Korzystaj z uroków życia

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Wielkim atutem turystycznym Dolnego Śląska są Sudety najstarsze polskie góry. Ciągną się 280-kilometrowym łukiem od Bramy Łużyckiej na zachodzie po Bramę Morawską na wschodzie. Są piękne, ale i groźne.

Dla wspinacza i wędrownika

Góry dają wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Są turyści, którzy mają ambicje wspinać się na wszystkie szczyty. Na Dolnym Śląsku mamy najwięcej szczytów z Korony Gór Polski, bo aż 15, z 28 szczytów.
Od Waligóry (936 m n.p.m.) w Górach Kamiennych aż po Śnieżkę (1603 m n.p.m.) w Karkonoszach.
Inni turyści wolą wędrować, by poznać atrakcje regionu. Warto zawędrować do Rezerwatu Błędne Skały położonego na wysokości 852 m n.p.m., na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. W Karkonoszach wędrówka z Karpacza do Szklarskiej Poręby to pasjonująca przechadzka. Trasy kuracyjne wytyczone w Lądku-Zdroju, których nazwy pochodzą od imion i nazwisk słynnych pensjonariuszy odwiedzających niegdyś dolnośląskie uzdrowiska nie są trudne do pokonania. Czarny Szlak Martyrologiczny w Głuszycy, upamiętnia więźniów obozu Gross-Rosen, wykorzystywanych do pracy przy budowie nazistowskiego kompleksu „Riese” w Górach Sowich. Ze Złotoryi do Wojcieszyna, a nawet do Zamku Grodziec przez Pogórze Kaczawskie prowadzi Żółty Szlak Wygasłych Wulkanów. To tylko kilka przykładów. Dolny Śląsk można przemierzać tysiącem dróg i szlaków. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Na stronie internetowej: dolnyslask.travel znajdziecie podpowiedź - mapę szlaków pieszych przygotowaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Organizacją Turystyczną.

Przestrzegaj zasad

#GóryBezBrawury to wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Kampania #GóryBezBrawury ma na celu przede wszystkim przypomnienie turystom o zasadach bezpieczeństwa. Na Dolnym Śląsku mamy wspaniałe pasma górskie, wśród których każdy odnajdzie odpowiedni dla siebie szlak, jednak warto zadbać o to, by przed zmrokiem, bezpiecznie zakończyć wyprawę. Rozwaga w górach oszczędzi nam kłopotów, a dolnośląskim GOPR-owcom bardzo ułatwi służbę – informuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Powstała seria filmów, artykułów, komunikatów i postów na socialach dotycząca odpowiedniego przygotowania i zachowania w trakcie górskich wycieczek pod hasłem #GóryBezBrawury. Informacje dostępne są online w serwisie Geoportal oraz na serwisie https://dolnyslask.travel

Kultowe miejsca

W kampanii promującej bezpieczną turystykę powstała mapa kultowych miejsc w dolnośląskich górach, czyli schronisk. Wiedza o lokalizacji schronisk oraz ich ofercie przyda się każdemu turyście, na etapie planowania górskiej wędrówki, ale i wtedy, gdy niespodziewanie zmieni się pogoda. Obok lokalizacji na mapie można znaleźć zdjęcia obiektu, informacje na temat adresu, położenia, liczby noclegów, a także link do strony internetowej. Na dolnyslask.travel są też szczegółowe opisy poszczególnych schronisk: okoliczne szlaki, historia, udogodnienia, sposób dotarcia czy atrakcje, które można zobaczyć, wybierając się na dany szczyty.

Na mapie znajdziemy zarówno schroniska przy Głównym Szlaku Sudeckim, jak i te położone blisko miast. Samotnia, Pasterka, Andrzejówka, Jagodna, to przykłady obiektów, które na stałe wpisały się w odkrywanie Dolnego Śląska. Zabytkowe budynki, ciekawa historia, klimatyczne noclegi i lokalne przysmaki sprawiają, że miejsca te cieszą się popularnością. Skupiają ludzi, dla których góry są pasją.

Gór nie można lekceważyć i ruszać na trasę latem w klapkach bez zapasu wody, a zimą w adidasach. To fatalny pomysł, by popisywać się suchym morsowaniem, czyli wycieczkami na górskie szczyty w szortach i podkoszulku czy też uprawiać sporty zimowe bez odpowiedniego sprzętu. Zawsze dobrze mieć komórkę z aplikacją, by wezwać pomoc. Tych zasad jest więcej i warto je poznać. Niewiedza, brawura mogą być groźne dla życia i zdrowia. Jak informują GOPR-owcy, w ubiegłym roku tylko na terenie działania Grupy Sudeckiej, czyli w Sudetach Wschodnich i Środkowych, doszło do 300 wypadków!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska