Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA, EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. Zmiany w 2021 roku. Kiedy młodzież przystąpi do egzaminów? Zobacz najnowsze informacje

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Tomasz Czachorowski/Polska Press
Zmienią się zasady przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty i matury w 2021 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna pod koniec roku opublikowała listę zmian w informatorach, które są wytycznymi do przeprowadzania egzaminów.

Egzamin ósmoklasisty

Ósmoklasistom skrócono listę lektur obowiązkowych. Z tej listy do listy lektur nieobowiązkowych, a więc takich, o które na egzaminie zapytać nie można, ale uczeń może się do nich odwołać przeszły:

Tych lektur znać nie trzeba:

  • Melchior Wańkowicz “Ziele na kraterze” i “Tędy i Owędy”,
  • Stefan Żeromski “Syzyfowe prace”,
  • Sławomir Mrożek “Artysta”,
  • Adam Mickiewicz wybrane utwory z “Sonetów krymskich”
  • Ignacy Krasicki “Żona modna”
  • Jan Kochanowski treny I i V oraz wybrane pieśni.

Eksperci CKE wykreślili też 19 zadań z egzaminu z języka polskiego

Kilka zadań zniknęło także z egzaminu z matematyki. Zmieniły się także wymagania z tego przedmiotu. Zmiany dotknęły także wymagań do egzaminów z języków angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Matura będzie łatwiejsza

Zmieni się także zakres wiedzy potrzebnej by w 2021 r. zdać maturę. Minister edukacji Przemysław Czarnek już w listopadzie zapowiedział, że zakres materiału wymaganego na egzaminie dojrzałości będzie mniejszy nawet o 30 procent.

CKE opublikowała aneksy do informatorów maturalnych 29 grudnia 2020 r.

W nadchodzącym roku nie będą przeprowadzane egzaminy ustne, chyba, że ich wynik jest wymagany w rekrutacji na uczelnie zagraniczne.
Zniesiono też obowiązek pisania co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Minister Czarnek argumentował, że z powodu ograniczeń, jakie wymusiła epidemia, uczniowie nie byliby w stanie zdobyć wiedzy w wymaganym dotychczas zakresie.

Dotychczasowy kalendarz matur uzupełniono o kilka dat:

15 stycznia 2021 r.
Złożenie wniosku wraz z uzasadnieniem oraz deklaracji w sprawie przystąpienia do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą absolwent ukończył. Wprowadzenie zmian w deklaracji w przypadku absolwentów, którzy deklarację składali bezpośrednio w okręgowej komisji egzaminacyjnej.
8 lutego 2021 r.
Złożenie deklaracji ostatecznej do dyrektora macierzystej szkoły. Przyjęcie od uczniów i absolwentów informacji o zamiarze przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego.
1 stycznia – 7 marca 2021 r.
Termin wniesienia opłaty za egzamin maturalny w przypadku absolwentów zobowiązanych do wniesienia takiej opłaty.
31 marca 2021 r.
Ostateczny termin wniesienia opłaty dla absolwentów, którym w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek absolwenta, wyraził zgodę na wniesienie przez absolwenta opłaty za przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów po 7 marcu.
31 maja 2021 r.
Złożenie wniosku do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie uzyskania świadectwa dojrzałości bez przystępowania do „brakujących” egzaminów, tj. przedmiotu dodatkowego oraz egzaminów ustnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska