Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022 we Wrocławiu

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W najbliższy weekend we wrocławskim biurze Stowarzyszenie Odra-Niemen odbędą się spotkania, pokazy filmów, dyskusje ze świadkami historii i o pokoleniu Niezłomnych. Na sobotę zaplanowano maraton filmowo-dyskusyjny „Pamięci żołnierzy wyklętych”, a na niedzielę wspomnienie o płk. Lidii Lwow.

- Czas jest trudny, w polityce światowej dużo się dzieje i zdaję sobie sprawę, że wokół nas są inne, ważniejsze tematy. Mimo tego uważam, że właśnie teraz spotkania z Tymi, którzy przetrwali II wojnę światową, Syberię, Stalinizm, to być może ostatni czas, aby z Bohaterami polskiej wolności, podyskutować o postawach patriotycznych, o historii, z doświadczeń której ludzkość nie korzysta. W związku z nadchodzącym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w najbliższy weekend zapraszamy do naszego biura Stowarzyszenia Odra-Niemen, gdzie odbędą się spotkania, pokazy filmów, dyskusje ze świadkami historii i o pokoleniu Niezłomnych. Oczywiście w rozmowach będziemy też odnosić się do obecnej sytuacji, która ponownie przed nami wszystkimi stawia zarówno nowe zadania jak i nowe wyzwania – mówi Ilona Gosiewska, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Całodniowe spotkania we wrocławskiej siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen przy ul. Zelwerowicza 16/3 odbędą się od godziny 12.00 do 24.00, a wszystkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: odraniemen.org/aktualnosci/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-2/

Szczegółowy plan wydarzenia:

26.02 sobota - Maraton filmowo-dyskusyjny „Pamięci żołnierzy wyklętych”

12.00 - Spotkanie z Jaworzniakami. Wspomnienie o Tych, którzy odeszli. Uroczyste przekazanie Sztandaru Dolnośląskiego Okręgu Jaworzniaków do siedziby Stowarzyszenia Odra-Niemen. Pokaz filmu „Dywizja Nastolatków”. Rozmowy z gośćmi - członkami Dolnośląskiego Okręgu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956.

13.30 - Pokaz filmu „Pseudonim LUFA” – SRH Gryf i Studio JART z Koszalina. Po filmie spotkanie on line ze współtwórcą filmu Marcinem Maślanką, Prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRYF Koszalin oraz z rodzinami Żołnierzy Wyklętych.

15.30 - Wydarzenie artystyczne z udziałem kombatantów i Rodzin Żołnierzy Wyklętych. Koncert pieśni patriotycznych Moniki Malec połączony z recytacją poezji i czytaniem grypsów Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci.

17.30 - Prezentacja albumu o płk Lidii Lwow „Jej życie”. Spotkanie autorskie z twórczyniami wydawnictwa Justyną Eberle, córką Lidii Lwow i Małgorzatą Suszyńską ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

19.00 - Pokaz filmu „Pani Weronika i jej chłopcy”. Dyskusja o środowisku żołnierzy AK na Białorusi i pokaz dokumentu Stowarzyszenia Odra-Niemen z pobytu kresowych żołnierzy II Konspiracji w Polsce.

Od 21.00 do północy - Nocne kino. Pokazy filmów: Więzy krwi, Żelazny, Panna Lodzia, Oskarżenie.

27.02 niedziela - wspomnienie o płk. Lidii Lwow

W sali Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu przy ul. Piłsudskiego 64A o godzinie 14.00 odbędzie się autorski wrocławski pokaz filmu i albumu „Jej Życie”. Materiały zostały stworzone przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, przy udziale córki Lidii Lwow Justyny Eberle, która będzie gościem honorowym tego wydarzenia. W trakcie spotkania, po pokazie będzie rozlosowane kilka pamiątkowych albumów o Lidii Lwow.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie się na pokaz poprzez mail:
[email protected] lub telefonicznie, smsem albo poprzez messenger 607 4401 176.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska