Krzyż może być w klasie XIV Liceum

  Krzyż może być w klasie XIV Liceum

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Mimo apelu uczniów, z sal lekcyjnych w XIV LO nie znikną krzyże. Dyrektor szkoły: Na to, by tam wisiały, pozwala polskie prawo.
  Ze ścian w klasach elitarnego XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Brücknera we Wrocławiu nie znikną krzyże. Taką ostateczną decyzję podjął wczoraj Marek Łaźniak, dyrektor szkoły.
  Na decyzję tę czekano z zapartym tchem w całej Polsce - wrocławskie liceum było bowiem pierwszym w kraju, w którym grupa uczniów otwarcie zażądała usunięcia symboli religijnych z sal.
  Pod wnioskiem do dyrektora podpisali się maturzyści Zuzanna Niemier, Arkadiusz Szadurski i Tomasz Chabinka. Powoływali się na wyrok trybunału w Strasburgu, który uznał - analizując sytuację we Włoszech - że krzyże mogą łamać wolność religijną uczniów.

  Z odpowiedzią dyrektor zwlekał tydzień. W poniedziałek trójce uczniów obwieszczał ją przez 45 minut.
  Z odpowiedzią dyrektor zwlekał tydzień. W poniedziałek trójce uczniów obwieszczał ją przez 45 minut. - W Polsce wciąż obowiązuje rozporządzenie ministra z 1992 r., w którym jest wyraźnie napisane, że w pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż - tłumaczył nam później Marek Łaźniak.
  Dyrektor obiecał jednak uczniom debatę o symbolach religijnych. - Wezmą w niej udział przeciwnicy i zwolennicy krzyży w szkole - tłumaczy Łaźniak. Debata będzie miała otwarty charakter: będą w niej mogli wziąć udział nie tylko uczniowie czternastki, lecz wszyscy, których ten problem interesuje.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyrektor uerzędn ik

  Somora (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Przyszłośc jest przed młodzieżą samodziielnie myślącą.Podziwiam Buntowników" za ich odwagę cywilna.Krzyże można uznac za pretekst.Ono pokazali,żę można się postawic większości i wygrali chociaż nie...rozwiń całość

  Przyszłośc jest przed młodzieżą samodziielnie myślącą.Podziwiam Buntowników" za ich odwagę cywilna.Krzyże można uznac za pretekst.Ono pokazali,żę można się postawic większości i wygrali chociaż nie stałó się gtak jak chcieli.Rozgłos wokół tej sprawy jst znacznie ważniejszy.Brfawo.Dorośli powinni wsspierac takich ludzi,żeby uniknąc na przyszłośc tworzenia się nietoleracyjnych grup w rodzaju Radia Martja.Nie jestem przeciwko wieszaniu krzyży i w ogóle wierze byle nie nawoływała do walko z "niewiernymi".Kler każdy wobodny odruch uznaje jako walkę z Kosciołem.Nic blędniejszego.Można przecież wkierzyc,uczestniczyc w nabożeństwach i nie dawac na tacę.Dyrektora rozumiem,jest przecież urzędnikiempańswowym,a państwo odchodzi w praktyce od świeckościzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bicie piany

  Simiae (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  Dyskusja o wartościach jak zawsze jest bezcelowa. Każdy ma bowiem swój osobisty ich katalog. Problem w tym, że krzyż tak jak swastyka (także zresztą krzyż) czy pacyfka są symbolami określonej idei,...rozwiń całość

  Dyskusja o wartościach jak zawsze jest bezcelowa. Każdy ma bowiem swój osobisty ich katalog. Problem w tym, że krzyż tak jak swastyka (także zresztą krzyż) czy pacyfka są symbolami określonej idei, której system wartości jest tylko częścią. Sprowadzanie zatem dyskusji do dwuwektorowych postaw: życie bez boga prowadzi do zagłady a z bogiem do wszechobecnej szczęśliwości jest błędem logicznym. Logicznym jest natomiast symbol określonej filozofii w jej świątyni, gdzie przychodzą ludzie dobrowolnie. W szkole państwowej i świeckiej, gdzie do 18 roku życia w zgodzie z prawem obowiązek mają uczyć się młodzi ludzie, symbol religijny jest co najmniej nie na miejscu. Podobnie zresztą jak katecheza. Chyba, że zastąpić ją filozofią i zamiast jedynie słusznego, pokazać młodym ludziom różne poglądy na świat i ludzi. A jedną ścianę w każdej klasie zrobić ścianą symboli, gdzie poza krzyżem katolickim uczniowie będą mogli wieszać inne symbole idei, w które wierzą...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo, pani redaktor!

  Marek Natusiewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

  "Mimo apelu uczniów...."
  "Z odpowiedzią dyrektor zwlekał tydzień..."

  To się nazywa styl!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Miksus

  wroc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

  Piszesz o drugiej wojnie, a nie wiesz, że: nazistowskie Niemcy czy faszystowskie Włochy maiły nawet poparcie Papieża i co?

  Holocaust? Był to prawda, ale to było dzieło protestantów i katolików....rozwiń całość

  Piszesz o drugiej wojnie, a nie wiesz, że: nazistowskie Niemcy czy faszystowskie Włochy maiły nawet poparcie Papieża i co?

  Holocaust? Był to prawda, ale to było dzieło protestantów i katolików.

  Durne małpoludy! Zrozumcie, ze można w Boga nie wierzyć, a być etycznym i moralnym!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Racja

  HejHa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 17

  @Miksus: oni są ślepi i głusi. Ale prawdę rzeczesz...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo dla dyrektora!!

  Miksus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

  Te dzieciaki jeszcze nie wiedzą co tak naprawdę robią.. Niech sobie poczytają jak wygląda świat, który Boga odrzuca.. niech poczytają książki o II wojnie światowej, o holocauście, o aborcji, o...rozwiń całość

  Te dzieciaki jeszcze nie wiedzą co tak naprawdę robią.. Niech sobie poczytają jak wygląda świat, który Boga odrzuca.. niech poczytają książki o II wojnie światowej, o holocauście, o aborcji, o eutanazji.. Niech spojrzą na Zachód, niech wybiorą się do USA.. i niech zrozumieją w końcu, że Katolicyzm im krzywdy nie zrobi.. a może im naprawdę poukładać życie.. tak jak poukładał mi :))))zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo