Lubin: Dariusz Miłek idzie za ciosem

  Lubin: Dariusz Miłek idzie za ciosem

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (ICSC) nominowała Galerię Cuprum Arena w Lubinie do finału konkursu European Shopping Center Award 2010.
  Wiadomość nadeszła z Cannes, gdzie na targach nieruchomości komercyjnych prezentowało się blisko 7 tysięcy wystawców z 60 krajów. Na ogłoszenie zdobywców nagrody trzeba będzie poczekać do kwietniowej konferencji ICSC w Pradze.

  Lubińska galeria istnieje pół roku. Za blisko 300 milionów złotych wybudowała ją spółka Prestiż MGC Inwest, należąca do Dariusza Miłka - lubinianina, jedenastego na najnowszej liście najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost".
  Stanęła w miejscu targowiska, na którym 20 lat temu, po porzuceniu kolarskiej kariery, Miłek zaczynał zarabiać na życie. Handlował butami z blaszanej budy, tzw. szczęk. Dziś, jako 41-letni biznesmen, ma potężną fabrykę obuwia i spółkę NG2, która zarządza sieciami CCC, Quazi i Boti.

  Wspiera żeńską drużynę koszykarek i kolarzy z Polkowic. Postawił imponującą rozmachem galerię handlową w Lubinie, z 34 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 130 sklepami, a - idąc za ciosem - zapowiada budowę trzech kolejnych: w Kielcach, Olsztynie i Lesznie.

  Największą z nich będzie Galeria Warmińska w Olsztynie (108 tys. metrów powierzchni całkowitej, 38,3 tys. mkw. pod wynajem). Tak samo jak w przypadku lubińskiego centrum handlowego, projekt budowli przygotowała pracownia prof. Stefana Kuryłowicza z Warszawy. Efektowna elewacja przypomina plaster miodu lub pajęczą sieć.

  - Galeria w Olsztynie zostanie oddana do użytku na przełomie 2012 i 2013 roku - zapowiada Paulina Leszczyk, reprezentująca inwestora.

  Budowa kieleckiej Galerii Korona, o niezwykłej, ażurowej fasadzie zamienianej na noc w różnokolorową iluminację, ma ruszyć już wiosną 2010 roku. Na 34 tys. mkw. powierzchni będzie funkcjonowało ok. 140 punktów handlowych, gastronomicznych, kino itd.

  Trzecia z galerii - Goplana w Lesznie - również będzie budowana w przyszłym roku. Jesienią zostaną wykopane fundamenty, a już wiosną 2011 roku Dariusz Miłek chce zaprosić mieszkańców na pierwsze zakupy. Obiekt będzie najmniejszy z wszystkich zaplanowanych do budowy: będzie miał 28 tys. mkw. powierzchni handlowej.

  - Architekci odpowiedzialni za projekty naszych galerii to wysokiej klasy zawodowcy, którzy znają światowe i europejskie rynki, więc myślę, że nie mamy się czego wstydzić - mówi Grzegorz Pękalski, prezes Libra Project, która reprezentuje Dariusza Miłka w Olsztynie. - Mogę śmiało powiedzieć, że projekty naszych galerii w tej chwili są jednymi z najładniejszych w Polsce i w Europie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo