Morawiecki: Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Karpacz premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy.
W Karpacz premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy. Adam Jankowski/ Polska Press
W Karpaczu trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, szefowie rządów omawiają bieżące kwestie współpracy dwustronnej i sytuację międzynarodową. - Morawiecki: Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa - mówił szef polskiego rządu. Z kolei premier Ukrainy przyznał, że "dialog między naszymi krajami będzie sprzyjać dobru naszych narodów i naszych państw".

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek 9 września wziął udział w XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jedną z aktywności szefa rządu było spotkanie z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem.

- Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa ale także z zagrożeniami o charakterze hybrydowym, z prowokacjami. Bardzo wiele z nich wiąże się z nowymi, pojawiającymi się coraz częściej zagrożeniami, a także aspiracjami imperialnymi ze strony Rosji- powiedział premier Morawiecki podczas wspólnego briefingu prasowego z premierem Ukrainy.

- Jedną z naszych wspólnych odpowiedzi jest platforma krymska. Poprzez tę platformę dajemy wyraz naszego szacunku dla prawa międzynarodowego, dla suwerenności państw - w tym przypadku też dla integralności państwa ukraińskiego- mówił.

Jak tłumaczył Morawiecki, metod, którymi posługuje się Rosja w Europie, jest "niestety wiele". - To dezinformacja, różnego rodzaju prowokacje, cyberprzestępczość, a ostatnio także ćwiczenia wojskowe na największą skalę od czterdziestu lat- wyliczał.

- Dlatego ważne jest wsparcie dla suwerenności państw wokół nas. Polska jest pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy- przypomniał szef rządu. - Dziś to ważne, żeby w ramach polityki która się rozgrywa w Brukseli, Waszyngtonie, naszych stolicach, żebyśmy szacunek do prawa międzynarodowego, do suwerenności wszystkich państw trzymali bardzo wysoko na naszej agendzie- dodał Morawiecki.

Premier przyznał, że "łamanie zasad u granic Unii Europejskiej, aneksja Krymu, walki w Donbasie, to absolutnie niedopuszczalne przykłady łamania prawa międzynarodowego". - My w NATO i UE jesteśmy przekonani, że wspólne bezpieczeństwo musi się wiązać z uznaniem suwerenności i integralności państw- stwierdził. Morawiecki dodał, że to jest jedyną drogą "do wolności, dobrobytu, utrzymania demokracji i suwerenności państw". - Wszelkie imperialne żądze, które pojawiają się ostatnio coraz częściej, także kryzys białorusko- polski, białorusko- litewski. Rozmawialiśmy o tym z premierem Ukrainy w kontekście potencjalnych ruchów reżimu Łukaszenki wobec Ukrainy. Staramy się uspójniać nasze działania dla utrzymania bezpieczeństwa naszych obywateli- przyznał.

Premier przyznał, że część rozmów dotyczyła także Nord Stream 2. Premier przyznał, że ta "forma współpracy między Rosją a Niemcami, która prowadzi do zmniejszenia roli tranzytu przez Ukrainę i Polskę". - Nasze wygrane spory z Niemcami przed TSUE dot. gazociągu OPAL uniemożliwiły monopolizację przesyłu gazu przez Gazprom, przez Rosję- powiedział i przyznał, że "to dobre decyzje".

Jak wyjaśnił, "te te decyzje pozwolą wypracowywać mechanizmy utrzymania strategii Polski jako hubu gazowego". - Gazociąg bałtycki, terminal w Świnoujściu, interkonektory i krajowe wydobycie- wymieniał.

Premier przyznał także, że "mamy też wiele trudnych tematów". - Muszą zostać umożliwione ekshumacje i wyjaśnienia związane z ludobójstwem na Wołyniu. To taka niezabliźniona rana. Bardzo trudny temat od którego my nie ustąpimy, bo musimy tę prawdę historyczną ujawnić- zapowiedział.

- Dialog między naszymi krajami będzie sprzyjać dobru naszych narodów i naszych państw- przyznał premier Ukrainy i uznał dzisiejsze rozmowy za bardzo "konstruktywne". - Omówiliśmy szereg naszych dwustronnych relacji partnerstwa strategicznego. mogę powiedzieć, że Polska, była, jest i pozostanie przyjacielem Ukrainy, który w pełni wspiera integralność terytorialną i suwerenność naszego państwa. jest gotowa wyciągnąć pomocną dłoń w duchu solidarności- przyznał Denys Shmyhal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Morawiecki: Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa - Portal i.pl

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Było problemów nie tworzyć , to nie trzeba by się teraz zastanawiać.
G
Gość
9 września, 15:45, Gość:

a do tego zatrzymanie dotacji z EU i kary finansowe

Nikt niczego nie zatrzymał

G
Gość
a do tego zatrzymanie dotacji z EU i kary finansowe
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie