Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mezonetowiec we Wrocławiu wyremontowany. Czy na pewno? Mieszkańcy są niezadowoleni z efektów remontu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Z zewnątrz mezonetowiec może wyglądać imponująco. Dopiero mieszkańcy zwrócili uwagę na problemy z ekipą budowlaną i Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Z zewnątrz mezonetowiec może wyglądać imponująco. Dopiero mieszkańcy zwrócili uwagę na problemy z ekipą budowlaną i Miejskim Konserwatorem Zabytków. Michał Perzanowski / Polska Press
Remont mezonetowca rozpoczął się w sierpniu 2022 roku i trwał cztery miesiące. W tym czasie wykonawca odnowił elewację i balustradę oraz wymienił okna i wyremontował klatkę schodową. Mieszkańcy mają zastrzeżenia do jakości prac. Są też niezadowoleni z opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Mezonetowiec z daleka wygląda imponująco. Im bliżej tym gorzej

Pani Katarzyna mieszka w mezonetowcu od urodzenia. Twierdziła, że budynek od kilkunastu lat wymagał gruntownego remontu. Do 2020 roku mieszkańcy na własną rękę wykonywali mniejsze prace, jak choćby remont klatki schodowej. Wykonawca nie poszanował ich wkładu. Pracownicy wykonujący odświeżenie mezonetowca zdewastowali dopiero co wyremontowane elementy części wspólnej.

LISTA ZASTRZEŻEŃ DO PRACY BUDOWLAŃCÓW JEST DŁUGA - O PROBLEMACH CZYTAJCIE W OPISACH POD KOLEJNYMI ZDJĘCIAMI

Z zewnątrz mezonetowiec może wyglądać imponująco. Dopiero mieszkańcy zwrócili uwagę na problemy z ekipą budowlaną i Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Mezonetowiec we Wrocławiu wyremontowany. Czy na pewno? Miesz...

- Nosili sprzęt i obijali nim wszystkie rzeczy, które mieli po drodze. Uszkodzone są drzwi do windy, barierki na schodach, drzwi wejściowe, a w jednym miejscu pęknięta jest nawet szyba. - opowiada Gazecie Wrocławskiej pani Katarzyna, która wpuściła nas do mezonetowca.

Druga część budynku nie jest jeszcze skończona, choć z zewnątrz i z daleka prezentuje się dobrze. Na podwórzu brakuje równego chodnika, przeciąga się również przeniesienie instalacji gazowej o poziom wyżej.

Elewacja tylko z daleka wygląda imponująco. Po przyjrzeniu się jej z bliska, widać dużo niedoróbek, niedokładnie pomalowanej fasady, a w niektórych miejscach pojawiają się pęknięcia.

- Robotnicy w ostatnich dniach zajmują się tylko łataniem pęknięć i dziur zamiast kontynuować prace. Takiej jakości właśnie jest ten remont - skwitowała pani Katarzyna.

Burzliwą kwestią jest jeszcze brak ogrodzenia, które stanowi zaproszenie dla niechcianych gości.

- To jest blok w centrum miasta, na trasie między Dworcem Głównym a Rynkiem. Wieczorami ludzie wracają z imprez, przechodzą przez podwórze i je niszczą, zostawiają pełno śmieci, a przez to borykamy się z plagą szczurów. W ciemnościach strach wyjść z domu - dodaje mieszkanka.

Spór z Miejskim Konserwatorem Zabytków

- Przez lata staraliśmy się o montaż okien uchylno-rozwiernych, otwieranych od boku. Te otwierane u góry były męką. To niewygodne, jest problem z wietrzeniem mieszkania, a od jakiegoś czasu syn musi mi pomagać w ich myciu. Okna od podwórza możemy chociaż uchylić. Drzwi balkonowe od strony ulicy nie mają tej funkcji, choć prosiliśmy Miejskiego Konserwatora Zabytków o pominięcie tego punktu w remoncie. - opowiada mieszkanka mezonetowca.

Mieszkańcy wiedzą już, że mimo dwuletniego remontu budynek nie zostanie przywrócony do pierwotnego stanu.

- Na klatce schodowej ściany powinny mieć kolor żółty, a na razie wnętrze połowy budynku nie jest w ogóle odmalowane. Żółte powinny być również daszki nad drzwiami wejściowymi do mieszkań. Pomalowali wszystko na szaro-biało. - wyjaśnia pani Katarzyna.

Remont Mezonetowca w szczegółach:

  • 2020 r. - wykonano remont elewacji tylnej przy ul. Hugona Kołłątaja 11/12.
  • 2021 r. - wykonano remont elewacji tylnej przy ul. Hugona Kołłątaja 9/10 oraz remont elewacji frontowej i szczytowej przy ul. Hugona Kołłątaja 11/12.
  • 2022 r. - Ostatni etap to odnowienie elewacji frontowej i szczytowej oraz przejścia bramowego przy ul. Hugona Kołłątaja 9/10.

Planowany koszt całkowity remontu wynosi około 10 milionów złotych. Około 70 proc. tej kwoty zapłacono ze środków Miejskiego Konserwatora Zabytków i Zarządu Zasobu Komunalnego. Pozostałe koszty zostały poniesione przez beneficjentów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska