Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Odnowę Dolnośląskiej Wsi w tej edycji konkursu przeznaczono 2 mln złotych

RED.
W ramach konkursu Odnowy Dolnośląskiej Wsi powstał m.in. plac zabaw w Kondratowicach (pow. strzeliński)
W ramach konkursu Odnowy Dolnośląskiej Wsi powstał m.in. plac zabaw w Kondratowicach (pow. strzeliński) UMWD
82 gminy z Dolnego Śląska otrzymają pomoc finansową na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Najczęściej zgłaszanymi projektami w ramach regionalnego konkursu Odnowa Dolnośląskiej Wsi są budowy lub remonty obiektów publicznych, świetlic, domów kultury, placów zabaw i skwerków.

– Zainteresowanie ze strony gmin, jak co roku, było bardzo duże. To ważny program, który nie tylko pomaga realizować ciekawe pomysły, ale także integruje lokalną społeczność. W tym roku w budżecie województwa zabezpieczyliśmy dwa miliony złotych na Odnowę Dolnośląskiej Wsi – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Program pobudza zaangażowanie lokalnych społeczności

Dolny Śląsk realizuje projekt Odnowy Dolnośląskiej Wsi od 2008 roku. Celem programu jest wspieranie małych lokalnych projektów na terenach wiejskich i pobudzenie społeczności sołeckiej oraz jej zaangażowanie w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi.
Projekty zgłaszane są przez gminy, często na wniosek i z inicjatywy samych mieszkańców. Do dziś samorząd przeznaczył na program prawie 25 milionów złotych!

W sumie dofinansowanie z budżetu województwa otrzymają w tym roku aż 82 gminy.

Na co można przeznaczyć pieniądze

Maksymalna wysokość pomocy na realizację pojedynczego projektu nie może przekroczyć 30 tys. złotych.
Konkurs obejmował m.in. takie działania jak: budowa, przebudowa, remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, turystyczne, społeczno-kulturalne oraz innych służących użyteczności publicznej, w tym świetlic i domów kultury, stadionów, trybun, siłowni, hal sportowych, basenów, skwerków, wiat rekreacyjnych, boisk sportowych, skateparków, siłowni zewnętrznych czy parków.

Pieniądze można przeznaczyć również na tworzenie punktów informacji turystycznej oraz budowę i remonty szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, wodnych, tras narciarstwa biegowego) wraz z ich oznakowaniem, zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych, a także remonty czy wyposażenie gminnych bibliotek publicznych zlokalizowanych na terenach wiejskich wraz z zakupem książek.

− Cieszymy się, że zainteresowanie lokalnych samorządowców jest wciąż tak duże. Z sukcesami zmieniamy dolnośląskie wsie, a ich mieszkańcy stają się coraz bardziej aktywni na rzecz swoich małych ojczyzn – zaznacza wicemarszałek Ewa Mańkowska.

Lista dofinansowanych projektów znajduje się na stronie umwd.pl w zakładce aktualności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska