MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najdłuższy tunel w Polsce na naszej S3. Jest film z przejazdu! (ZOBACZ)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
IVIA S.A. Projektowanie / materiały inwestora
2300 metrów będzie miał rekordowy tunel, który powstanie w ramach budowy drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Będzie to najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce. Można już zobaczyć film z przejazdu tunelem, który na razie wyszedł z fazy projektowania.

Tunel powstanie w okolicach miejscowości Stare Bogaczowice na odcinku trasy S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry (od istniejącego już węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ). W zeszłym roku złożono już wniosek o wydanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) dla budowy drogi ekspresowej S3 na tym odcinku. Za projekt tej skomplikowanej trasy odpowiada firma Avia S.A. a projektowanie trwało 12 miesięcy. Inwestycja to nieco ponad 16 kilometrów nowej drogi. W tym dwa tunele - krótszy o długości 320 metrów i dłuższy - 2300 metrów! To właśnie ten drugi ma być rekordowy w skali kraju.

- Przewiduje się drążenie tunelu z dwóch stron jednocześnie. Dłuższy tunel będzie wykonywany metodą górniczą NATM, a 75% prac w tunelu będzie wykonywane metodą strzałową - informuje projektant - Avia. - Projektowane obiekty będą dwukomorowe - dla każdego kierunku ruchu zostanie wydrążona osobna komora po dwa pasy w każdą stronę oraz pas do postoju awaryjnego - dodaje.

ZOBACZ - WIRTUALNY PRZEJAZD NAJDŁUŻSZYM TUNELEM W POLSCE:

Oba tunele mają spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Przewidzianych jest osiem przejść ewakuacyjnych poprzecznych dla pieszych i jeden przejazd awaryjny dla służb ratunkowych a także infrastruktura związana z bezpieczeństwem ruchu kierujących i funkcjonowaniem tunelu m.in. instalacja oświetleniowa, system przeciwpożarowy, wentylacja, telefony czy instalacja alarmowa zapewnią bezpieczeństwo użytkowników drogi.

ZOBACZ TEŻ: FILM Z PRZEBIEGU CAŁEGO ODCINKA BOLKÓW - KAMIENNA GÓRA - TU POWSTANIE TUNEL

Kiedy rozpoczną się prace i - co ważniejsze dla kierowców - kiedy się zakończą? Pozwolenie powinno być wydane jeszcze w pierwszy kwartale 2020 roku - informuje GDDKiA. Odcinek od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ, z najdłuższym w Polsce tunelem drążonym w skale ma być oddany do ruchu w II połowie 2023 roku, natomiast odcinek od węzła Kamienna Góra Północ do Lubawki powinien być gotowy wcześniej – tj. w II połowie 2021 r.

Wartość umowy na dwa odcinki to ponad 2,4 mld zł.

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE: NASZA DROGA S3 BĘDZIE MIAŁA DALSZY CIĄG W CZECHACH!

Dobre informacje dla kierowców, którzy szukają dogodnego połączenia z Czechami, a przede wszystkim samego Wrocławia z Pragą. Od jakiegoś czasu wiadomo już, że drogę ekspresową S3 do granicy w Lubawce wybuduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Natomiast do tej pory zapewnienia Czechów, że będą budowali swoją część trasy były dosyć słabe i nie poparte działaniami. Teraz się to zmieniło!

Wrocław - Praga ekspresówką? Nasza trasa S3 będzie miała kon...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska