Miasto montuje kolejne kamery. Sprawdź, gdzie złapie Cię monitoring [LISTA]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Zaktualizowano 
Przemysław Wronecki
We Wrocławiu działa system składający się obecnie ze 181 kamer, zamontowanych w miejscach publicznych. To jednak nie wystarcza - uważają urzędnicy. Miasto kupuje nowe kamery. Gdzie się pojawią? Sprawdziliśmy.

System monitoringu miejskiego obsługiwany jest przez cztery centra monitoringu: Główne Centrum Monitoringu (w Centrum Zarządzania Kryzysowego) oraz 3 Lokalne Centra Monitoringu (Straż Miejska - Sukiennice, KP Stare Miasto i KP Ołbin. Tylko w tym roku miasto kupiło 30 nowych kamer. Zamontowano je w rejonie Katedry Grekokatolickiej i parkingu na wraki przy ul. Nowodworskiej. Powstała też infrastruktura podziemna dla przyszłej budowy monitoringu na Skwerze Skaczącej Gwiazdy. Ale to nie koniec. Prezydent Jacek Sutryk właśnie pozytywnie zaopiniował wniosek o zakup kolejnych kamer.

"Oko Saurona" pojawi się w Dzielnicy Czterech Świątyń, na wrocławskim Rynku i w obrębie starówki, na pętli tramwajowej Leśnica, na Rynku Psiego Pola, a także na osiedlu Ołbin (tam zmodernizowane zostaną już istniejące 4 punkty kamerowe) . Kamery pojawią się również przy kościółku pw. św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim. Prowadzone są również prace projektowe instalacji podziemnej dla monitoringu w Parku Lesława Węgrzynowskiego przy ul. Kolejowej.

Ile będzie nowych kamer? Tego nie wiadomo.

- Ze względu na szacowanie kosztów planowanych inwestycji nie możemy podać na ten moment dokładnej ilości kamer oraz sprzętu, który zostanie zakupiony - mówi Klaudia Piątek z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Miasto planuje przeznaczyć na modernizację i rozbudowę Wrocławskiego Monitoringu Prewencyjnego jeszcze ok. 1,5 mln zł. Wkrótce zostanie przygotowany przetarg na zakup nowych kamer.

Trwa głosowanie...

Czy we Wrocławiu powinno być więcej kamer monitoringu miejskiego?

Gdzie będą nowe kamery? [LISTA MIEJSC]

  • Dzielnica Czterech Świątyń
  • Rynek i starówka
  • pętla tramwajowa Leśnica
  • Rynek Psiego Pola
  • Ołbin (modernizacja 4 istniejących punktów kamerowych)
  • kościół pw. św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim
  • Park Lesława Węgrzynowskiego przy ul. Kolejowej

Tego we Wrocławiu jest za dużo! Wrocławianie się skarżą

polecane: FLESZ: Zmiana w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xyz
2019-08-21T11:51:50 02:00, Xyz:

Ehhh kamery.... ostatnio facet wymusił pierwszeństwo i doszło do wypadku. Generalnie facet nie chciał się zgodzić z winą jaka orzekli policjanci. Powiedzialem ze nad nami jest kamera. Policjant popatrzył podzwonił i okazuje się ze nie kamera nie działa od ponad roku a miasto nie ma kasy aby ja naprawić. Kiedyś tez miasto inwestowało w czujniki ruchu na skrzyżowaniach, tam gdzie większy ruch tam dłużej miało palić się zielone. Kto był w Holandii UK ten wie jak ten system powinien działać. U nas system działa tak ze w nocy dojeżdżasz do skrzyżowania z czujnikiem widać diody palące się a czerwone jak było tak jest. Lub za dnia wszystkie auta stojące na skrzyżowaniu maja czerwone przez 15-20sek. A jaki pierwszego puszcza 3 samochody a tam gdzie był korek tam nadal jest. Ciekawe który z kolegów z UW, UM zarobi na montażu kamer

2019-08-21T12:37:37 02:00, Gość:

1) Kup sobie rejestrator i zawszę będziesz miał nagranie z samochodu 2) A skąd ten policjant wie, że miasto nie ma pieniędzy, skoro są kolejne zakupy kamer 3) Mogłeś napisać kwita do miasta, że chcesz nagranie to byś się dowiedział czy na prawdę nie działa 4) Akurat w tym mieście czujników ruchu to chyba jest za dużo, może system nie wyrabia przy tej ilości? 5) U nas to zrobili ITS który przerósł twórców i żyje swoim zyciem 6) A o tym zarabianiu to wiesz co - te nagrody się im po prostu należały hahahahah

Ad1Facet wjechał mi w bok wiec tak naprawdę musiałbym mieć kamerę 360’.

Ad2 Policjant dostał tainformacje z centrali, ze zgłaszali ten fakt pare razy a jeżeli coś nie działa od roku i nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Ad3. Ja nic nie będę pisał będzie sprawa w sądzie sąd sam się upomni o nagranie. Ja jechałem przepisowo droga główna i mam na to świadków.

Ad4, 5.6 jeżeli u nas jest dużo to co powiedzieć o Manchester lub Amsterdam. Gdzie owe czujniki nawet są na przejazdach dla rowerów. Przejściach dla pieszych jak i oczywiście skrzyżowaniach. Czasami zmusza to do ostrego hamowania ale działa i byłem całym systemem zachwycony. U nas ktoś za to wziął i bierze kasę(serwisowanie urządzeń które nie działają) a miasto tonie w korkach. Pamietam jak gazety się rozpisywały przy okazji wdrażania systemu, ze zachód wkracza na skrzyżowania. Dzięki całemu systemowi znikną korki, itd itp. Czasami mam wrażenie ze te pudełka koło sygnalizatorów to tylko atrapy z chińskiej strony handlowej z diodami led. Kto poruszał się po mieście z prawidłowo działającym systemem ITS ten wie o czym pisze.

Ad6 obawiam się ze z kamerami będzie jak z systemem ITS ktoś to zamontuje weźmie kasę a połowa kamer nie będzie działała. Jak ta w moim przypadku i paru innych znajomych, którzy mieli podobna sytuacje. Kiedyś byłem świadkiem w sprawie pobicia na kozanowie, wtedy tez pani policjant powiedziała ze kamera miejska nie zapisała obrazu stad musiałem być wezwany na świadka. Inna sprawa ze nie ma co się cieszyć z tych kamer. Polska staje się krajem policyjnym i tylko czekać kiedy będą nam skanować twarze jak w Chinach gdzie wywołało to wielkie oburzenie. Zaglądać nam do mieszkań samochodów sypialni, traktując obywatela jak potencjalnego przestępcę. Idąc tym tokiem może warto wprowadzić politykom badania na wariografie, jak kierowcy maja badanie na zawartość alko tak Politykom czy maja uczciwe intencje i nie kradna?

G
Gość

"181 kamer, zamontowanych w miejscach publicznych. To jednak nie wystarcza - uważają urzędnicy. "

Do czego nie wystarcza?

G
Gość
2019-08-21T11:51:50 02:00, Xyz:

Ehhh kamery.... ostatnio facet wymusił pierwszeństwo i doszło do wypadku. Generalnie facet nie chciał się zgodzić z winą jaka orzekli policjanci. Powiedzialem ze nad nami jest kamera. Policjant popatrzył podzwonił i okazuje się ze nie kamera nie działa od ponad roku a miasto nie ma kasy aby ja naprawić. Kiedyś tez miasto inwestowało w czujniki ruchu na skrzyżowaniach, tam gdzie większy ruch tam dłużej miało palić się zielone. Kto był w Holandii UK ten wie jak ten system powinien działać. U nas system działa tak ze w nocy dojeżdżasz do skrzyżowania z czujnikiem widać diody palące się a czerwone jak było tak jest. Lub za dnia wszystkie auta stojące na skrzyżowaniu maja czerwone przez 15-20sek. A jaki pierwszego puszcza 3 samochody a tam gdzie był korek tam nadal jest. Ciekawe który z kolegów z UW, UM zarobi na montażu kamer

1) Kup sobie rejestrator i zawszę będziesz miał nagranie z samochodu 2) A skąd ten policjant wie, że miasto nie ma pieniędzy, skoro są kolejne zakupy kamer 3) Mogłeś napisać kwita do miasta, że chcesz nagranie to byś się dowiedział czy na prawdę nie działa 4) Akurat w tym mieście czujników ruchu to chyba jest za dużo, może system nie wyrabia przy tej ilości? 5) U nas to zrobili ITS który przerósł twórców i żyje swoim zyciem 6) A o tym zarabianiu to wiesz co - te nagrody się im po prostu należały hahahahah

G
Gość
2019-08-21T09:38:31 02:00, Gość:

Kamery to tylko pozorowanie bezpieczeństwa. Na chwilę obecną środki należałoby przeznaczyć na szeroko pojętą strukturę, który pozwoliłaby reagować na incydenty zarejestrowane przez operatorów. Kto ma to w naszym mieście robić teraz? Straż miejska w sile dwóch patroli interwencyjnych, które mają na głowie całe miasto, od Psiego Pola, do Leśnicy? A może policja, gdzie coraz częściej trzeba łączyć ludzi z różnych komisariatów, aby w rejonie działania dwóch jednostek, wystawić jeden patrol? Może należałoby się zająć taborem samochodowym? Niedługo nie będzie czym dojeżdżać na interwencje (w straży miejskiej połowa aut regularnie stoi na klockach, w policji jest chyba jeszcze gorzej). Może wreszcie doinwestować szkolenie ze strzelania dla policjantów, bo przeciętny obywatel zapewne nie wie, że policjanci strzelają z broni służbowej, w ramach ćwiczeń, raz na kilka lat. Strażnicy miejscy są natomiast wysyłani na nocne służby "uzbrojeni" w najtańszy gaz dostępny na allegro za 19,99. Każdy pospolity Sebix jest w stanie w Militariach na Oławskiej, bez pozwolenia, kupić sobie 3x lepszy sprzęt. I niestety, przykro to mówić, ale taka sytuacja dotyczy GŁÓWNIE Wrocławia. W Warszawie, Krakowie, Łodzi i innych dużych miastach sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Oczywiście, nigdzie nie jest różowo, ale - dla przykładu - krakowska straż miejska w ciągu ostatnich 3 lat wymieniła ponad 40 radiowozów. Nasza, wrocławska straż, 40 radiowozów nawet nie ma, a ostatnie wymiany taboru miały miejsce przed Euro, w 2012 roku! Normą na wyposażeniu straży miejskiej, jak i policji są w innych miastach paralizatory - zakupione przez miasto zarówno dla municypalnych, jak i dla policji. We Wrocławiu nie ma ich nikt - ani policja, ani straż miejska. Dlatego skończcie proszę mydlić ludziom oczy monitoringiem, bo Wrocław w kwestii bezpieczeństwa leży i kwiczy. Choć chyba już tylko leży, bo na kwik nie ma już siły.

2019-08-21T10:16:59 02:00, siueh:

nikt nie ma paralizatorow we wroclawiu? to czym igora na trzemeskiej pieszczono?

Ty mówisz o Taserze a on zapewne o paralizatorach tradycyjnych

X
Xyz

Ehhh kamery.... ostatnio facet wymusił pierwszeństwo i doszło do wypadku. Generalnie facet nie chciał się zgodzić z winą jaka orzekli policjanci. Powiedzialem ze nad nami jest kamera. Policjant popatrzył podzwonił i okazuje się ze nie kamera nie działa od ponad roku a miasto nie ma kasy aby ja naprawić. Kiedyś tez miasto inwestowało w czujniki ruchu na skrzyżowaniach, tam gdzie większy ruch tam dłużej miało palić się zielone. Kto był w Holandii UK ten wie jak ten system powinien działać. U nas system działa tak ze w nocy dojeżdżasz do skrzyżowania z czujnikiem widać diody palące się a czerwone jak było tak jest. Lub za dnia wszystkie auta stojące na skrzyżowaniu maja czerwone przez 15-20sek. A jaki pierwszego puszcza 3 samochody a tam gdzie był korek tam nadal jest. Ciekawe który z kolegów z UW, UM zarobi na montażu kamer

w
wincej

wincej wincej ...

M
Maxx

A mnie się marzy by Polskie Społeczeństwo przestało myśleć jeszcze z czasów z PRL-u, by kiedy dzieje się zło, to normalnie reagowali, by nie mieli w głowach, że to jest donoszenie, kapowanie, lub że ktoś jest konfidentem. Bo jeżeli ktoś za ścianą bije Kobietę, Dziecko, to w normalnym kraju każdy sąsiad reaguje, a w naszym jest jeszcze pojęcie że to jest donoszenie, a więc pozwolenia na zło i przemoc, a tak chyba nie powinno być, prawda!?

K
Klara

Cygany na Ołbinie i tak będą robić co chcą.

s
siueh
2019-08-21T09:38:31 02:00, Gość:

Kamery to tylko pozorowanie bezpieczeństwa. Na chwilę obecną środki należałoby przeznaczyć na szeroko pojętą strukturę, który pozwoliłaby reagować na incydenty zarejestrowane przez operatorów. Kto ma to w naszym mieście robić teraz? Straż miejska w sile dwóch patroli interwencyjnych, które mają na głowie całe miasto, od Psiego Pola, do Leśnicy? A może policja, gdzie coraz częściej trzeba łączyć ludzi z różnych komisariatów, aby w rejonie działania dwóch jednostek, wystawić jeden patrol? Może należałoby się zająć taborem samochodowym? Niedługo nie będzie czym dojeżdżać na interwencje (w straży miejskiej połowa aut regularnie stoi na klockach, w policji jest chyba jeszcze gorzej). Może wreszcie doinwestować szkolenie ze strzelania dla policjantów, bo przeciętny obywatel zapewne nie wie, że policjanci strzelają z broni służbowej, w ramach ćwiczeń, raz na kilka lat. Strażnicy miejscy są natomiast wysyłani na nocne służby "uzbrojeni" w najtańszy gaz dostępny na allegro za 19,99. Każdy pospolity Sebix jest w stanie w Militariach na Oławskiej, bez pozwolenia, kupić sobie 3x lepszy sprzęt. I niestety, przykro to mówić, ale taka sytuacja dotyczy GŁÓWNIE Wrocławia. W Warszawie, Krakowie, Łodzi i innych dużych miastach sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Oczywiście, nigdzie nie jest różowo, ale - dla przykładu - krakowska straż miejska w ciągu ostatnich 3 lat wymieniła ponad 40 radiowozów. Nasza, wrocławska straż, 40 radiowozów nawet nie ma, a ostatnie wymiany taboru miały miejsce przed Euro, w 2012 roku! Normą na wyposażeniu straży miejskiej, jak i policji są w innych miastach paralizatory - zakupione przez miasto zarówno dla municypalnych, jak i dla policji. We Wrocławiu nie ma ich nikt - ani policja, ani straż miejska. Dlatego skończcie proszę mydlić ludziom oczy monitoringiem, bo Wrocław w kwestii bezpieczeństwa leży i kwiczy. Choć chyba już tylko leży, bo na kwik nie ma już siły.

nikt nie ma paralizatorow we wroclawiu? to czym igora na trzemeskiej pieszczono?

s
siueh

wielki brat patrzy. a ludzie daja sie inwigilowac w imie "poprawy bezpieczenstwa"

a
ania

hm tyle kamer a jak ktoś zaginie to nikt nic nie widział...

G
Gość

Kamery to tylko pozorowanie bezpieczeństwa. Na chwilę obecną środki należałoby przeznaczyć na szeroko pojętą strukturę, który pozwoliłaby reagować na incydenty zarejestrowane przez operatorów. Kto ma to w naszym mieście robić teraz? Straż miejska w sile dwóch patroli interwencyjnych, które mają na głowie całe miasto, od Psiego Pola, do Leśnicy? A może policja, gdzie coraz częściej trzeba łączyć ludzi z różnych komisariatów, aby w rejonie działania dwóch jednostek, wystawić jeden patrol? Może należałoby się zająć taborem samochodowym? Niedługo nie będzie czym dojeżdżać na interwencje (w straży miejskiej połowa aut regularnie stoi na klockach, w policji jest chyba jeszcze gorzej). Może wreszcie doinwestować szkolenie ze strzelania dla policjantów, bo przeciętny obywatel zapewne nie wie, że policjanci strzelają z broni służbowej, w ramach ćwiczeń, raz na kilka lat. Strażnicy miejscy są natomiast wysyłani na nocne służby "uzbrojeni" w najtańszy gaz dostępny na allegro za 19,99. Każdy pospolity Sebix jest w stanie w Militariach na Oławskiej, bez pozwolenia, kupić sobie 3x lepszy sprzęt. I niestety, przykro to mówić, ale taka sytuacja dotyczy GŁÓWNIE Wrocławia. W Warszawie, Krakowie, Łodzi i innych dużych miastach sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Oczywiście, nigdzie nie jest różowo, ale - dla przykładu - krakowska straż miejska w ciągu ostatnich 3 lat wymieniła ponad 40 radiowozów. Nasza, wrocławska straż, 40 radiowozów nawet nie ma, a ostatnie wymiany taboru miały miejsce przed Euro, w 2012 roku! Normą na wyposażeniu straży miejskiej, jak i policji są w innych miastach paralizatory - zakupione przez miasto zarówno dla municypalnych, jak i dla policji. We Wrocławiu nie ma ich nikt - ani policja, ani straż miejska. Dlatego skończcie proszę mydlić ludziom oczy monitoringiem, bo Wrocław w kwestii bezpieczeństwa leży i kwiczy. Choć chyba już tylko leży, bo na kwik nie ma już siły.

G
Gość
2019-08-20T21:07:07 02:00, Gibon:

Czy można walić konia 5razy dziennie skoro przy 3razie nie ma już spermy?

2019-08-21T05:53:10 02:00, dialogista:

Można.

Można jak najbardziej. Jeszcze jak

T
Taka prawda

zapraszam na Podwale 65 i 66 scierwa siedza do 4 rano drą ryja i maja wszystkich w dupie,rano pełno butelek i innego smiecia o obok plac zabaw dla dzieci.

Telefony na policje nic nie daja bo nikt nie interweniuje ,ale dzielnicowy mówi ,ze to priorytet i ogarniaja temat.

M
Max

Siedzi taki na dupie przed tymi kamerami i tak nic nie widzi ponieważ to jest nie do ogarnięcia z taką ilością kamer ! To Orvelowska głupota!!!

Dodaj ogłoszenie