MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura poprawkowa 2024. Termin, wyniki i najważniejsze informacje o egzaminie poprawkowym

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Niezdana matura to nie koniec świata. Matura poprawkowa 2024 odbędzie się w terminie 20-21 sierpnia. Kto może przystąpić do matury poprawkowej? Jak zgłosić chęć przystąpienia do egzaminu poprawkowego? Zobacz, jakie warunki należy spełnić, by podchodzić do egzaminu w sierpniu. Oto najważniejsze informacje na temat matury poprawkowej 2024.

Spis treści

Matura poprawkowa 2024. Kiedy jest i kto może do niej przystąpić?

Uczniowie, którzy nie zdali jednego przedmiotu obowiązkowego pisemnego lub ustnego, a więc uzyskają poniżej 30 procent, mogli przystąpić do tzw. poprawki. W przypadku matury pisemnej poprawka odbędzie się 20 sierpnia o godz. 9.00 (taka sama data dla przedmiotów). Jeżeli chodzi o egzamin ustny, to matura poprawkowa została zaplanowana na 21 sierpnia 2024 roku.

Uczniowie w sali egzaminacyjnej.
Kiedy będzie matura poprawkowa 2024? Jak zgłosić chęć przystąpienia do niej? fot. Robert Woźniak/ Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne

Są jednak pewne warunki, które należało spełnić, by móc przystąpić do matury poprawkowej:

  • przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych;
  • przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
  • żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.
Trwa głosowanie...

Jesteś zadowolona/y z wyniku matury?

Poza tym do matury poprawkowej mogli przystąpić jedynie uczniowie, którzy nie zdali tylko jednego egzaminu obowiązkowego. Jeżeli maturzysta uzyskał mniej niż 30 proc. z dwóch lub trzech matur podstawowych, lub ustnych, będzie mógł powtórzyć egzamin dopiero za rok.

Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę? Wymagania

Matura w 2024 roku przeprowadzana była w terminie od 7 do 25 maja. Uczniowie przystąpili do trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, języka angielskiego (lub opcjonalnie innego języka nowożytnego) oraz matematyki. Wymagane było także przystąpienie do przynajmniej jednego przedmiotu rozszerzonego.

Co zrobić, żeby zdać maturę? Na egzaminach obowiązkowych trzeba uzyskać minimum 30 procent. W przypadku przedmiotów rozszerzonych wystarczy jedynie przystąpić do egzaminu, nie obowiązuje tu żaden próg punktowy. Uczeń może więc uzyskać nawet 0 punktów na maturze rozszerzonej, a i tak otrzyma świadectwo dojrzałości.

W 2024 r. uczniowie przystąpią również do matury ustnej, którą trzeba zdać na minimum 30 procent (zarówno z języka polskiego, jak i języka obcego nowożytnego).

Wyniki matur poprawkowych 2024. Kiedy będą? Gdzie je sprawdzić?

Wyniki matury poprawkowej uczniowie poznają 10 września 2024 roku. Będzie je można sprawdzić – podobnie jak wyniki majowego egzaminu – online, za pośrednictwem platformy ZIU. Tak można sprawdzić wyniki krok po kroku:

  1. Wchodzimy do systemu ZIU;
  2. W polach „login” i „hasło” wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
  3. Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
  4. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
  5. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać konkretny egzamin.

Wyniki matury 2024 i odwołanie się od wyniku

Wyniki matur 2024 uczniowie będą mogli sprawdzić za pośrednictwem platformy ZIU, 9 lipca od ok. godz. 8.30. Maturzyści mogą dokładnie zweryfikować za które zadania zostały im przyznane punkty, a za które nie.

Osoby, które nie zgadzają się z oceną egzaminatora mają możliwość złożenia wniosku o wgląd do egzaminu, a następnie wniosku o weryfikację sumy punktów, czyli odwołać się od wyniku matury.

Jak się zgłosić do matury poprawkowej?

Uczniowie, którzy nie zdadzą matury z jednego przedmiotu obowiązkowego, mają siedem dni od ogłoszenia wyników, by złożyć wniosek o chęć przystąpienia do poprawy w sierpniu. Należy go złożyć do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły). Wszystkie informacje powinny znaleźć się na indywidualnym koncie ucznia.

Wyniki matury poprawkowej pojawią się 10 września 2024 roku, dzięki czemu uczniowie wciąż będą mieli szansę wziąć udział w rekrutacji na studia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura poprawkowa 2024. Termin, wyniki i najważniejsze informacje o egzaminie poprawkowym - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska