Nie będzie już stypendiów matematycznych dla najzdolniejszych maturzystów

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Od października studenci I roku, którzy na maturze zdawali rozszerzoną matematykę, nie otrzymają już 300 zł miesięcznie od miasta.
Od października studenci I roku, którzy na maturze zdawali rozszerzoną matematykę, nie otrzymają już 300 zł miesięcznie od miasta. fot. dawid lukasik/polska press
Udostępnij:
Miasto zrezygnowało ze stypendiów matematycznych dla najzdolniejszych maturzystów. Rok akademicki 2016/2017 był ostatnim, w którym przyznawane były tzw. stypendia matematyczne dla studentów I roku wybranych kierunków na wrocławskich uczelniach.

- Uznaliśmy, że rzeczywistość w systemie oświaty, zmieniła się na tyle, że formuła stypendiów matematycznych została wyczerpana – wyjaśnia Monika Sochacka, wicedyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi we wrocławskim magistracie.

W 2016 roku Departament Edukacji (który do tej pory obsługiwał stypendia matematyczne) zdecydował o wygaszaniu programu.
Stypendia matematyczne dla dla studentów pierwszego roku wrocławskich uczelni wypłacane były od roku akademickiego 2007/2008. Żeby je uzyskać, trzeba było zdać egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym z wynikiem nie mniejszym niż 30% i podjąć studia stacjonarne na kierunkach ścisłych i technicznych zgodnie z katalogiem kierunków studiów opracowanym przez rektorów wrocławskich uczelni i ówczesny Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- Egzamin maturalny z matematyki był wówczas nieobowiązkowy, a wyniki uzyskiwane przez maturzystów, którzy przystąpili do zdawania matematyki w ramach egzaminu dojrzałości, mało obiecujące. Wprowadzenie stypendiów miało zachęcić wrocławskich maturzystów do wyboru matematyki jako jednego z przedmiotów egzaminu maturalnego zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym i promować kierunki ścisłe i techniczne dostępne na wrocławskich uczelniach wyższych. Sytuacja się jednak zmieniła. Od 2010 roku matematyka znów stała się przedmiotem obowiązkowym a osiągnięty podczas egzaminu wynik przekłada się na punkty rekrutacyjne podczas rekrutacji na wrocławskie uczelnie. Zdanie matury z matematyki na poziomie rozszerzonym objęte jest dodatkowymi promocyjnymi punktami rekrutacyjnymi - tłumaczy Sochacka i dodaje, że miasto zrobiło wszystko co mogło, by zachęcić, wraz z uczelniami wyższymi, do zdawania matematyki na maturze.

Rodzice są jednak oburzeni, bo ich zdaniem w tym roku część uczniów przy wyborze przedmiotów na maturze kierowała się wsparciem, jakie udziela Wrocław. - Teraz brak tego stypendium jest ogromnym zaskoczeniem. Młodzież, która nawet uzyskała z matury rozszerzonej z matematyki ponad 75% nie może liczyć na stypendium. Uczniowie klas maturalnych nie są już objęci programem 500+ teraz dodatkowo, nawet nie mogą liczyć na wsparcie swojego miasta przy rozpoczęciu studiów - żali się Ewa Durajczyk-Starościak.

Miasto podkreśla, że uchwałą rady miejskiej z 15 września 2016 roku ustanowiono okres przejściowy dla wygaszenia stypendiów matematycznych, by przyszli wrocławscy maturzyści mogli odpowiednio wcześnie uwzględnić te zmiany przy decyzji o wyborze studiów. Stypendia wypłacane były do 30 czerwca 2017 roku.

- Dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Tomasz Janoś, wystosował w lutym tego roku pismo do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych we Wrocławiu z prośbą o przekazanie listu do maturzystów z informacją o aktualnej ofercie stypendialnej Miasta dla studentów I, II i III stopnia uczelni wrocławskich. Przypomniał w nim, że zgodnie ze wspomnianą uchwałą rok akademicki 2016/2017 jest ostatnim, w którym stypendia matematyczne będą przyznawane - zaznacza Monika Sochacka wicedyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi.

Stypendia matematyczne, w wysokości 300 zł miesięcznie - od października do czerwca, otrzymało w roku akademickim 2016/2017 534 studentów I roku. Rok wcześniej było to 594 studentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dymitr
Zwykłe pieprzenie
m
mama
Mój syn bardzo liczył na to stypendium, chciał kupić sobie laptopa. Szkoda, że nie zmienili zasad podnosząc próg z 30% do np 70%.
A
Aadg
Mam nadzieję, że na stypendia dla najzdolniejszych uczniów z religii nie zabraknie. Przecież po co komu w dzisiejszych czasach matematyka!
a
a
Załapałam się na to stypendium parę lat temu. Nie było to jednak jedyną motywacją do zdawania rozszerzonej matematyki na maturze. Ale prawda jest taka, że bardzo pomogło na pierwszym roku studiów. Studia są bezpłatne, ale podręczniki kosztują, a nie wszystko da się skserować albo wypożyczyć (biblioteki PWr są coraz gorzej wyposażone), poza tym warto odciążyć rodziców. Obcięcie stypendiów wszystkim się opłaca. Nie będzie miał kasy - > musi iść do roboty -> pójdzie na studia zaoczne -> kasa uczelni będzie się zgadzać a i miasto nie ucierpi.
M
Mat
WKS trzeba ratować, Prezydent ma priorytety. Rodzice będą musieli dać dzieciom to czym on ma się przejmować?
k
kamil229
Lepiej wydać na kolejne igrzyska niż lozyc na przyszłych inżynierów i naukowców. Przykre
W
Wesoły
Coś w tym jest, że im człowiek bardziej wykształcony, tym bardziej głupszy ;-)
k
kk
"rzeczywistość w systemie oświaty, zmieniła się na tyle, że formuła stypendiów matematycznych została wyczerpana"
oto jak wypowiadajac 15 slow nie powiedziec nic sensownego
P
P...
Z definicji nie istnie "niczyj kibic". Tak jak nie ma czegoś takiego jak "czyjś matematyk"
k
kibic
uchwałą rady za około 1.5 miliona zł pozbawia się stypendiów ponad 500 matematyków i ta sama rada uchwala dotację dla kilkunastu zawodników śląska wrocław w wysokości 8 mln.gdzie tu sens
P
P...
Do tego znają statystykę i są oporni na propagandę. PO CO WSPIERAĆ LUDZI, KTÓRZY SAMI KOJARZĄ FAKTY ?
w
w
to na stypendiach oszczędza.
Z
ZZ
Dla młodych, zdolnych ludzi nie ma kasy. Za to dla nierobów i swołoczy zawsze się znajdzie.
l
labeo7
"Uznaliśmy, że rzeczywistość w systemie oświaty, zmieniła się na tyle, że formuła stypendiów matematycznych została wyczerpana" - czyli o co chodzi, tak po polsku? Nie ma kasy na stypendia, czy też matematyka jest znowu w odwrocie?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie