Muzeum Pana Tadeusza zbliża Głuchych i słyszących

  Muzeum Pana Tadeusza zbliża Głuchych i słyszących

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W języku migowym „Pan Tadeusz” jest bardzo piękny

  W języku migowym „Pan Tadeusz” jest bardzo piękny ©Fot. Muzeum Pana Tadeusza

  Mamy rękopis mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”, mamy i tłumaczenie fragmentów na polski język migowy. W sobotę w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) planowana jest kulminacja projektu „Tej ciszy chwila w Soplicowie”, prowadzonego od września.
  W języku migowym „Pan Tadeusz” jest bardzo piękny

  W języku migowym „Pan Tadeusz” jest bardzo piękny ©Fot. Muzeum Pana Tadeusza

  - Chcieliśmy zrobić coś dla głuchych - tłumaczy Lucyna Kościelniak, koordynatorka projektu. - Mamy szczęście, bo we Wrocławiu działa poetycka grupa i aż żal było nie wykorzystać ich potencjału. Tym bardziej, że tłumaczenie „Pana Tadeusza” na polski język migowy będzie pierwszym - dodaje.

  Epicki poemat nie został przetłumaczony w całości. - Woleliśmy przetłumaczyć kilka fragmentów, stawiając na wysoką jakość tłumaczeń, żeby przybliżyć poemat - tłumaczy Lucyna Kościelniak.
  - Wybraliśmy fragmenty opisowe, bez dialogów, bohaterów, akcji. Mickiewicz bardzo plastycznie wykonywał opisy, co bardzo pasuje do języka migowego. Osoby Głuche same wybrały: Inwokację, fragment Epilogu, opis zaścianka w Dobrzyniu i dworku w Soplicowie - dodaje. W projekcie wzięli udział: Arkadiusz Bazak - poeta, Piotr Peciakowski - prezes Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Głuchych i Maria Trębicka, zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu.

  W sobotę kulminacja projektu. Organizatorzy zapraszają na warsztaty rodzinne pt. „W zaczarowanym świecie gestów” (dla dzieci w wieku 3-6 lat, o godz. 12, trzeba się zapisać: edukacja-mpt@ossolineum.pl). O godz. 16 zacznie się wykład Eweliny Moroń, która zaprezentuje, jak można odbierać świat wzrokiem i sprawdzi, czy da się przetłumaczyć „Pana Tadeusza” na polski język migowy. O godz. 17 zacznie się wykonanie na żywo fragmentów „Pana Tadeusza” właśnie w tym języku.

  Niektórzy czytelnicy zdziwią się, dlaczego „Głuchy” piszemy wielką literą. - Głusi to osoby, które uważają, że ich pierwszym językiem jest polski język migowy, nie czują się ludźmi z niepełnosprawnością, ale mającymi odrębną kulturę i język. Osoby Głuche długo walczyły, żeby tak je postrzegać. Chcemy promować ich kulturę - tłumaczy Lucyna Kościelniak. Współorganizatorem wydarzeń jest Fundacja FONIS.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Muzeum Pana Tadeusza zbliża Głuchych i słyszących"

  sonda uliczna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  - Co pani sądzi o Muzeum Pana Tadeusza?
  - Nigdy nie słyszałam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzeum Jednej Książki

  :))) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Prawie tak genialne jak propononowane kiedyś muzeum Wolnosci. Z muzeów idei warto otworzyć w naszej europejskiej metropolii (pelnej festivali, tower, centers i innego wieśniactwa) muzeum Dobra,...rozwiń całość

  Prawie tak genialne jak propononowane kiedyś muzeum Wolnosci. Z muzeów idei warto otworzyć w naszej europejskiej metropolii (pelnej festivali, tower, centers i innego wieśniactwa) muzeum Dobra, Sprawiedliwosci, Uczciwości i wszędzie dać prace kolegom.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo