Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacki Angelus

RED
Siedem książek w półfinale wrocławskiej nagrody.

We wtorek jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej ogłosiło półfinałową siódemkę nagrody literackiej Angelus. Znalazły się w niej książki dwójki Polaków, Białorusina, dwóch Czechów, Bośniaka i Niemca. Zwycięzca odbierze 150 tys. zł i statuetkę autorstwa Ewy Rossano 5 grudnia w Teatrze Muzycznym Capitol. Wrocław czwarty raz funduje nagrodę dla pochodzącego z Europy Środkowej autora najlepszej prozy. Pierwszy raz nagrodzony zostanie także najlepszy tłumacz prozy obcej (10 tys. zł).

Ihar Babkou, "Adam Kłakocki i jego cienie", Oficyna 21
Historia w dziesięciu odsłonach dzielnego oświatowca i encyklopedysty Jana Adama Marii Kłakockiego, twórcy Białoruskiego Archiwum Snów i autora kontrowersyjnej rozprawy o kartezjaniźmie. Powieść jest oskarżeniem reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Ota Filip, "Sąsiedzi i ci inni". Oficyna Wydawnicza Atut

Pełna humoru opowieść o perypetiach czeskiego pisarza Miesztiaczka, żyjącego w niemieckim podalpejskim miasteczku. Sąsiedzi niepiszącego pisarza to barwny przekrój niemieckiego społeczeństwa, a szerzej biorąc - po prostu współczesnego świata.

Inga Iwasiów, "Bambino", Świat Książki

Barwna panorama "polskich losów" powojennych mieszkańców Szczecina, którzy przybyli z Kresów, Wielkopolski. Ktoś ukrywa niemieckie pochodzenie, ktoś inny jest Żydem. Portret ich losów, życia w PRL-u i upartego budowania własnych tradycji w mieście.

Miljenko Jergović, "Ruta Tannenbaum", Czarne
Zdolna dziewczynka szybko staje się ulubienicą przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej. Życie Ruty zmienia się po powstaniu w 1941 roku niezależnego państwa chorwackiego, kiedy dziewczynka zostaje zwykłą Żydówką z opaską na rękawie.

Wrocław czwarty raz funduje nagrodę dla pochodzącego z Europy Środkowej autora najlepszej prozy.

Bernhard Schlink, "Powrót do domu", Świat Książki
Wybitna powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy niemieckich. Peter Debauer, prawnik i intelektualista, przeczytał w dzieciństwie fragment książki o niemieckim żołnierzu, który wraca z Syberii do domu i zastaje żonę u boku innego.

Josef Škvorecký, "Przypadki inżyniera ludzkich dusz", Pogranicze
Powstała 30 lat temu opowieść o półwieczu totalitaryzmów w Europie. Autor łączy drobne epizody: miłości, spotkania ze śmiercią, anegdoty w mistrzowski portret ludzkich losów.

Krzysztof Varga, "Gulasz z turula", Czarne
Zbiór esejów polskiego autora, trafny i niestereotypowy portret Węgrów i ich ojczyzny. Czy powiedzenie "Polak, Węgier dwa bratanki" jest prawdziwe? Na to pytanie odpowiada autor, uhonorowany nagrodą Nike przyznawaną przez czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska