Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 52 pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zoperowanych przez robota Da Vinci

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Skomplikowane i bezinwazyjne zabiegi pozytywnie przeszło już 52 pacjentów z rakiem prostaty. Teraz przyszedł czas na szkolenia kolejnych lekarzy.
Skomplikowane i bezinwazyjne zabiegi pozytywnie przeszło już 52 pacjentów z rakiem prostaty. Teraz przyszedł czas na szkolenia kolejnych lekarzy. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zostało uroczyście otwarte centrum chirurgii robotycznej. Operacje są tam przeprowadzane od lipca za pomocą robota chirurgicznego Da Vinci. Skomplikowane i bezinwazyjne zabiegi pozytywnie przeszło już 52 pacjentów z rakiem prostaty. Teraz przyszedł czas na szkolenia kolejnych lekarzy.

Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej już otwarte

W czwartek (20 września) zostało uroczyście otwarte Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR), gdzie do operacji wykorzystuje się robota Da Vinci. Jednak pierwsza operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z wykorzystaniem tego sprzętu została przeprowadzona 6 lipca przez prof. Tomasz Szydełko i dr hab. Bartosz Małkiewicz.

Przeprowadzany zabieg to radykalna prostatektomia, czyli usunięcie raka prostaty. Zabieg uśnięcia tego nowotworu za pomocą robota Da Vinci jest refundowany przez NFZ od 2022 roku. Od lipca w USK przeprowadzono już 52 takie operację. Zaletą korzystania z takiego sprzętu jest możliwość przeprowadzenia małoinwazyjnego zabiegu przy najcięższych schorzeniach.

Będą szkolenia kolejnych lekarzy

– Od początku założenie było takie, by działalność UCCR nie ograniczała się tylko do obszaru klinicznego, ale by stał się on interdyscyplinarnym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym, unikatowym w skali kraju. Zaczęliśmy od operacji radykalnego usunięcia prostaty, bo do niedawna była to jedyna procedura robotyczna w Polsce refundowana przez NFZ. Równolegle prowadziliśmy szkolenia urologów operatorów i lekarzy asystujących, anestezjologów oraz pielęgniarek. Teraz dołączą do nich operatorzy innych specjalizacji, m.in. chirurdzy onkologiczni i ginekolodzy – mówi dr hab. Bartosz Małkiewicz, koordynator Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ds. UCCR.

– W moim przekonaniu idealnie do szkoleń nadają się ośrodki uniwersyteckie, które mają jednocześnie doświadczenie w dydaktyce i chirurgii robotycznej. Dzięki temu potrafią tak zaplanować kształcenie, by chirurg już po kilku kursach mógł samodzielnie przeprowadzać zabiegi. Tego rodzaju szkolenie powinni przechodzić nie tylko lekarze operatorzy, ale także asystenci, anestezjolodzy i pielęgniarki - mówi prof. Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii UMW.

Jak działa robot Da Vinci?

Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej dysponuje najbardziej zaawansowanym systemem da Vinci Xi firmy Intuitive. Platforma robotyczna czwartej generacji da Vinci Xi z czterema ramionami roboczymi posiada funkcję zsynchronizowanego ruchu stołu operacyjnego. Nowoczesny tor wizyjny 3D z systemem Iris pozwala na percepcję głębi, lepsze widzenie płaszczyzny tkanek oraz dokładniejsze identyfikowanie struktur anatomicznych.

Operator widzi pole operacyjne w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. System eliminuje ludzkie niedoskonałości: drżenie rąk, ograniczony zakres ruchu nadgarstka. Dzięki temu każde cięcie może być niezwykle dokładne. Mniejsza inwazyjność zabiegu skraca czas rekonwalescencji, więc pacjent szybciej wraca do domu. Nawet po 48-72 godzinach od operacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska