Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurgiczny robot Hugo trafił do Wrocławia. Testowali go specjaliści z centrum onkologii. Zobaczcie zdjęcia!

Monika Fajge
Monika Fajge
Roboty chirurgiczne to przyszłość medycyny.
Roboty chirurgiczne to przyszłość medycyny. DCOPiH Wrocław
Do Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu trafił, w ramach europejskiego tournee, wielofunkcyjny robot. Wrocławscy specjaliści mogli go przetestować w mobilnej sali operacyjnej. Z podobnego robota korzysta już we Wrocławiu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego.

Specjaliści nie mają wątpliwości: robotyka to przyszłość medycyny, szczególnie chirurgii. We Wrocławiu chirurgicznego robota da Vinci ma szpital przy ul. Kamieńskiego. Ten, którego testowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii, to Hugo.

- Chirurdzy z naszej placówki przez dwa dni mieli okazję testować go w mobilnej treningowej sali operacyjnej. Urządzenie jest wykorzystywane, m.in. do zabiegów: kolorektalnych, urologicznych i ginekologicznych - mówi Monika Kowalska, rzecznik prasowy DCOPiH.

Robotyka w chirurgii – precyzja i bezinwazyjność

- Techniki robotyczne przyczyniają się do tego, że pacjenta w krótkim czasie możemy przywrócić do zdrowia. Robotyka precyzyjnie prowadzi chirurga, skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu i czas rekonwalescencji. Pacjent po operacji laparoskopowej albo robotycznej wraca do pracy dużo szybciej niż po operacji klasycznej. W dziedzinie onkologii to przełom, jeżeli chodzi o dokładność - uważa prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Chirurdzy z DCOPiH mieli okazję testować robota w mobilnej pracowni.
Chirurdzy z DCOPiH mieli okazję testować robota w mobilnej pracowni. DCOPiH Wrocław

Chirurgicznego robota ma wrocławski szpital przy ul. Kamieńskiego

W przypadku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego to robot da Vinci. Sprowadził do Wrocławia prof. Wojciech Witkiewicz, chirurg, dyrektor placówki. Był 2010 rok. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie płacił wcześniej za robotyczne operacje, szpital przeprowadzał zabiegi tylko wtedy, kiedy udało się na ten cel pozyskać fundusze. Sytuacja zmieniła się 1 kwietnia 2022 roku. Robotem chirurgicznym, w ramach umowy z NFZ, można operować raka gruczołu krokowego (prostaty).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska