Koronawirus we Wrocławiu. Rusza laboratorium do badania próbek na obecność wirusa

Andrzej Zwoliński
na zdjeciu karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta z podejrzeniem koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne.
na zdjeciu karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta z podejrzeniem koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne. Andrzej Szkocki / Polska Press
Udostępnij:
Walka z wirusem wkracza w nową fazę. Próbki od potencjalnie zakażonych będą poddawane analizie także we Wrocławiu. Znamy szczegóły.

W naszym regionie kwarantanną z powodu koronawirusa objęto już 16 osób. 9 trafiło do wrocławskich szpitali. Od dziś próbki od pacjentów, u których podejrzewa się obecność wirusa SARS - CoV-2 nie trzeba będzie wozić do Warszawy. Będą badane w laboratorium we Wrocławiu.

- Na terenie województwa dolnośląskiego - podobnie jak w całym kraju, nie ma potwierdzonych przypadków obecności wirusa SARS - CoV-2 - uspokaja w przesłanym do nas komunikacie Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego. Wojewoda Dolnośląski zorganizował ostatnio dwie narady robocze, w których uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz placówek służby zdrowia.

Jak poinformowano, w naszym regionie objęto izolacją lub kwarantanną 16 osób. Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym sięga już 178. 9 osób z podejrzeniem zakażenia wirusem 2019-nCoV skierowano do szpitali we Wrocławiu.

Z próbkami od badanych nie trzeba będzie już jeździć do Warszawy

W siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu przy ul. M. Curie-Skłodowskiej rozpoczęło działalność laboratorium analityczne przygotowane do badania próbek pobranych od osób u których podejrzewa się obecność wirusa SARS-CoV-2. To jedno z ośmiu laboratoriów w całym kraju.

- Będziemy badać próbki w istniejącym już laboratorium. Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w badaniach na obecność wirusa grypy, nowość polega na tym, że otrzymaliśmy odczynniki ze wzorcem genetycznym nowego koronawirusa - informuje Magdalena Odrowąż-Mieszkowska rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Jak zastrzega, wrocławskie laboratorium będzie przyjmowało próbki jedynie od placówek służby zdrowia. - Dedykowanym szpitalem jest ten przy Koszarowej, choć w miarę możliwości, będziemy też przyjmować próbki od innych placówek – wyjaśnia rzeczniczka, podkreślając jednocześnie, że nie będzie można zgłaszać się do nich prywatnie. - Nie ma możliwości, by ktoś, kto wrócił na przykład z Włoch zlecił nam pobranie i przebadanie próbek - mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska.

W stacji przy Curie-Skłodowskiej zatrudnionych jest 120 specjalistów, przy czym przy badaniem próbek na obecność koronawirusa będzie zajmowało się około 20. Wrocławskie laboratorium będzie w stanie przebadać na obecność około 100 próbek na dobę.

Działa już specjalna infolinia

Od wczoraj działa także specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod numerem telefonu 800 190 590 można zasięgać informacji w zakresie informacji o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu. Ponadto na terenie Dolnego Śląska, Państwowa Inspekcja Sanitarna uruchomiła całodobowe telefony informacyjne dla podróżujących z miejsc zagrożonych 2019-nCoV , w każdym z 26 powiatów. Mieszkańcy powracający z miejsc zagrożonych, mogą skontaktować się z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, zgodnym z miejscem zamieszkania i uzyskać informacje dotyczące dalszego postępowania.

W związku z alarmującymi doniesieniami z Włoch oraz rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV-2, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zaapelował do wszystkich o zachowanie zasad bezpieczeństwa zdrowotnego oraz o kierowanie się wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2788 zmarło. Na świecie odnotowano dotąd 71 przypadków śmiertelnych, w tym najwięcej w Iranie (26), Korei Południowej (13), Włoszech (17) i Japonii (9). W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze 216

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W 1958 w Wuhanie utworzono Wuhan Institute of Virology, którego częścią jest otwarte w 2017 Wuhan National Biosafety Laboratory, gdzie bada się niebezpieczne patogeny, m.in. wirusa SARS i wirusa Ebola (BSL-4). Przypadek?

G
Gość

" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)

M
M

We Wrocławiu w jednostce wojskowej przy ul. Granicznej, budują szpital z kontenerów.

G
Gość

Durne pismaki!

Laboratorium nie jest na Curie-Skłodowskiej!

Czy wy w ogóle słuchacie, co wam się mówi!?

G
Gość

" karetka pogotowia ktora przywieziona pacjeta " - DEB|L to pisał :)

L
Lekarz

Koniec z koronawirusem Japonia wprowadzi szczepionek na na dużą skale

z
znamie bestii

W Chinach władza potrafi zaspawać drzwi do mieszkania, w którym są chorzy ludzie. Gdy to wszystko się rozkręci, to może i my będziemy łapani niby na...dobrą szczepioneczkę, w której będzie...chip. Przez ten chip będą nami kierować. Będziemy robotami bez własnej woli. Nowy Porządek Świata/ New World Order.

u
uj d i kamieni kupa
1 marca, 10:05, ???:

Na czym polega zdrowienie z koronawirusa? Likwidacja objawów, ale wirus zostaje w organizmie czy organizm pozbywa się objawów jak i wirusa, bo to zdaje się zasadnicze w tym wszystkim, a nikt o tym nie mówi....

bo mamy rzady zydobolszewi

8 labow na 30 milionow

z tego dzialaja 3 na pol gwizdka bo brak testow i blokata udzielania badan przez morawieckiego od miski ryzu

a
amen
1 marca, 11:10, Myśl!!!:

Chcieli ludzie koronaświrusa to mają. 71 zgonów na świecie poza Chinami- ludzie schorowani w wieku starczym. W zeszłym roku zmarło więcej ludzi, w tym dzieci, na grypę sezonową. Chiny autorytarny kraj, gdzie zmniejszano populację poprzez uśmiercanie nienarodzonych dzieci bądź niemowląt. Obecnie Chiny nie wyrabiają na emerytury. Ekspert, pochodzenia chińskiego, który w mediach stwierdził, że z biednej prowincji, gdzie ludzie są nieszczepieni, można zarazić się gorszym świństwem i umiera rocznie mnóstwo zaniedbanego społeczeństwa. Nasz rząd ma jaja, że opiera się tej propagandzie. Ludzie nie dajcie się zwariować i wspierajcie rząd w tej wojnie przyszłości. Wzrastają waluty, czego nie mogli ustabilizować od recesji w2008r, giełda zalicza spadki najniższe w historii, kto ma koncesję skupuje potaniałe złoto, banki zacierają ręce, firmy oparte na Chinach będą się zapożyczać i już szukają produkcji rodzimej bądź zewsząd a nie z Chin. Chiny spowolnione, trzeba zaprowadzić równowagę, ktora wymknęła się spod kontroli. Wypuszczą szczepionki na które zaszczepi się ogrom populacji, haracz w białych rękawiczkach. Koncerny kosmetyczne tracą obrót, bo rośnie rynek naturalnych kosmetyków, trzeba wypuścić nowy produkt ... w nowym trendzie. Ruch antyszczpionkowy zniżył obroty WHO, ludzie przestają się szczepić. Jest dużo pozytywów tej propagandy, ludzie zaczną dbać o higienę, nauczą się profilaktyki, odpowiedzialni masowej i powrócą do szczepień na choroby będące zagrożeniem dla całej populacji. Wspierajcie rząd, który próbuje chronić nasz budżet.

bredzisz trolu

klto ci plaCI ZA TE BREDNIE?

a
amen
1 marca, 11:51, Dzik z lasu:

Koronawirus we Wrocławiu! K... wa dla sensacji zrobicie wszystko! Tysiące ludzi już żyją w strachu przed taka informacja, a wy sobie szafujecie ludzkimi emocjami! Żenada - pałą w łeb, a każdy sąd uniewinni takiego bohatera!

1 marca, 13:06, Gość:

Bać to się trzeba rodaków co po skorzystaniu z WC nie myją rąk bo to większe zagrożenie niż wszystkie inne choróbska!

bac sie trzeba takich jak wy z PO i pis

totalnycych bez krawka rozumu i wiedzy na poziomie szkolnej biologii

nie ma testow nie ma termometrow nie ma zarazonych

a
amen
1 marca, 19:04, pytanie:

Dziwię się ludziom, że nie wiedzą nawet czym się przejmować w związku z tym nowym wirusem. Jego śmiertelność jest podobna jak grypy, więc pod tym względem nie ma się czym martwić. Prawdziwym powodem do zmartwienia jest, to czy leczenie jest takie samo jak w przypadku grypy. A nawet nie leczenie, tylko zdrowienie. Po prostu czy ten wirus znika z organizmu tak samo jak grypa czy już siedzi tak jak hiv? Ludzie, czy wy na prawdę już tacy jesteście, że nie wiecie na czym polega racjonalne banie się?

1 do pieciu matolku bez rozumu

czyli 20% ciezkich powiklan i smierci

d
do kret pl now
1 marca, 20:09, nvnvnvn:

Bez emocji, na ten wirus i tak wszyscy zachorują, tak jak wszyscy oddychają powietrzem.

Wirus już zadomowił się na świecie i będzie częścią naszego życia. Są groźniejsze choroby z którymi żyjemy na co dzień i nikt z tego powodu nie robi afery.

nie wwzyscy matolku w chinach nie wszyscy zachorowali

dzieki scislej kwarantannie

n
nie oddamy guzika
1 marca, 17:02, Gość:

Dlaczego nie informujecie o śmierci mężczyzny na koronawirusa we Wrocławiu w szpitalu na koszarowej? Mówi się o tym od kilku dni, a mężczyzna już jest po sekcji... kompletna dezinformacja! Media podają nieprawdę i wprowadzają obywateli w błąd!

1 marca, 19:18, sędzia:

Nie robi się sekcji do wykrycia koronawirusa je.bany matole siejący dezinformację

1 marca, 21:34, piguła:

Koleś już dawno w popiół został obrócony. W takim wieku to nikt nie przeżywa nawet grypy

nie przezywa bo nie ma badan

msci sie brak licznych labow badajacych zakazenia grypa

rzad zapewnil sobie monopol na badania

p
piguła
1 marca, 17:02, Gość:

Dlaczego nie informujecie o śmierci mężczyzny na koronawirusa we Wrocławiu w szpitalu na koszarowej? Mówi się o tym od kilku dni, a mężczyzna już jest po sekcji... kompletna dezinformacja! Media podają nieprawdę i wprowadzają obywateli w błąd!

1 marca, 19:18, sędzia:

Nie robi się sekcji do wykrycia koronawirusa je.bany matole siejący dezinformację

Koleś już dawno w popiół został obrócony. W takim wieku to nikt nie przeżywa nawet grypy

G
Gość
1 marca, 19:15, Gość:

Dzisiaj nie wystartowal samolot z wroclawia. Podejrzenie korona wirusa.

Gamoń jesteś.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie