Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich zwana jest "śląską Pizą". Sprawdzamy, dlaczego się przechyla. Zobaczcie film

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Wideo
od 16 lat
Krzywa Wieża na Dolnym Śląsku to ciekawostka turystyczna na skalę nie tylko Polski, ale również Europy. Jest to najbardziej odchylona od pionu wieża w Polsce i druga po znanej na świecie Krzywej Wieży w Pizie. Tak naprawdę nie ma jednej, pewnej teorii, dlaczego wieża jest krzywa i nadal coraz bardziej odchyla się od pionu. Zapytaliśmy mieszkańców Ząbkowic Śląskich, co wiedzą o charakterystycznej wieży stojącej w centrum ich miasta. O wyjaśnienie poprosiliśmy też przewodnika oprowadzającego turystów po budowli, z której szczytu podziwiać można piękną panoramę miasta i okolicznych gór. Zobaczcie film i zdjęcia.

"śląska Piza" coraz bardziej krzywa

Średniowieczna Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich to jedna z większych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Ma 34 metry wysokości (tyle, co dziesięciopiętrowy blok mieszkalny). Na jej szczyt, z którego rozciągają się niesamowite widoki na miasto i okoliczną panoramę gór, prowadzi 139 schodów.

Wieża cały czas się przechyla, a jej obecne odchylenie odchylenie od pionu wynosi już 2,14 metra! Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce i druga po włoskiej wieży tego typu budowla w Europie. Dlatego nazywana jest też „śląską Pizą”.

Ząbkowicka wieża jest rzadkim przykładem wolnostojącej dzwonnicy kościelnej. Początki jej istnienia nikną w mrokach dziejów. Najstarsza wzmianka o wieży pochodzi z 1413 roku.

Dlaczego wieża w Ząbkowicach Śląskich jest krzywa?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a teorii na ten temat jest wiele. Jedna z nich mówi, że wieża zaczęła się przekrzywiać po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło miasto. Inna teoria głosi, że wieża mogła nawet celowo zostać zbudowana krzywo – taką historię znają też niektórzy, najstarsi mieszkańcy Ząbkowic Śląskich. Odchylenie od pionu może również postępować, bo wieża jest zbudowana na grząskim gruncie.

Górna część wieży jest jednak bardziej prosta. Dlaczego?

- Związane jest to z pożarem, który nastąpił w 1858 roku. Górna część wieży spłonęła, a później została odbudowana. Główną przyczyną krzywizny wieży jest jednak trzęsienie ziemi które nawiedziło miasto przed pożarem w 1590 roku – wyjaśnia Marek Janczewski, przewodnik wycieczek po wieży.

Wieża co roku obchodzi swoje święto pod nazwą Dni i Noce Krzywej Wieży. Podczas dni Ząbkowic Śląskich, które odbywają się w ten weekend (7-8 lipca), warto odwiedzić też ten zabytek i uczestniczyć w jego nocnym zwiedzaniu. Odważni mogą odwiedzić także mieszczące się obok Laboratorium Frankensteina.

To najwyższa krzywa wieża w Polsce i druga po włoskiej wieży tego typu budowla w Europie. Zobaczcie ją na zdjęciach >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska