Na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce fabryka nanosatelitów z produkcją na masową skalę

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Produkcja satelitów koło Legnicy będzie jedyną taką w Polsce i może konkurować z najlepszymi w tym względzie firmami na świecie.
Produkcja satelitów koło Legnicy będzie jedyną taką w Polsce i może konkurować z najlepszymi w tym względzie firmami na świecie. livingmedia.com.pl
Udostępnij:
We Wrocławiu firma SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały 11 maja list o współpracy, której efektem będzie budowa na Dolnym Śląsku pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów w ilościach komercyjnych. 

To poważny krok w kierunku rozwoju technologii kosmicznej na Dolnym Śląsku.

- SatRevolution zajmuje się produkcją satelitów. Aktualnie jesteśmy w fazie dużych zmian globalnych – zmiany klimatu, cyfryzacji, automatyzacji. Odpowiedzią na te problemy jest demokratyzacja kosmosu. Takie firmy jak nasza z Polski mogą współzawodniczyć z największymi potęgami na świecie w podboju kosmosu. To dzięki wspaniałemu zespołowi - mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev.

Satelity pomogą zaradzić pożarom, suszom, podtopieniom

Przyznaje, że jako jako ludzkość mamy coraz więcej problemów z pożarami, suszami, podtopieniami. Można zaradzić tym problemom dzięki połączeniu różnego rodzaju informacji przestrzennych właśnie z satelitów.

- Dlatego chcemy produkować odpowiednie konstelacje obserwacyjne ziemi, które dostarczą informację w czasie rzeczywistym. Możemy zobrazować cały glob przez 365 dni w roku. Do tego jest nam potrzebny nowoczesny zakład produkcyjny - fabryka satelitów. Na dzisiaj takich wielkoskalowych produkcji satelitów nie ma za dużo. To 5-10 firm na całym świecie - informuje G. Zwoliński.

Plan jego firmy obejmuje produkcję w 2025 roku dwóch satelitów dziennie, czyli ponad 700 rocznie. Na początku będą to małe urządzenia, a z czasem średnie i wielkogabarytowe.

ZOBACZ TAKŻE:

- Chcemy rozbudowywać naszą konstelację i dostarczać produkty dla firm, ale w większości widzimy naszego możliwości sprzedażowe dla rządów jako suwerenne narzędzia kosmiczne do przetwarzania danych dla rządowych potrzeb związanych z bezpieczeństwem - wyjaśnia prezes firmy SatRevolution.

Przemysł kosmiczny na Dolnym Śląsku

Współpraca z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną przypada w 25-lecie jej istnienia. Do tej pory zainwestowano tam 12 miliardów złotych.

- Coś, co miało być alternatywą dla KGHM-u, jest jego uzupełnieniem. Dzisiaj to 17 tysięcy miejsc pracy, 18 podstref, ponad 1300 hektarów i 77 inwestorów. Kosmos to jest przyszłość i cieszę się, że ona się urzeczywistni na Dolnym Śląsku - stwierdza Przemysław Bożek, prezes zarządu LSSE.

- Dla nas nadal ważne pozostają duże inwestycje w podstawowych gałęziach przemysłu, niemniej sięgamy wyżej i chcemy inwestować w firmy z przemysłu kosmicznego, który jest branżą o wadze światowej. Otwieramy się na nowe technologie, przygotowujemy propozycje dla firm, które już mają dobre produkty, ale stoją przed decyzją, kiedy i gdzie zainwestować, by rozpocząć produkcję - opowiada Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes zarządu LSEE

Legnicka strefa ma przygotowany m.in. specjalny program budowy hal. Będą to duże parki przemysłowo-magazynowo-logistyczne.

- Najważniejsza jest budowa hal w modelu subskrypcyjnym, dla firm z zakresu nowych wysokich technologii, które potrzebują niestandardowych pomieszczeń do produkcji np. nanosatelitów. Szyjemy te rozwiązania na miarę, by rozpocząć wielkoskalową produkcję. Umowa z firmą SatLev to pierwszy krok w tym kierunku - dodaje Wawrynkiewicz.

Czym się będą charakteryzowały takie hale? Specjalistycznymi laboratoriami, dużą powierzchnią i ekologicznymi metodami pozyskiwania energii. Panele fotowoltaiczne mają wyczerpywać zapotrzebowanie na energię do produkcji specjalistycznych urządzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie