Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą parkować pod blokiem. Sąd: A z jakiej racji?

JEW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Holod / Polska Press Grupa
Precedensowa sprawa w Krakowie. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie parkowania aut mieszkańców bloku na publicznej ulicy przy budynku. Jedna z mieszkanek skarżyła się, że zakaz parkowania pozbawia ludzi możliwości pozostawienia auta przy swoim miejscu zamieszkania. Sąd odrzucił skargę, argumentując, że prawo do parkowania pod własnym blokiem to żaden przywilej i nie wynika z żadnych przepisów.

"Okoliczność, że skarżąca jest mieszkańcem lokalu mieszkalnego przy ul. K w M nie gwarantuje takiej osobie prawa do parkowania na drodze publicznej, jaką jest ul. K w ww. miejscowości” _– można przeczytać w uzasadnieniu odrzucenia skargi. _„Żaden przepis Prawa o ruchu drogowym ani też inne ustawy nie przyznaje prawa osobie, która mieszka w budynku lub mieszkaniu przy drodze publicznej, do parkowania na tejże drodze publicznej” – to dalszy ciąg uzasadnienia.

W sierpniu zeszłego roku starosta zmienił organizację ruchu na jednej z ulic w mieście M., wprowadzając zakaz zatrzymywania się. Ulica znajduje się w zwartej zabudowie i była do tej pory zastawiana samochodami, co skutecznie utrudniało przejazd i stwarzało zagrożenie - czytamy na branżowym portalu www.transport-publiczny.pl, który opisuje całą sprawę.

Jedna z mieszkanek zaskarżyła tę decyzję. Tłumaczyła m.in., że nikt nie pytał mieszkańców, czy chcą takiej zmiany. Wskazywała, że w okolicy mieszka wiele osób starszych, a także osób z dziećmi, którym konieczność pozostawiania auta dalej niż dotychczas znacznie utrudni życie, bo dzieci trzeba odwieźć do szkoły, albo do lekarza. Konieczność pozostawienia samochodu w miejscu, którego nie widać z okna sprawi, że będzie go łatwiej ukraść lub uszkodzić. I tak dalej.

Sąd nie uznał, żeby była to wystarczająca argumentacja. Wytłumaczył, że jest to prywatny interes mieszkańców, by samochód mieć blisko i "na oku", ale nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Mieszkańcy mają po prostu przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, jak każdy inny kierowca.

ZOBACZ TEŻ: PARKOWANIE NA PODWÓRKACH W CENTRUM WROCŁAWIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska