MATURA, EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. Zmiany w 2021 roku. Kiedy młodzież przystąpi do egzaminów? Zobacz najnowsze informacje

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Tomasz Czachorowski/Polska Press
Zmienią się zasady przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty i matury w 2021 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna pod koniec roku opublikowała listę zmian w informatorach, które są wytycznymi do przeprowadzania egzaminów.

Egzamin ósmoklasisty

Ósmoklasistom skrócono listę lektur obowiązkowych. Z tej listy do listy lektur nieobowiązkowych, a więc takich, o które na egzaminie zapytać nie można, ale uczeń może się do nich odwołać przeszły:

Tych lektur znać nie trzeba:

  • Melchior Wańkowicz “Ziele na kraterze” i “Tędy i Owędy”,
  • Stefan Żeromski “Syzyfowe prace”,
  • Sławomir Mrożek “Artysta”,
  • Adam Mickiewicz wybrane utwory z “Sonetów krymskich”
  • Ignacy Krasicki “Żona modna”
  • Jan Kochanowski treny I i V oraz wybrane pieśni.

Eksperci CKE wykreślili też 19 zadań z egzaminu z języka polskiego

Kilka zadań zniknęło także z egzaminu z matematyki. Zmieniły się także wymagania z tego przedmiotu. Zmiany dotknęły także wymagań do egzaminów z języków angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Matura będzie łatwiejsza

Zmieni się także zakres wiedzy potrzebnej by w 2021 r. zdać maturę. Minister edukacji Przemysław Czarnek już w listopadzie zapowiedział, że zakres materiału wymaganego na egzaminie dojrzałości będzie mniejszy nawet o 30 procent.

CKE opublikowała aneksy do informatorów maturalnych 29 grudnia 2020 r.

W nadchodzącym roku nie będą przeprowadzane egzaminy ustne, chyba, że ich wynik jest wymagany w rekrutacji na uczelnie zagraniczne.
Zniesiono też obowiązek pisania co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Minister Czarnek argumentował, że z powodu ograniczeń, jakie wymusiła epidemia, uczniowie nie byliby w stanie zdobyć wiedzy w wymaganym dotychczas zakresie.

Dotychczasowy kalendarz matur uzupełniono o kilka dat:

15 stycznia 2021 r.
Złożenie wniosku wraz z uzasadnieniem oraz deklaracji w sprawie przystąpienia do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą absolwent ukończył. Wprowadzenie zmian w deklaracji w przypadku absolwentów, którzy deklarację składali bezpośrednio w okręgowej komisji egzaminacyjnej.
8 lutego 2021 r.
Złożenie deklaracji ostatecznej do dyrektora macierzystej szkoły. Przyjęcie od uczniów i absolwentów informacji o zamiarze przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego.
1 stycznia – 7 marca 2021 r.
Termin wniesienia opłaty za egzamin maturalny w przypadku absolwentów zobowiązanych do wniesienia takiej opłaty.
31 marca 2021 r.
Ostateczny termin wniesienia opłaty dla absolwentów, którym w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek absolwenta, wyraził zgodę na wniesienie przez absolwenta opłaty za przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów po 7 marcu.
31 maja 2021 r.
Złożenie wniosku do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie uzyskania świadectwa dojrzałości bez przystępowania do „brakujących” egzaminów, tj. przedmiotu dodatkowego oraz egzaminów ustnych.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pytanie tylko, czy każdy musi mieć maturę?

Myślę, że nie

Dodaj ogłoszenie