagniątkowa, Przesieki czy na Zamek Chojnik, a w drugą stronę w Karkonosze, a także niebieski do pobliskiego Miłkowa.

Kalevala w Borowicach zimą niczym nie różni się od oryginalnych wiosek lapońskich. Są tu nawet renifery, a gości witają psy husky.
Kalevala w Borowicach zimą niczym nie różni się od oryginalnych wiosek lapońskich. Są tu nawet renifery, a gości witają psy husky. FB Kalevala

Nocować można w gospodarstwach agroturystycznych lub w Ośrodku Hottur. Ofertę znajdziecie TUTAJ.

W Borowicach działa orczykowy wyciąg długi na 650 metrów obok ośrodka Hottur. Trasa zjazdowa ma ok. 700 metrów i różnicy poziomów ok. 130 metrów. Stok jest idealny dla początkujących narciarzy. Zaawansowani szybko autem dojadą do Karpacza.

Borowice słyną z wioski lapońskiej Kalevala. Dzieci zachwycą się domkiem Muminków i spotkaniem z reniferami.

Przesieka z wodospadem, morsami i szlakami w Karkonosze

Przesieka położona jest na wysokościach 480 - 650 m n.p.m. w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. To typowa wczasowa miejscowość z wieloma pensjonatami, agroturystyką i domami wczasowymi. Łatwo znajdziecie noclegi. Ceny za noc zaczynają się od 60 złotych.

Przesieka to typowa wieś wczasowa. Poczujecie tutaj luz i energię. Na piechotę jest gdzie wędrować. Może skusicie się na morsowanie w wodospadzie Po
Przesieka to typowa wieś wczasowa. Poczujecie tutaj luz i energię. Na piechotę jest gdzie wędrować. Może skusicie się na morsowanie w wodospadzie Podgórnej? FB Przesieka

Z Przesieki do Karpacza dojedziecie w 20 minut.

Wioska słynie z wodospadu Podgórnej, który jest mekką miłośników kąpieli w lodowatej wodzie. Morsów spotkacie tu o każdej porze roku.

Przez Przesiekę przechodzą szlaki turystyczne:

  • niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na karkonoskie szczyty
  • żółty na Słonecznik
  • zielony do Karpacza i w druga stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby

Zobacz tutaj, jak blisko Karpacza i Szklarskiej leżą także atrakcyjne miejscowości

Miłków i Ścięgny, rzut beretem od Karpacza

Miłków to prawie opłotki Karpacza. 8 minut zajmie wam dojazd do centrum kurortu. Blisko stąd do niego, ale nie ma gwaru i tłumów, jak na deptaku w Karpaczu.

Miłków ma typową dla regionu łańcuchową zabudowę - ciągnie się na długości ok. 4 km, położony jest na wysokości ok. 400 - 650 m n.p.m., nad potokiem Miłkówka. Wieś żyje z turystów i znajdziecie noclegi w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Można także wypoczywać w luksusowo w Pałacyku Karkonosze w Miłkowie. Cena za noc zaczyna się od 350 złotych.

Możecie także przyjechać do Ścięgien, kolejnej wioski pod Karpaczem i zatrzymać się w Camp 66, z którego roztacza się cudowny widok na Karkonosze lub wybrać się z dziećmi do Western City.

Kowary - dolnośląska Wenecja z widokiem na Śnieżkę

Kowary mają wszystko, by odpoczywać tu o każdej porze roku i codziennie podziwiać panoramę Karkonoszy. Znajdują się na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Panujący tu przyczynia się do poprawy samopoczucia i zdrowia. Znajdziecie w tym mieście szlaki spacerowe, kawiarnie, Muzeum Sentymentów, podziemną trasę w byłej kopalni uranu, oraz Park Miniatur Dolnego Śląska.

Polecamy

  • spacer górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na całą Kotlinę Jeleniogórską
  • Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i Skalny Stół i Czoło, z których są cudne widoki
  • wycieczkę do Czech przez Przełęcz Okraj (1046 m n.p.m)

Z Kowar dojedziecie do Karpacza w 20 minut. Podobny czas zajmie wam dojazd do Jeleniej Góry. Więc macie blisko i na narty i do sklepów, kin i teatrów.

Z Kowar wiedzie szlak na Skalny Stół. A tam jest tak pięknie, że zapiera dech.
Z Kowar wiedzie szlak na Skalny Stół. A tam jest tak pięknie, że zapiera dech. FB Rudołap

Miasto nazywane jest dolnośląską Wenecją. Wyremontowane mostki nad potokiem Jedlica sprawiają, że wszyscy chętnie robią sobie tu zdjęcia. Ozdobiono je metaloplastyką i nadano nazwy nawiązujące do historycznych patronów.

Piechowice - miasto szkła koło Szklarskiej Poręby

Piechowice to kolejna niedoceniana perełka karkonoska. Miasto może być świetną bazą wypadową do Szklarskiej Poręby. Do wyciągu na Szrenicę macie 18 minut samochodem.

Z Piechowic blisko w góry. Karkonosze są na wyciągnięcie ręki.
Z Piechowic blisko w góry. Karkonosze są na wyciągnięcie ręki. FB Piechowice

Co zwiedzać w Piechowicach

  • Hutę szkła kryształowego Julia
  • Pensjonat „Uroczysko” - dawne sanatorium Luftwaffe
  • Kolejową wodociągową wieżę ciśnień
  • Zespół pałacowy z XVII wieku
  • W Górzyńcu przejść się do wodospadu Kropelka
  • W pobliskich Michałowicach podziwiać góry na Złotym Widoku
  • W granicach miasta jest słynny wodospad Szklarki
  • Rezerwat krokusów w Górzyńcu

Sosnówka wczasowa wieś dla aktywnych

Sosnówka leży na wysokości 370-720 m n.p.m. Osada została założona w sąsiedztwie jednej z najstarszych dróg do Czech blisko Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 m n.p.m.). Jej atutem jest bliskość Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby oraz Karpacza. Do miasta pod Śnieżką dojedziecie w 15 minut.

W Sosnówce możecie nocować w agroturystykach lub jednym z dawnych domów wczasowych. Zasobniejsi turyści wybierają Lake Hill, ośrodek nad Zalewem Sosnówka z jacuzzi z widokiem na Śnieżkę.

Poprzez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne.

  • Czarny prowadzi do Kaskady Myi, a stamtąd do Przesieki, Jagniątkowa lub na Przełęcz Karkonoską.
  • Żółty wiedzie do Kaplicy Świętej Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Strzecha Akademicka, Samotnia, nad Łomniczką, Dom Śląski).

Zachełmie - wieś idealna jako punkt wypadowy w Karkonosze

W Zachełmiu, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku, turystów zachwyciły spokój, jaki tu panuje, przejrzyste powietrze i piękne widoki. We wsi w XIX wieku zbudowano wille i gospody dla letników. W wielu z nich do dzisiaj działają pensjonaty.

Zachełmie to idealny punt wypadowy do wędrówek w Karkonosze. Do Karpacza dojedziecie w 20 minut.
Jeśli polubicie spokój, jaki tu panuje, spodobają się wam cudne widoki i poznacie życzliwych mieszkańców, nie będziecie chcieli jeździć do kurortów.

Z Zachełmia wiedzie kilka szlaków turystycznych do atrakcyjnych miejsc w okolicy:

  • na zamek Chojnik - szlak zielony i czarny,
  • do Czarnej Przełęczy w Karkonoszach - szlak czarny,
  • do wodospadu Podgórnej w Przesiece - szlak zielony,
  • do Jagniątkowa - szlak niebieski,
  • do Karpacza - szlak zielony przez Borowice.

Oglądaj też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska