GazetaWroclawska.pl - aktualności Wrocław, wiadomości Wrocław

MISTRZOWIE SMAKU | Liderzy wojewódzkich kategorii plebiscytu

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [20/36] Poprzednie Następne

Bistro "Dobry Dzień", Wałbrzych – kategoria Wegetariańska Restauracja Roku

Lokal prowadzi małżeństwo Marita Kajetańczyk-Antosik i Bogdan Antosik. Na rynku nie istnieją nawet roku, a już swoimi daniami i klimatem podbili serca mieszkańców i nie tylko.

- Jesteśmy małym lokalem z wielkim sercem – śmieje się Marita Kajetańczyk-Antosik. W bistro można zjeść dania wegetariańskie oraz wegańskie, co jest zgodne z ich osobistymi przekonaniami oraz podejściem do życia.

- Mąż przez wiele lat gotował w warszawskiej Vedze, natomiast ja specjalizowałam się w przyrządzaniu dań dla alergików – przyznaje właścicielka restauracji. On jest specjalistą od kuchni indyjskiej. Potrafi upiec doskonały pod każdym względem chleb na zakwasie. Natomiast ona, jak wejdzie do kuchni, to nie ma na nią mocnych. Uwielbia eksperymentować i tworzyć własne przepisy. Piecze również chleb bezglutenowy. Postawili na stworzenie własnego lokalu, ponieważ mieli dość życia osobno.

- Gotujemy od lat, ale często każde z nas było w innym miejscu. Mieliśmy dość rozłąki, bo przecież najlepiej gotuje się razem. A jak razem to najlepiej we własnej restauracji – opowiada właścicielka Bistro „Dobry Dzień”.

Jak sami przyznają, w kuchni mają kilka zasad, których się trzymają: świeże i dobrej jakości produkty, smaczne potrawy, które nie mogą zawierać żadnych polepszaczy. W kuchni gotowanie ma się odbywać z radością i nigdy nie można się kłócić. W lokalu można zjeść różnego rodzaju, znakomite naleśniki, a także pyszne vege burgery. Ponadto codziennie jest inne danie dnia. Jak przyznaje Marita Kajetańczyk-Antosik, największym hitem są poniedziałkowe Samosy, czyli pierogi smażone z warzywami i mnóstwem aromatycznych, indyjskich przypraw. Natomiast we wtorek można tutaj zjeść chwalone na całą okolicę sajgonki z soczewicą i sosem na mleku kokosowym, z trawą cytrynową, galangalem i limonką kaffir.

Dodatkowo Klienci mogą zamówić vege burgera z kotletem słonecznikowo-owsianym, który dostępny jest również w wersji XXL.


Koszt SMS-a: 2,46 zł z VAT

Wróć na www.gazetawroclawska.pl/mistrzowiesmaku

Polecamy