Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej telefonów, więcej aktywności fizycznej. Konferencja kuratora i rekomendacje Rady Dzieci i Młodzieży

Janusz Wolniak
Rada Młodzieży rekomenduje ograniczenie możliwości korzystania z telefonów przez dzieci w szkołach podstawowych. Dziś we Wrocławiu mówili o tym na wspólnej konferencji prasowej Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oraz wiceprzewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży - Olivia Kucharska
Rada Młodzieży rekomenduje ograniczenie możliwości korzystania z telefonów przez dzieci w szkołach podstawowych. Dziś we Wrocławiu mówili o tym na wspólnej konferencji prasowej Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oraz wiceprzewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży - Olivia Kucharska Janusz Wolniak
Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oraz wiceprzewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży występując na wspólnej konferencji prasowej przestawili rekomendacje dla ministra edukacji i środowiska oświatowego wypracowane przez młodzież w naszym województwie. Dotyczył one trzech kwestii: zdrowia psychicznego, nadużywania telefonów komórkowych w szkołach oraz aktywności fizycznej w szkołach.

- Przyszłość Polski należy do naszej młodzieży. Cieszę się niezmiernie, że Rada Dzieci i Młodzieży mówi władnym głosem, szuka rozwiązań i tworzy rekomendacje. W zarządzaniu jest taka zasada 3 razy "d" czyli dyskusja, decyzja, działanie, a nasza młodzież uzupełniła to jeszcze w postaci rozmów, dyskusji, ankiet. Myślę, że to jest ważny głos, którego pominąć nie można. Młodzież dyskutowała bardzo poważnie, merytorycznie i to świadczy, że potrafi myśleć nie tylko o sobie, ale w kategoriach społecznych dla dobra wspólnego – mówił Roman Kowalczyk z aprobatą o działaniach młodzieży.

W okresie od września do listopada 2022 Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki przeprowadziła jedną z największych kampanii edukacyjnych skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce. Cykl spotkań odbył się we wszystkich województwach. W województwie dolnośląskim konsultacje odbyły się 4 listopada 2022 r. w V LO we Wrocławiu. Wziął w nich udział kurator Roman Kowalczyk, wiceprzewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży Olivia Kucharska oraz młodzież.

Celem inicjatywy było poznanie opinii oraz problemów, z którymi na co dzień mierzą się uczniowie oraz wypracowanie odpowiednich rozwiązań. Wśród dominujących zagadnień znalazły się kwestie dotyczące systemu oświaty, zdrowia psychicznego, używania telefonów w szkołach oraz aktywności fizycznej młodzieży.

Do zadań Rady należy podejmowanie stanowisk oraz wyrażanie opinii, w tym przedstawianie propozycji w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej oświata i wychowanie, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian, w tym propozycji rozwiązań. W skład Rady wchodzi 32 członków powołanych przez Ministra Edukacji i Nauki, przewodniczącą Rady jest Aleksandra Horoszko, wiceprzewodniczącymi są Olivia Kucharska i Szymon Nieznański.

Konsultacje trwały dwa miesiące, wzięło w nich udział 1587 uczestników, przeprowadzono 3840 minut rozmów. Teraz opracowano część badań. Na konferencji prasowej we Wrocławiu prezentowała je Olivia Kucharska.

- Niepokojące były wyniki badań, z których wynika, że 25 procent młodzieży odpowiedziało, że spędza od 4 do 6 godzin dziennie przed ekranem telefonu. Uczniowie podczas dyskusji wskazali, że wiedzą, iż dłuższy czas spędzany na telefonie przyczynia się m.in. do powstania wad postawy czy rozproszenia uwagi. Ponadto odciąga to ich od innych aktywności - potencjalnie korzystniejszych dla nich. Jest to istotne z perspektywy szkoły, która mogłaby stać się miejscem wolnym od telefonów.

Stąd Rada Młodzieży rekomenduje ograniczenie możliwości korzystania z telefonów przez dzieci w szkołach podstawowych. Telefony zaburzyły zdrowe relacje interpersonalne, które na poziomie szkoły muszą występować dla właściwej socjalizacji dzieci i młodzieży. To wszystko ma odzwierciedlenie m.in. w pogorszeniu stanu zdrowia psychicznego.

Uczestnicy konsultacji podnosili, że ważny jest temat psychologów w szkołach i dlatego postulowali, by zwiększyć świadomość społeczną w zakresie korzystania z konsultacji z psychologami, a także zwiększyć ilość zatrudnionych specjalistów w szkołach.

Młodzi ludzie zwracali też uwagę na to, by stworzyć większe możliwości, które pozwalałyby realizować uczniom sportowe pasje i umiejętności fizyczne. Zauważyli znaczący spadek sprawności fizycznej młodych ludzi i w związku z tym rekomendowali ministerstwu przeprowadzanie corocznych testów sprawnościowych młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska