MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mała Arktyka we wrocławskim zoo. To największy kucyk świata

Andrzej Zwoliński
Mała Arktyka we wrocławskim zoo. To największy kucyk świata.
Mała Arktyka we wrocławskim zoo. To największy kucyk świata. zoo
Arktyka - klacz haflingera, największego kucyka świata przyszła na świat we wrocławskim zoo. Jej rodzice przyjechali do Wrocławia z Bawarii, sąsiadującej z Tyrolem, gdzie rasa ta powstała.

Mała klacz rasy haflinger, córka Silver i Arleta, przyszła na świat 29 marca. Dostała imię Arktyka, ze względu na swoje jasne umaszczenie. Konie obecne są w zoo od początku jego istnienia, czyli 1865 r. i aż do 2004 roku były wykorzystywane do wszelkich prac transportowych - przywóz paszy, opału, wywóz śmieci, czy prace w ogrodnictwie. Na małych kucykach i w dorożkach wożono dzieci. Dziś konie w zoo hodowane są do celów edukacyjnych.

We wrocławskim zoo, podobnie jak w innych ogrodach na całym świecie, oprócz dzikich zwierząt, można spotkać również gospodarskie. Nie są to hodowle zachowawcze, a edukacyjne. Ich celem jest pokazanie zwierząt, dzięki którym ludzie pozyskują mleko, mięso, wełnę, skóry czy siłę roboczą w rolnictwie. Stąd we Wrocławiu dzieciniec z rasami owiec, kóz czy królików oraz Ranczo z końmi i osłami.

We wrocławskim zoo mieszkają trzy dorosłe, 19 letnie osobniki – ogier Silver oraz klacze Arleta i Nika. Przyjechały do Wrocławia z Bawarii, sąsiadującej z Tyrolem, gdzie rasa ta powstała. Nazwa tych koni pochodzi od nazwy wsi – Hafling  w południowym Tyrolu. Już w czasach rzymskich  hodowano tam małe juczne konie, które uważane są za przodków haflingera. W powstaniu tej rasy brały też udział konie noryckie i arabskie. Pierwsze zapisy o niej pochodzą z 1868 roku.

Haflingery uważa się za rasę za bystrą i szybko uczącą się. W kontaktach z ludźmi są łagodne i chętne do pracy. Pierwotnie wykorzystywane były do prac rolnych i patrolowania stad owiec oraz krów w górach Tyrolu. Obecnie coraz częściej służą celom rekreacyjnym czyli jeździe konnej. Dzięki swojej łagodnej naturze i pomimo upartości, świetnie nadają się jako konie wierzchowe dla dzieci i początkujących jeźdźców. Są to też doskonałe konie do jazdy rekreacyjnej.

Choć rasa ta zaliczana jest do kuców, to rozmiarami niedaleko jej do konia arabskiego, bo w kłębie osiąga nawet 147 cm. Wyróżnia się mocną budową, dość krótkimi nogami oraz umaszczeniem kasztanowatym z jasną grzywą i ogonem. Osobniki tej rasy dość późno dojrzewają – ok. 3,5 roku życia, ale są długowieczne. Szacuje się, że w hodowlach jest ich ok. 250 tys. osobników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska