Wybierzcie orientacyjny kierunek w którym chcecie się udać z Wrocławia: (KLIKNIJ W KTÓRYŚ Z LINKÓW PONIŻEJ)
NA POŁUDNIE OD WROCŁAWIA:
- Ślęża – kultowe miejsce, doskonale znane wrocławian. Jeśli nie chcecie wchodzić najpopularniejszym szlakiem od przełęczy Tąpadła, polecamy trasę przez Wieżycę z atrakcyjną kamienną wieżą widokową (niestety bardzo rzadko otwartą)
- Radunia – góra, niższa siostra Ślęży, bardzo niesłusznie pomijana przez turystów. Warto wdrapać się stromo na szczyt lub wykorzystać ścieżkę przyrodniczą prowadzącą wokół
- Wzgórza Kiełczyńskie – polecamy wyjście na spacer z parkingu zabytkowego kościoła we wsi Kiełczyn. Do zdobycia Szczytna o wysokości 466 m.n.p.m.
- Jańska Góra z efektowną wieżą Bismarcka na szczycie. Polecamy początek spaceru w miejscowości Piotrówek, gdzie można zobaczyć ruinę klasycystycznego pałacu – wciąż robi wrażenie!
- Zalew Mietkowski i okolice – znane i lubiane przez wrocławian miejsce odpoczynku. Będąc tutaj koniecznie musimy zobaczyć też ruiny efektownych pałaców w odległości kilku kilometrów od zalewu, we wsiach: Borzygniew, Maniów Mały i Siedlimowice.
- Krobielowice – pałac z hotelem i restauracją, a obok park i pole golfowe. Dwa kilometry od wsi zabytkowy grobowiec pruskiego feldmarszałka Bluchera
- Zamek Topacz w Ślęzie – pięknie odrestaurowany zamek z hotelem i restauracją. Obok muzeum motoryzacji i park
NA ZACHÓD OD WROCŁAWIA:
- Dolina rzeki Bystrzycy – park krajobrazowy. Sympatyczne miejsca spacerowe w okolicach Samotworu (z ładnym pałacem) i Skałki (z dawnym młynem).
- Lutynia – warta zobaczenia ze względu na zabytkowy kościół, miejsce gdzie w XVIII wieku rozegrała się słynna bitwa pod Lutynią. Warto zobaczyć np. w drodze do Średzkiego Parku Wodnego.
- Smolec – ruiny XVI-wiecznego zamku otoczonego fosą i pozostałość parku. Dobre na krótki spacer
- Gałów – ruina dworu z XVI wieku i dobrze zachowany kościół z XV wieku
- Wojnowice – zamek na wodzie. Co prawda w te święta restauracja i sam obiekt będzie nieczynny, ale kto nie był, warto zobaczyć go choćby z zewnątrz
- Chwalimierz – Pałac z końca XIX wieku słynący niegdyś z przepychu i bogatego wystroju, dziś w ruinie. Można zwierzać wraz z zachowanym pięknym parkiem, stajniami i bramą do posiadłości.
- Stoszyce – Pałac z XIX wieku popadający obecnie w ruinę. Warto zobaczyć i wybrać się na spacer po pięknym parku wokół
- Lubiąż - zespół klasztorny cystersów i ciekawe tereny spacerowe nad Odrą
- Tereny nadodrzańskie i starorzecza Odry w rejonie od Prężyc do elektrowni wodnej w Brzegu Dolnym. To także okazja do zobaczenia nowego mostu na Odrze pod Brzegiem Dolnym
NA PÓŁNOC OD WROCŁAWIA:
- Uraz – zamek książąt wrocławskich oraz miasteczko portowe z tawerną
- Lasy w okolicach Obornik Śląskich – doskonałe na spacery, a do tego znajdzie się też bliskość wody, tor motocrossowy oraz ośrodek jazdy konnej – wszystko między Golędzinowem a Wilczynem
- Trzebnica i tzw. Góry Kocie – zabytki miasta, ale także park wodny, a przy nim świetne miejsce na spacery – las bukowy
- Bagno – miejscowość pod Obornikami Śląskimi, otoczona pięknymi lasami, idealnymi na spacer. A we wsi pałac - klasztor Salwatorianów z ogólnodostępnym parkiem
- Szczodre – pozostałości pałacu z parkiem i stawami
- Pruszowice – kompleks rekreacyjny "Cztery stawy" położony pomiędzy Pruszowicami i Ramiszowem. Można przyjechać do restauracji, połowić ryby i na spacery po lasach wokół stawów.
NA WSCHÓD OD WROCŁAWIA:
- Jezioro Bajkał – zbiornik w wyrobisku żwiru przy starym korycie Odry. Tereny spacerowe wokół.
- Kotowice - wieża widokowa przy samej Odrze.
- Śluzy na Odrze: Janowice i Ratowice - warto zobaczyć zabytek techniki, a wokół nie brakuje miejsca na spacer.
- Borowa - wyremontowany pałac, park i stawy.
- Dobra k. Olesnicy- Zamek z hotelem i restauracją i park.
- Siechnice, Kotowice- Jezioro Dziewicze i Jezioro Panieńskie. Bardzo malowniczo położone rozlewiska w starorzeczu Oławy. Wokół lasy i dobre tereny spacerowe, a także wędkarskie.
- Jelcz-Laskowice - Kąpielisko w Jelczu - jezioro otoczone lasami przez które przepływa rzeka Smortawa. Piękne lasy z wieloma duktami ciągną się przez kilka kilometrów. Świetne na spacery, ale także na dłuższe wycieczki rowerowe.
- Siechnice - Śluza Oławka, którą prowadzi drogi z Siechnic do Blizanowic. Bardzo ciekawy zabytek hydrotechniczny, a w najbliższej okolicy las przez który biegnie rowerowy szlak Odry.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?