- Rzeczywiście pojawiają się większe ilości recept na szczepionki przeciwko pneumokomom – usłyszeliśmy w jednej z wrocławskich aptek. - Wielu lekarzy zgłasza, że ludzie dopytują o tę szczepionkę, mówi profesor Agnieszka Mastalerz – Migas z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, krajowa konsultant do spraw medycyny rodzinnej. - Pacjenci sami zaczęli się interesować. Kiedyś mało kto o tę szczepionkę pytał. Dopiero gdy lekarz komuś doradził.
A wszystko z powodu epidemii koronawirusa i spodziewanego wzrostu liczby zakażeń w sezonie jesienno – zimowym. Specjaliści namawiają żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło. Na grypę między innymi dlatego, że objawy zakażenia są bardzo podobne w grypie i chorobie COVID 19. Więc jeśli będziemy zaszczepieni, a wystąpi u nas gorączka, kaszel czy duszności to większe prawdopodobieństwo, że to koronawirus. - Grypa i koronawirus – nawet w łagodnym przebiegu - są bardzo obciążające dla organizmu - dodaje wrocławski wirusolog prof. Egbert Piasecki. - Trudno sobie wyobrazić jednoczesne zachorowanie ale przejście jednego z zakażeń może spowodować łatwiejsze zakażenie drugim wirusem - dodaje.
- Pneumokoki to groźne bakterie, mogą wywoływać sepsę, zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, ale u dorosłych są najczęstszą przyczyną zapaleń płuc – mówi profesor Mastalerz – Migas. - Bakteryjne, pneumokokowe zapalenie płuc to powikłanie, które może wystąpić i w grypie i w COVID-19. - Pacjenci a także firmy, które chcą zaszczepić swoich pracowników dopytują już o szczepionki na grypę – dodaje Katarzyna Uziębło z wrocławskiej przychodni Dolmed. - W ubiegłym roku szczepionki były dostępne na początku października. W tym zbierane są już zamówienia a szczepionki mają być dostępne pod koniec września.
Jak się zaszczepić? Każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może nam wypisać receptę na szczepionkę, lub możemy ją zakupić w przychodni. Przed szczepieniem konieczne jest lekarskie badanie kwalifikacyjne, które może być wykonane w ramach teleporady, lub wizyty osobistej przed szczepieniem. Jedyne przeciwwskazania to ostra choroba przebiegająca z wysoką gorączką oraz uczulenie na składniki szczepionki, a te informacje możemy uzyskać podczas rozmowy z pacjentem – mówi profesor Mastalerz – Migas. Po kwalifikacji pacjent powinien w ciągu 24 godzin mieć wykonane szczepienie. Obie szczepionki można przyjąć podczas tej samej wizyty w gabinecie zabiegowym, tylko muszą być podane w dwa ramiona – dodaje.
Kto się powinien zaszczepić? - zalecamy wszystkim ale przede wszystkim osobom z grupy ryzyka - czyli już powyżej 50 roku życia – mówi profesor Agnieszka Mastalerz – Migas. - i przypomina, ze szczepionka przeciwko grypie, dla osób, które mają więcej niż 65 lat, jest refundowana. Na grypę można i powinno się szczepić nawet dzieci. I to już od 6 roku życia. Szczególnie, ze jest dostępna szczepiona, którą podaje się do nosa. Nie trzeba kłóć igła.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?