Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa w Polsce pompa ciepła powstaje we Wrocławiu. Zamieni nasze ścieki w energię. Inwestycję realizuje Fortum

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
od 16 lat
Wrompa – tak nazywa się budowana na terenie Portu Południe pompa ciepła. Nowa instalacja, która będzie pozyskiwać dla wrocławian energię cieplną ze ścieków kanalizacyjnych, jest największą tego typu w Polsce. Właśnie zakończył się ważny etap jej budowy.

Pompa ciepła budowana jest na terenie największej we Wrocławiu przepompowni ścieków. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo działanie powstającej instalacji będzie bazować na nieoczyszczonych ściekach.

- Pompa ciepła pozyskuje ciepło tzw. niskotemperaturowe. Mówiąc kolokwialnie, podbija to ciepło do parametrów użytkowych. W tym przypadku ścieki mają mniej więcej temperaturę między 12 i 22 st. C. My to ciepło ze ścieków odzyskujemy i podgrzewamy wodę sieciową do temperatury nawet 85 st. C – tłumaczy Krzysztof Lenard, kierownik budowy pompy ciepła Fortum.

Zobacz też:

Największa w Polsce pompa ciepła powstaje we Wrocławiu

Ta ważna dla Wrocławia inwestycja, bo mogąca zaopatrzyć miasto nawet w 5 proc. produkowanego dzisiaj ciepła, zakończyła swój kolejny etap budowy. Powstały ściany szczelinowe, sięgające 26 metrów w głąb ziemi. Ściany te pomogą w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.

- Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW – to tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego - wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Wrompa to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Fortum tłumaczy, że wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w całości na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Pomóc ma w tym wykorzystanie ciepła odpadowego, m.in. ścieków.

Zobacz też:

Będą pozyskiwać energię cieplną ze ścieków kanalizacyjnych

- Gospodarka obiegu zamkniętego to nasza przyszłość. Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego. Takie podejście z powodzeniem stosujemy w naszej oczyszczalni ścieków na Janówku. Dzięki fermentacji osadów oczyszczalnia jest w 100% samowystarczalna w zakresie energii cieplnej i w ok. 60% pod względem energii elektrycznej. Podobna filozofia dbania o planetę zostanie zastosowana na terenie całego miasta. Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian. To nasz wspólny krok w jeszcze lepszą przyszłość stolicy Dolnego Śląska – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Pompa ciepła będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu 2024 roku, natomiast zakończenie całości budynku jest planowane na maj 2024. Wrompa zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.

Projekt Wrompa w sumie będzie kosztować ok. 100 mln złotych. Otrzymał dofinansowanie w kwocie 18 mln zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych. Realizowany jest przez Fortum przy współpracy z wrocławskim MPWiK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska