Mieszane dane makroekonomiczne

Piotr Ludwiczak, Dom Maklerski Michael/Ström
Piotr Ludwiczak
Piotr Ludwiczak Dom Maklerski Michael/Ström
Udostępnij:
Luty 2017 r. przyniósł mieszane dane makroekonomiczne. Odczyty poniżej konsensusu rynkowego zanotowała produkcja przemysłowa czy też sprzedaż detaliczna. Natomiast in plus zaskoczyła inflacja, która wyniosła 2,2 proc. w skali roku.

W analizowanym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 1,2 proc. w skali roku oraz spadła o 0,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 r. Był to wynik gorszy od oczekiwań rynkowych, który zakładał wzrost o 2,9 proc. r/r. W skali roku wzrost produkcji odnotowano w 15 z 34 działów przemysłu. Największą dynamikę zaobserwowano w produkcji: pozostałego sprzętu transportowego (+32,9 proc.) oraz naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (+10,3 proc.). Natomiast największy spadek miał miejsce w produkcji: wyrobów farmaceutycznych (-14,1 proc.) oraz napojów (-8,7 proc.). Gdyby natomiast wyeliminować wpływ czynników o charakterze sezonowym, to dynamika produkcji przemysłowej wyniosła odpowiednio +4,8 proc. r/r oraz +0,6 proc. m/m.

Negatywny odczyt miał miejsce w przypadku produkcji budowlano-montażowej, której dynamika (wyrażona w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosła -5,4 proc. w skali roku. Natomiast w skali miesiąca mieliśmy do czynienia ze wzrostem rzędu 6,0 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa spadła o 5,0 proc. r/r oraz 2,8 proc. m/m.

W okresie od stycznia do lutego br. oddano do użytkowania 26 438 mieszkań, tj. o 5,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Liczba rozpoczętych budów w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2017 r. wyniosła 23 116, tj. o 24,1 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Liczba wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym, wzrosła do 37 264, czyli o 44,5 proc. więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r.

W przypadku danych dotyczących wyłącznie deweloperów mieszkaniowych dalej mamy do czynienia z bardzo wysokimi dynamikami w przypadku rozpoczętych budów oraz otrzymanych pozwoleń na budowę. W okresie styczeń-luty 2017 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 13 877 mieszkań, tj. o 48,7 proc. więcej r/r. Natomiast w tym czasie liczba otrzymanych pozwoleń wzrosła aż o 61,9 proc. r/r do 21 327. O ile w okresie dwóch pierwszych miesięcy br. liczba oddanych przez deweloperów mieszkań do użytku wzrosła do 12 333 (+4,8 proc. r/r), o tyle w lutym 2017 r. przekazano o 9,8 proc. mniej mieszkań (5 129) niż w analogicznym okresie 2016 r.

W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 5 976,2 tys. osób, co oznacza wzrost o 4,6 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 304,95 zł miesięcznie, tj. o 4,0 proc. r/r.

W minionym miesiącu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 2,2 proc. r/r (prognozy analityków zakładały +2,1 proc.) oraz 0,3 proc. m/m. W skali roku największy wzrost zanotowały ceny paliw (+21,2 proc.) oraz żywności (+4,3 proc.), które w skali miesiąca wzrosły najwięcej (+1,1 proc.). Największe spadki cen miały miejsce w przypadku odzieży i obuwia, tj. -5,5 proc. r/r oraz -1,8 proc. m/m.

Z kolei sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lutym 2017 r. o 5,2 proc. r/r, natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,8 proc. Największy wzrost sprzedaży w skali roku odnotowano w: tekstyliach, odzieży i obuwiu (13,2 proc.) oraz farmaceutykach, kosmetykach i sprzęcie ortopedycznym (12,5 proc.). Z kolei sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 7,3 proc. r/r, co było wynikiem poniżej konsensusu rynkowego, który zakładał wzrost o 8,6 proc.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszane dane makroekonomiczne - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie