Koszykówka. Pewne zwycięstwa PGE Turowa Zgorzelec i Śląska Wrocław

Grzegorz Bereziuk, PK
W zespole Turowa zadebiutował Mike Taylor. Amerykanin grał przez 15 minut, zdobył dwa punkty, zaliczył trzy asysty Grzegorz Bereziuk
Na inaugurację 15. kolejki ekstraklasy PGE Turów pokonał Jezioro Tarnobrzeg, a Śląsk Wrocław Kotwicę Kołobrzeg.

Faworytem meczu w Zgorzelcu byli gospodarze. Nie mogło być inaczej. Zespół trenera Dariusza Szczubiała rozczarowuje - przed meczem z PGE Turowem miał na swoimkoncie tylko trzy wygranei aż 11 porażek. W piątek tarnobrzeżanie dopisali 12.

Początek meczu nie potwierdzał dystansu, jaki dzielił oba kluby w ligowej tabeli. Goście rozpoczęli bez kompleksu i w czwartej minucie po punktach Szymona Łukasiaka prowadzili 8:7. Po kolejnych 4 minutach było 17:15 dla przyjezdnych, kiedy do kosza trafił Chaisson Allen. Tarnobrzeżanie utrzymali prowadzenie do końca premierowej kwarty (17:19), a po pierwszych akcjach drugiej ćwiartki uciekli na dystans 9 oczek (17:26). Od tego momentu czarno-zieloni zaczęli grać jednak coraz lepiej.

Przede wszystkim czarno--zieloni zaczęli odrabiać straty, a po efektownym wsadzie J.P. Prince'a (trafił w całym meczu 9 z 13 rzutów z gry) odzyskali prowadzenie. Do przerwy gospodarze wygrywali 40:36, a w trzeciej kwarcie rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść.

Szalał wspomniany Prince, dobrze grali też Filip Dylewicz (6 zbiórek) i Łukasz Wiśniewski (8 asyst). Na tle wymienionej trójki nie najlepiej prezentował się natomiast Mike Taylor, najnowszy nabytek wicemistrzów Polski. W Zgorzelcu przekonują, że Amerykanin potrzebuje jeszcze trochę czasu, by dawać drużynie to, co najlepsze. Z pewnością ma do tego predyspozycje.

W 29. min po trójce Piotra Stelmacha PGE Turów wygrywał już 72:49. Im bliżej było końca meczu, tym trener Miodrag Rajković częściej dawał szansę dublerom. Na parkiecie pojawili się m.in. Mateusz Polanowski oraz Maciej Muskała. Obaj zdołali zdobyć punkty. Ostatecznie czarno-zieloni pokonali Jezioro 84:63 i tym samym odnieśli trzecią wygraną w TBL z rzędu.

Tymczasem już w niedzielę w ramach Zjednoczonej Ligi VTB PGE Turów zagra we własnej hali z CEZ Nymburk. Początek o godz. 17.45.

Przekonujące zwycięstwo odniósł w piątek także Śląsk, który walczy o pierwszą szóstkę i musi skrupulatnie liczyć każdy punkt. Na szczęście Kotwica Kołobrzeg trudnych warunków gry nie postawiła.

Zaczęło się zgodnie z planem. Po pierwszej kwarcie wrocławianie prowadzili 19:13. W drugiej ich przewaga urosła do 14 oczek i ze spokojem mogliśmy wyczekiwać kolejnych 20 minut.

Po zmianie stron Śląsk nie zwalniał tempa. W połowie trzeciej kwarty po rzucie Jakuba Parzeńskiego zrobiło się aż 50:31. To było najwyższe prowadzenie podopiecznych Jerzego Chudeusza w całym spotkaniu. Trener mógł więc pozwolić sobie na szerokie rotowanie składu. W efekcie tylko młody Maksym Kulon nie powąchał parkietu, a najdłużej na parkiecie (29 minut) przebywał Danny Gibson.

O swoich umiejętnościach strzeleckich przypomniał sobie Robert Skibniewski, który zdobył najwięcej punktów dla Śląska (14). Wypada pochwalić także Jakuba Parzeńskiego - ten pobił swój punktowy rekord w tym sezonie.

PGE Turów Zgorzelec – Stabill Jezioro Tarnobrzeg 84:63 (17:19, 23:17, 32:15, 12:12)