18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie najstarszego wrocławianina. Zgłosiło się już 30 urodzonych po wyzwoleniu

Anna Gabińska
Aniela Złotkowska, córka zastępcy pierwszego prezydenta Wrocławia po II wojnie światowej
Aniela Złotkowska, córka zastępcy pierwszego prezydenta Wrocławia po II wojnie światowej Tomasz Hołod
Najstarszym wrocławianinem, a właściwie wrocławianką, odnalezioną przez nas jest Barbara Wojciów z domu Zolich, urodzona 6 maja 1945 roku w szpitalu im. Babińskiego na pl. 1 Maja (teraz Jana Pawła II) - w dzień kapitulacji Breslau. Jak pisała "Gazeta Robotnicza" w 1955 roku, Basia Zolich urodziła się w dniu, "kiedy zamilkło ostatnie hitlerowskie działo".

Basia Zolich widnieje w księdze urodzeń, którą dysponuje Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Włodkowica. W 1955 roku jako jedna z ponad dwustu dziesięciolatków została zaproszona do "pięknej ratuszowej sali posiedzeń Prezydium MRN na uroczyste spotkanie z działaczami Miejskiego Komitetu Frontu Narodowego i przedstawicielami Prezydium MRN".

Była tam też Aniela Kuligowska (teraz Złotkowska), córka Kazimierza Kuligowskiego, zastępcy pierwszego prezydenta Wrocławia Bolesława Drobnera. Kuligowscy przyjechali do Wrocławia z Warszawy w 1945 roku. Pani Aniela ma w dowodzie datę urodzenia: 25 czerwca 1945.

"Gazeta Robotnicza": "w pięknym ratuszu radowały się dziecięce serduszka, z zapałem biły brawa młode ręce, gdy przewodniczący Prezydium MRN tow. Marian Dryll przemówił do 10-latków". "Słowo Polskie" opisało, że jego słowa były serdeczne i przepojone miłością ojcowską.

- Tego nie pamiętam - śmieje się Jan Krzysztof Libicki, urodzony 24 czerwca 1945 roku. Bardziej kojarzy zdjęcie, do którego pozował na rękach marszałka Konstantego Rokossowskiego. - Dostaliśmy specjalne książeczki dyplomowe, w których były opisane sukcesy komuny - wspomina.

Władysław Podgórny (uroczony 25 września 1945 roku) z "pięknego ratusza" i 10. urodzin zapamiętał najlepiej szwedzki stół z jedzeniem. Żadnego ważnego urzędnika czy polityka.

Naszym celem jest nie tylko odnalezienie najstarszego wrocławianina. Szukamy innych urodzonych w 1945 roku - wszystkich tych, którzy pamiętają, co się działo we Wrocławiu i chcieliby się z nami i Czytelnikami podzielić tą wiedzą.

Roman Schmidt jako dziecko mieszkał na Karłowicach przy ul. Lindego po sąsiedzku z pisarką Marią Dąbrowską. Pamięta, jak wychodziła codziennie na spacer. - Miała zawsze tę fryzurę, którą widać na zdjęciach: wszystkie włosy ucięte równo jak spod garnka - opowiada pan Roman.

Z kolei Zdzisław Kierepka mieszka od 67 lat w tym samym domu, w którym urodził się 29 grudnia 1945 roku na osiedlu Ratyń.

Jeszcze tydzień czekamy na zgłoszenia

Pisz lub dzwoń

Urodziłeś się po zakończeniu II wojny światowej we Wrocławiu? Znasz taką osobę? Szukamy tych, którzy mają w dowodzie osobistym rok urodzenia 1945, a w miejscu urodzenia Wrocław i chcą nam opowiedzieć o swoim dzieciństwie w powojennym Wrocławiu. Jeszcze w przyszłym tygodniu czekamy na na zgłoszenia pod adresem:
[email protected].

W tytule e-maila wpisz: Najstarszy wrocławianin 1945, a w treści podaj do siebie kontakt - najlepiej telefon stacjonarny lub komórkowy. Możesz też zadzwonić: 71-37-48-206.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska