Meteoryt, który spadł na Warmii, już we Wrocławiu

  Meteoryt, który spadł na Warmii, już we Wrocławiu

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  30 kwietnia spadł prosto z kosmosu na dom położony w miejscowości Sołtmany na Warmii. Od tygodnia jego fragment (około 40 gramów) jest już we Wrocławiu. Mowa o meteorycie, który prawdopodobnie oderwał się od ciała niebieskiego (tzw. planetoidy) krążącego gdzieś między Marsem a Jowiszem.
  Prof. Tadeusz Przylibski zbada meteoryt we Wrocławiu

  Prof. Tadeusz Przylibski zbada meteoryt we Wrocławiu ©Tomasz Hołod

  Do Wrocławia trafił na badania, którym będzie szefował prof. Tadeusz Przylibski z Politechniki Wrocławskiej. - Znalezisko jest wyjątkowe, głównie z tego powodu, że na teren Polski meteoryty spadają bardzo rzadko - wyjaśnia naukowiec. I przypomina, że ostatnio odnaleziono meteoryt zaraz po spadku przed 17 laty, pod Warszawą. Wcześniejsze, podobne zdarzenia to już początek XX wieku. - Na afrykańskich pustyniach czy na Antarktydzie odnaleziono tony podobnych meteorytów i handel ich fragmentami kwitnie w internecie - wyjaśnia prof. Przylibski. - Za gram trzeba zapłacić od złotówki do nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od pochodzenia materiału - dodaje profesor Przylibski.

  Choć nasz meteoryt na światowym rynku nie osiągnąłby zawrotnych cen, warto go zbadać i sklasyfikować. Prof. Przylibskiemu zajmie to około dwóch miesięcy, a część znaleziska ulegnie przy tym zniszczeniu.

  Nasz naukowiec byłby najbardziej szczęśliwy gdyby... badania zaczęły się komplikować i przedłużać. Dlaczego? To oznaczałoby, że klasyfikacja nie będzie tylko rutynowym działaniem, a wewnątrz meteorytu pojawią się zagadki.

  Na teren Polski meteoryty spadają raz na kilkadziesiąt lat, dlatego każdy z nich jest wyjątkowySzczegółowe badania pozwolą nam określić, kiedy kamień oderwał się od ciała macierzystego i jak długo przebywał w przestrzeni kosmicznej.

  W przypadku meteorytu z Warmii sprawa będzie ułatwiona, bo został on znaleziony zaraz po spadku na Ziemię, dosłownie był jeszcze ciepły. To pozwoli osiągnąć dokładniejsze wyniki badań. Niestety, ważący około kilograma warmiński meteoryt szybko znalazł wielu nabywców. Nie udało się kupić większego fragmentu do badań, a wiele części znaleziska trafiło prawdopodobnie na wolny rynek kolekcjonerów i handlarzy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Meteor Wrocław

  Mirosław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Witam i chciałbym żeby mi ktoś pomógł z mojego znaleziska znalazłem okazy ciekawe jestem przekonany że to skały Meteorytu maja dziwne kształty i wytopienia kolor rdzy przyciąga go magnez...rozwiń całość

  Witam i chciałbym żeby mi ktoś pomógł z mojego znaleziska znalazłem okazy ciekawe jestem przekonany że to skały Meteorytu maja dziwne kształty i wytopienia kolor rdzy przyciąga go magnez marzyłem o takim znalezisku bo moja pasja to Astronomia.
  te odłamki powiedzmy że meteorytu znalazłem we Wrocławiu 4 dni temu z moich informacji spadły w zeszłym roku pozdrawiam i czekam na odpowiedźzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wggig

  geolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 97 / 92

  Tadek zacznij prace porządnie sprawdzać a nie tam meteoryty jakieś badasz :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PanieJanie

  KW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 114 / 104

  To był kamień z Jeleniej Góry a nie zielonej:D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Janie

  RychoOchucki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 74

  Panie Janie kochany, o proszę panie Janie, to jest ten obiecany kamień z Zielonej Góry... yyy... z Jasnej Góry oczywiście. Pan wie kto po nim stąpał.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo